Nabíjení powerbanky z jiné powerbanky apod.

Ahoj, powerbanky dnes mají často kombinovaný vstup/výstup ve formě USB-C konektoru. Jakým pravidlem se určuje, zda se bude powerbanka nabíjet nebo vybíjet. Představme si jednoduchý případ - máme dvě powerbanky s kombinovaným vstupem/výstupem ve formě USB-C konektoru a propojíme je kabelem USB-C <-> USB-C. Co se stane?Tohle asi moc často dělat nebudu (i když si dovedu představit situace, kdy by se to hodilo), ale je řada zařízení, které se chovají obdobně jako powerbanka. Třeba notebook s USB-C. Propojit notebook s powerbankou dává smysl - buď chci nabít powerbanku z notebooku nebo naopak notebook z powerbanky (powerbanky jsou dnes běžné i o vysoké kapacitě a výkonu, takže to dává smysl).Nebo svítilna s funkční powerbanky apod.

Odpovědi na otázku

Logicky. A to ta která bude mit větší kapacitu a tak dlouho dokud se kapacity nevyrovnaji. Nekdy by mel člověk přemýšlet nad uzitecnejsimi vecmi

Myslíš si, že 5 Ah PB nabije 5 Ah batériu na 50% (straty dajme bokom)?

A ta Pb baterie má jaké napětí? A jaké napětí má ten chemický zdroj v powerbance?! A jaký má smysl má nabíjet jednu powerbanku druhou? Buď postupně použiji menší, nebo si pořídím s větší kapacitou. Ty tuctové, o které tu nejspíše jde, mají jen jeden článek o nominálním napětí 3,6 -3,7 V (max 4,2 V ukončovací napětí).Celý ten dotaz je nesmysl.

Vlákno je nezmyselné, ale keď už Mike napísal, že sa kapacity vyrovnajú, zaujíma ma či moja 20Ah PB sa vie vybiť pod 2,5 Ah keďže s ňou nabíjam tel s 5Ah batériou, alebo v nej ostane min. 2,5 Ah. Čiže zaujíma ma nabíjanie telefónu z PB nie PB - PB. Napätia sú v tomto prípade jasné.

Ale v těch obyčejných powerbankách se používá v lepším případě Li-on, v běžném horším Li-pol článek! Běžná Pb gelová/ABS baterie je obvykle aspoň tříčlánková 6 V, obvyklejší je 12 V. Rozdíl je v množství uloženého el. náboje. I s průměrnou účinností DC/DC měniče 80% je ve 12 V Pb (min 10,8 V) akumulátoru více el. náboje k dispozici.Mike porovnává kapacity dvou typově a napěťově stejných článků. Skutečnost bude ovšem horší, obě se "vybijí" ještě více, než kdyby se použily obě powerbanky postupně. A Kutil a mistr neměl také moc štěstí: https://www.youtube.com/watch ...

Pb som chápal ako skratku po powerbank, nie ako olovo. Takže mi šlo o to ako veľmi sa vie vybiť Li-Ion článok v powerbank keď s ním nabíjam Li-Ion, alebo Li-Pol batériu. Takže žiadne olovené články, ktoré dobíjajú Li-Ion neriešim.

Li-on je odolnější, minimum může být až 2,5 V, Li-pol rozhodně ne méně než 2,8 / 3 V.Pokud powerbanka má aspoň normální elektroniku, tak odpojí akumulátor při dosažení bezpečného napětí pro něj a ještě se počítá aspoň s cca 10% zbytkové kapacity. Využitelný náboj závisí na účinnosti vestavěného DC/DC měniče a pochopitelně aktuálního stavu nabití.

Pochopitelně nepředpokládám, že jde o takovou: https://www.alza.cz/levne-nabijeci-stanice/18... kategorii.

nebude to spíše tak že ta s vyšším napětím bude dobíjet tu s nižším :)

To není tak jednoduché - Powerbanky obsahují měniče napětí, takže z těch cca 3.7 V dělají třeba 5 V, 9 V, 12 V nebo 20 V (Power Delivery). Takže napětí článku se na výstupu moc neprojeví.

Však jo. Akorat powerbanka ma porad 5V mění se jen proud. Takze se to musí převést na kapacitu ale momentální, ne papírovou. To je jasné ze jedna co ma 20Ah ikdyz vybírá uplne nebude nabijet tu co ma 10Ah plne nabitou. Ony se ty elektroniky mozna domluví.

Kapacity se samozřejmě nijak nevyrovnají a směr nabíjení taky není vůbec jasný...aneb jak povznešeně se cítit jako frajer a udělat ze sebe totálního blbce. Powerbanka není jako když propojíš dvě olověný baterky proboha...

Nechápu. Nesmyslný dotaz tu zůstane. Zeptej se "opraváře" "Drátěnky".

Že ty dotaz nechápeš, ešte neznamená že je nezmyselný. Ja som ho pochopil bez problému a tazateľ sa pýta na situáciu ktorá pri USB PD môže reálne nastať. Dokonca som tu v minulosti videl dotaz, kde tento problém niekto na notebooku a powerbanke mal. Nabudúce sa radšej spýtaj, na to čo ti není jasná a neznevažuj dotazy iných alebo sa nevyjadruj...

podle mě když propojíš dvě powerbanky tak se bude nabíjet ta která bude níž - energie tam přeci snadněji přeteče. Do kopce to jde hůř.

Prepojenie dvoch powerbaniek nie je ako paralelné prepojenie dvoch batérii. Na výstupe powerbanky je stále 5V (pre teraz vynecháme PD, QC, atď. pretože princíp je tam rovnaký) bez ohľadu na to ako moc je vybitá batéria v tej powerbanke (bez ohľadu na to aké ma napätie). Tie powerbanky nevedia ktorá z nich je viac alebo menej nabitá.

USB powerdelivery pozná dva režimy: zdroj energie a spotrebič. Tieto režimy si po prepojení medzi sebou zariadenia oznamujú. Potom je na výrobcovi produktu ako problem oboch režimov na oboch zariadeniach vyrieši, neexistuje na to univerzálne pravidlo. Vyrobci zariadení ako sú notebooky a telefoný zvyknú implementovať riešenie, ktoré dá užívateľovi na výber či sa ma zariadenia nabíjať alebo či ho má napájať. Ale výrobci powerbaniek toto nejak moc neriešia, aspoň som nevidel že by na powerbankách bol nejaký volič režimu. Takže pri prepojení dvoch powerbaniek sa môže stať praktický čokoľvek. Môžu uprednostniť iba vybíjanie, môžu uprednostniť nabíjanie, môže sa to chovať náhodne a nepôjde to ovplyvniť. Je to na vlastnom riešení každého výrobcu a neexistuje na to žiadne univerzálne pravidlo. Bude to len o skúsenostiach ostatných "beta" testeroch...

Moje powerbanka dobíjí mobil jen když na ní zmáčknu tlačítko. Pokud ho nezmáčknu tak lze dobíjet powerbanku.

Rozhodne elektronika v tej powerbanke a často to nebude fungovať vôbec, ak elektronika vyhodnotí, že došlo k prepätiu, veľkej prúdovej záťaži, alebo sa nedohodne s čipom v zariadení, ktoré dobíja, alebo z ktorého sa má nabiť. Lepšie powerbanky, majú samostatne vstup na nabíjanie a samostatné výstupy na dobíjanie, tie budú fungovať lepšie.

Tohle jsem zkoušel s 2x xiaomi powerbankama a směr nabíjení byl náhodně