Náhle Slabý signál na DVTB kartě? Počasí ?

Mám DVTB kartu Aver media ( hybridní), signál vedem kabelem z domovní anteny,kde je rozbočovač ( téčko) pro televizi a DVBT kartu. Zatímco televize ( DVBT lcd) chytá signál v pohodě, tak na kartu nechytnu multiplex nova, prima atd...
Může být problém v rozbočovači,nebo je to ted sněhem / počasím ?

Odpovědi na otázku

Nelze jednoznačně odpovědět, můj odhad je, že anténí instalaci, kabeláž rozbočovač a nedejbože ještě zesilovač máte ze starého analogu. Pokud naladění bylo nic moc, je jasné, že s horším počasím to je ještě horší.

Není to analog a kromě síly signálu je potřeba ještě rozlišovat jeho kvalitu a pokud je úbytek kvalitního signálu, není s kvalitou přímu lineární. Tedy kde ještě analog použitelný pro informativní účely ,nemusí už digiál použitelný být vůbec.

TV i karta jsou napájeny ze stejného zdroje signálu, takže pokud TV funguje normálně, může být závada pouze v rozbočovači, nebo TV kartě. Je možné, že na anténním kabelu je DC napětí pro dálkové napájení zesilovačů a to poškodilo vstupní obvody TV karty. Takže: 1/ změřte DC napětí mezi středním vodičem a pláštěm kabelu. Pokud tam něco bude, je potřeba zapojit mezi kabel a konektor oddělovací kondenzátor. Kartu pak vyzkoušet na druhém výstupu rozbočovače. Pokud se situace nezmění, je závada definitivně v kartě.

A nebo měl už předtím špatný signál a teď se to jen z horšilo, dva tunery neznamená že jsou srovnatelně citlivé.

to co jste napsal je pravda, ale jak to je u tazetele je na křišťálovou kouly.

Vycházím ze dvou faktů.
1/ zdroj signálu je společný
2/ ke zhoršení došlo náhle a jen na TV kartě.
Takže jsou opravdu jen dvě možnosti. Buď odešel vývod rozbočovače (zkusit přehodit, pokud závada trvá, je rozbočovač v pořádku), nebo došlo opravdu k poškození vstupu karty nějakým přepěťovým impulsem, statickou elektřinou při manipulaci, nebo DC potenciálem na kabelu. Bohužel je to o tom, že koeficient blbuvzdornosti některého HW je příliš nízký, takže co TV tuneru neublíží, může vstup TV karty zničit.

Takze na vine asi opravdu bude pocasi.
Dnes, aniz bych neco delal to uz hranicne bezelo, tj. cca á 2 sec. mírné škubnutí, zásek, multiplex novy a spol. šel naladit, tedy lepší než včera. Po odstranění rozbočovače a připojení přímo do karty ještě o kousek lepší.
Evidentně tedy karta vyžaduje kvalitnější signál než tuner v TV.

Otázkou zůstává, co dělat, aby se to při sněhové nadílce takto necukalo ?

Rozbočovač je klasický, / 2-way TV splitter/ Insertion loss 3,5 dB, isolation 22 dB, 0-1000 MHz /

Existuje něco lepšího kde ztráta signálu prakticky nebude ?
A je možnost, jak přímo posílit signál na zákaldním coaxiálu ? ( ještě před rozbočovačem ?) ( něco jako byly ty zesilovače u analogu, které se zapojovaly adaptérkem do zásuvky a v místě pro koaxiál byl malý tištěný spoj)

Jakou používáte anténu ? Základ je použití kvalitní antény.

domovní rozvod v paneláku. televize v obývaáku chytá v poodě, další dvě přes rozbočovač taky v pohodě, jen s tou TV kartou je to horší.

Oj tak to buťe rád že vám to jde tak suprově špatně, tyhle domovní rozvody jsou děs a často tam nahoře již nějaký zesilovač nebo filtr máte, takže DVB-T stím opravdo moc nekamarádí.

Tak to bych netvrdil, protože pokud je analogový zesilovač dostatečně širokopásmový, tak digitální signál opravdu zesílí a bez poškození. Dost ale záleží na kvalitě kabelu v domovním rozvodu (ty staré zelené koaxy nejsou nic moc.) A kartu bych pro jistotu nechal v nějakém servisu zkontrolovat, může mít nabořený vstup. Cizí napětí na anténním konektoru jsi zkontroloval?

Je pravda, ze pocasie ma vliv na na silu signalu. Podla pasma to moze byt viac ci menej, niekdy aj viac ako 10dB..A deje sa to vpodstate dost nahle, podla toho ako prechadza "fronta".
Pokial sa teda jedna o poveternostnme vlivy a nie vnikanie vlhkosti do koaxialu alebo zmena vlastnosti anteny vplyvom namrazy ci snehu.
Pri digitalnom signale nieje az taka podstatna jeho sila (pokial to neni na urovni citlivosti prijimaca) ale skor jeho kvalita. Kvalita je zavisla impedancnom prisposobeni celeho prijimacieho retazca az po vstup TVP.
V podmienkach spolocneho TV prijmu bude imp. prisposobenie zrejme velmi otazne.

mam tuto kartu , je vyborna, odporúčam skusiť reštart PC, eventualne odinštalovanie a znova inšt. programu AVER.

no ja prave nepouzivam program AVEr, ja jdnu jen pres MEDIA cENTER ve win 7, tak zksuim jeste naistalovat puvodni porgram, jestli to nakonec nebude rozdil v obou porgramech...

