Náhlé snížení MMX "výkonu" CPU

Zdravim,nemáte někdo zkušenost s náhlým snížením výkonu obstarožního Prescotta 2,4 GHz@3,24GHz (bez zvýšení VCore), 2 GB RAM, WIN7. Prostě náhle došlo ke snížení v testu HWinfo 32 CPU MMX Benchmark z cca 22000 bodů na 9450 bodů, pokles je i v Science marku v MMX instrukcích např. zde: http://forums.anandtech.com/archive/index.php/t-15856... Nevím, zda nemám nastavenou nějakou brzdu v BIOSu. Zkoušel jsem i jiné verze HWInfo 32, ale stále stejné.Předem díky.

Odpovědi na otázku

CPU má omezený počet tranzistorů za ty, co se poškodí v čase, skoro stejně to funguje u HDD. Když dojdou náhradní, poklesne výkon. Také může selhat HT, či další jádro (příčina je často L1 a L2). CPU nejsou konstruována na neomezný provoz, něco jiného byl výrobní proces u 486 a podobně. Nikdy neprovozuji PC déle než 5 let, to je rozumná hranice, pak ano, ale jako záložní či databázové / kancelářské / obslužné stroje.

superrychlá odpověď, také jsem v nějaké hlášce zaregistroval něco o L1 příp L2 ale nevěnoval jsem tomu pozornost.

Zkontrolujte si chlazení. Přepastujte. A zkoušejte na "čistém" OS.S těmi náhradními tranzistory mi to přijde jako kravina, není to nemožné, ale pochybuji, že by se taková technologie používala. Úbytek cache (taky tranizistory) je možný, ale proč zrovna MMX?

Jinak jestli to nepomůže, není to chybou v OS ani špatným chlazením a MMX jsou zapnuté, pak doporučuji založit diskuzi na odbornějších webech, kde se vyfiltruje spousta vadných odpovědí, které vás nezajímají (např. root.cz).

Teplotu by ho upozornilo čidlo ne, kontroluje se to, a padal by komplet stroj. Jde o to, zda neodešla část rychlé CPU paměti a to se může stát. Instrukce (MMX, SSE+), si pak musí vystačit s omezenou a klesne výkon.

Podle mých zkušeností se právě P4 Prescott choval takhle - od určité frekvence klesal výkon. Přehříval se. Žádné čidlo na to neupozorňuje uživatele, jak by to asi udělalo... prostě začal vkládat prázdné cykly. Proto se dal dostat na vysoké takty, aniž by shořel. Ale výkon nebyl třeba ani lepší. Samozřejmě záleželo na chlazení.Dokud není teplota příliš vysoká na vypnutí, uživatel se o tom nedozví.S tím úmrtím cache je to možné, nic o tom nevím (že by probíhala nějaká autodiagnostika?).

mám poci, že ten MMX výkon klesnul, až po tom, co jsem ho taktoval, ale předtím jsem CPU lapoval a dal MX2 pastu, bez přidání voltáže, teploty při testech kolem max. 60°C. Pokles výkonu v HWInfo 32 je jenom u MMX, v ostatních je výkon, pokud si pamatuju výsledky, víceméně stejný. Ten výkon je z cca 22 000 bodů na cca 9200 bodů tak výrazný, že to nešlo přehlédnout. Ještě zkusim nastavit "výrobních" 2,4 GHz. Ale je to jenom přechodná sestava, do cca 1/2 roku chci koupi nový, tak mě to až tolik netrápí, jen mě zajímal důvod, když jsem ho zas tolik netrápil. Cca 8 let jsem měl Bartona 2500+@3200+ toho jsem proklepnul taktováním pořádně, hned po koupi a vydržel až do teď, kdyby se nenafoukly kondíky na základovce, tak by pracoval dál.

Taktoval, tohle CPU? Tam nelze získat extra výkon navíc, z pohledu dnešních CPU. A nová CPU musí mít jasně deklarováno, že jsou připravena na taktování. Jinak je to risk. Důvod je prostý, zmenšuje se výrobní proces, a stoupá náchylnost k selhání při vyšší zátěži.

Prskot je na taktování ideální architektura. Respektive Intelovské Netburst a prodlužování pipeline. Tehdy deklarovali do dvou let 10Ghz CPU... Jenže se velmi velmi hřál (vzpomeňte si na Pentium D, dual prescott :) ). Ještě donedávna byl světový rekord v taktu x86 CPU právě na prescottu.Tehdy mělo AMD výkonový náskok. Pak se ukázalo, že jenom takt výkon CPU nedělá a takty CPU dlouhou dobu stagnovaly (pokud vím, prodával se 3.6Ghz prescott, tj. asi tak stejně, jako nejvyšší takty dnešních x86 CPU).Navíc taktovat procesor, který by jinak šel do koše, není risk, ale tréning :) Přeju hodně štěstí s taktováním, jenom to s dnešními procesory funguje o dost jinak, než na tom prescottu, což je docela škoda, možnosti jsou omezenější.