Je běžné, že přístrojům (televize, set top box...) ještě signál stačí, ale TV karta už má problémy. Platilo to dříve u analogu a platí to i u DVB-T. Přiznám se že netuším proč jsou Tv karty méně citlivé, ale v případě Averu to platí dvojnásob. Signál DVB-T mám jen tak tak aby běžný set top box něco naladil, ale karty od Averu nenajdou vůbec nic.

Ve tvém případě bych odhadoval že je to kombinace několika příčin. Aver je méně citlivý, každý rozbočovač a konektor na kabelu je znát a to počasí taky udělá svoje. Když se to posčítá, tak už stačí málo aby to nešlo.

dobry , to si taky myslim, ale co stim, aby mi to i pri snehove nadilce behalo ? je nejaky zesilovac ? nebo zkusit separatni vnitrni antenu ?

Zkus si zjistit, jak daleko je nejbližší vysílač a zda máš na něj z bytu přímý výhled. (zastínění zástavbou bývá občas průšvih). Pokojové antény, pokud jsou kvalitní, na DVB - T fungují, ale venkovní je rozhodně lepší. Ideální by asi byla vlastní Yagi na střeše a svod kvalitním koaxem do bytu. Zkusit bys mohl i dvoustupňový širokopásmový zesilovač před TV kartou, ale jenom tehdy, pokud si ho budeš moci někde vypůjčit, protože kromě užitečného signálu zesílíš i rušení a výsledek nemusí být adekvátní vynaloženým nákladům.

Ach jo, to jsjou rady jak pro televizniho technika...

Zkus si zjistit, jak daleko je nejbližší vysílač a zda máš na něj z bytu přímý výhled.
- Asi žizkovský predpokladam, primy vyhled tezko jsem od nej 20 km

Ideální by asi byla vlastní Yagi na střeše a svod kvalitním koaxem do bytu.
- At uz je Yagi cokoliv, ci kdokoliv na druzstevni strechu neprichazi v uvahu

Zkusit bys mohl i dvoustupňový širokopásmový zesilovač před TV kartou, ale jenom tehdy, pokud si ho budeš moci někde vypůjčit
- Kazdy muj kamarad ma bezne k vypujceny dvoustupnovy sirokopasmovy zesilovac a k tomu jeste tank T-75 v garazi.

Tak vratme se zpatky na zem, existuje cosi bezne dostupneho pro bezneho smrtelnika, co se da koupit v obchode ? ( lepsi rozbocovac = s mensi ztratou signalu a pod ? )

Ano existuje. napr. Aktivna bytova antena.
Tie s vysokym zosilenim (viac ako 20dB) su menej vhodne.
Experimenty je lepsie zacat s antenou bez predzosilovaca.
A lepsie je pouzit smerovu antenu. Najjednoduchsia (aj na vyrobenie v domacich podmienkach) je HB9CV.

Pokud není přímý výhled na vysílač, nelze použít vnitřní anténu. Jestli je aktivní nebo ne je zcela lhostejné, protože odstup signál/šum je u požadovaného signálu stále stejný, navíc se jenom přidávají nectnosti všech zesilovačů.
Pokud je přijímač připojený na STA a občas funguje a občas ne, je závada způsobena po vyloučení chyb ve vlastních kabelech na straně STA. Zřejmě dodává příliš malé napětí. Závada může být i na účastnické krabičce.
Rozdíl v příjmu analogového a digitálního signálu je, že při poklesu úrovně analogového signálu se plynule zhoršoval obraz až do okamžiku, kdy se honily stíny po obrazovce, digitální funguje stejně, až najednou vypadne. Fáze s výpadkem některých částí (čtverečkování) je krátká.
Karty do počítače mají vždy nižší citlivost, protože jejich vf jednotka je velmi miniaturní a vzdálenosti mezi součástkami minimální. Při větším zisku by se to celé rozkmitalo. Navíc je velké rušení z počítače. Proto TV karty potřebují vyšší úroveň signálu. U televizorů a externích TV karet tenhle problém není, tak můžou být tunery větší a tím i citlivější a selektivnější. To je prostě jenom fyzika, to se neokecá.
HB9CV je výborná anténa do kmitočtu 150 MHz, potom její největší výhody ztrácejí smysl. Je sice po mechanické stránce snadno vyrobitelná, leč elektricky ji nastavit je dost složité. Pro UHF pásmo vychází nejlépe matrace z Plzně, tzv "polská síta" mají nízkou životnost a v provedení s předzesilovačem zcela nepoužitelná. Nevyhovují našim předpisům.
Ještě doporučuji pohledem zkontrolovat polarizaci antény. Na Žižkov by měla být svisle umístěná na výložníku mimo stožár.

Nesuhlasim s tym, ze by HB9CV bola pouzitelna len do 150MHz. Mozno si chcel napisat 1500MHz. Tam by som suhlasil. Prave, ze je navrhnuta tak, ze nezavisi na malych nepresnostiach konstrukcie. Elektricky ju netreba nastavovat prave z dovodu, ze opakovatelnost vyroby je velmi vysoka s dobrymi parametrami. Ovsem treba ju zostavit tak ako bola navrhnuta a nie si vymyslat svoje impedancne prisposobenia.
Karty do PC maju nizsiu citlivost skorej z dovodu co najnizsej ceny za celu kartu a nie preto, ze by sa to nedalo. Pri TVP sa vyssia cena za lepsi a citlivejsi tuner skryje v celkovych nakladoch.

Ten televizní technik by bylo nejlepší řešení. Změří sílu signálu na vstupu do bytu a hned víš kde je problém. Na místě ti nabídne možná řešení.
Bez měření je to pokaždé pokus omyl.

Ideální by asi byla vlastní Yagi na střeše a svod kvalitním koaxem do bytu.
- At uz je Yagi cokoliv, ci kdokoliv na druzstevni strechu neprichazi v uvahu....

.....to bych neřekl. Právní rozbor není tak jednoduchej, ale obecně bránít vám v prijmu TV způsobem jaký chcete nemohou.

Takže ikdyž třeba zástupce družstva pak za nějaké kapříky lobovat pro kabelovku, nebo společné satelitní STA a snažit zakázat individuální antény, koleduje si o pěkný prů_er.

Není pravda, je to ošetřené zákonem již několik desítek let. Pokud je v domě STA, kabelovka apod. vhodná pro požadovaný příjem nemá nájemce právo si instalovat vlastní anténu. STA v domě je, vhodná pro požadovaný příjem je. Jiná otázka je, jestli je správně nastavená, jestli na konektoru účastnické zásuvky je patřičná úroveň signálu. To se bez měření nezjistí. Pokud je úroveň nízká, může nájemce požadovat nápravu. Potom je to klasický vztah družstevník - družstvo, stejně jako např. při neuklízení v domě.

Ano je na to několik předpisů a týká se toho asi i nájemní smlouva nebo členská.

Především si vyjasněte s družstvem proč tomu tak pokud se jedná o zateplení tak se nedivte. Pokud záhadně stím přijde instalace nějaké kabelovky tak to bych se měl na pozoru.

Například...

...v soukromem panelaku (Zdruzeni majitelu bytovych jednotek xyz[ulice c.p.]) jsme po zatepleni museli vydat prikaz k zakazu umisteni anten a antennich casti na vnejsi obvodove zdi, balkony panelaku. Povolili jsme to pouze na strese. A povolit to MUSI (na strechu) kazdy majitel (i mesto) baraku. U pravnika jsme zjistili, ze by to narazelo na zakon (nemam u sebe presnou citaci, ani ktery paragraf/cislo/odstavec to je) o svobodnem prijimu radioveho (rozhlas/televize) vysilani na zaklade listiny lidskych prav a svobod. Kdyz jsem jako radioamater chtel dat anteny na svuj stozarek nekdy v roce 1995, tak mi to mesto (tehdejsi majitel baraku) chtelo zakazat, ale pomoci jednoho advokata jsem nasel tento paragraf (tusim §17) a mesto bylo donuceno mi to povolit za podminky, ze nakreslim situacni planek a dodam dokumentaci, coz jsem ucinil a v podstate jsem si tim zjednodusil praci do budoucna. Protoze po roku 2000 jsem kupoval byt v tomto dome a mesto dodalo v dokumentaci zarizeni, ktere museli lidi v panelaku vzit v potaz (zatez vecneho bremena), zarizeni a rozvody kabelovky a muj antenni system.

Cili mesto xyz jako majitel domu muze vydat narizeni, ze na obvodove vnejsi zdi a balkonu nesmi byt zarizeni neschvalene mestskym architektem, ale soucasne nemuze zamezit uzivateli bytu (najemci) uzivani soukrome antenni soustavy. Avsak i najemce bytu musi dodrzet vseobecne platne vyhlasky a tak tuto antenu musi dle nejake EN-CSN namontovat odborna firma a musi od teto antenni soustavy vyhotovit:
1) dokumentaci...staci PDF
2) revizni zpravu elektrikarem ci poverene osoby dle vyhlasky 50 §8

Především se snažte nejdříve rozumě dohodnout.

To co říkáte je právě zjednodušený výklad který nahrává takovým Ukázat celý příspěvek

off topic
snih slezl, siganl uz zas jede.....

Teď chumelí, nastala digitální tma?

No, tak jsem zjistil zajimavou vec. Ve WMC ( win 7) je prijem multiplexu CT ( CT1, 2, 24, ... ) horsi nez kdyz naistaluju aplikaci dodavonou ke karte ( Aver TV ). zde je signal cca 84 % a bez kosticek.

Jak je mozne, ze na stejnem pocitacise stejnou kartou ma jedna aplikace horsi signal, nez druha ?