» Poradna » Ostatní

Nabíjení olověného akumulátoru

Dobrý den, chci si pořídit olověný akumulátor a chci se zeptat, zda můžu nabíjet akumulátor 12V cca 2Ah jen obyčejným zdrojem 12V DC a ampérmetrem v sérii.Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Nemůžeš, pro nabití 12V olověného akumulátoru potřebuješ minimálně 13,8V. Z 12V ho nikdy nenabiješ.

K čemu ten akumulátor budeš používat?...Startovací akumulátor pro zemědělské a lesnické stroje, motocykly, čtyřkolky atd...Pokud k nějakému přibližovadlu, tak tam má být nějaký nabíjecí obvod, pokud funguje jak má, tak bude dobíjet při jízdě a extra dobíjení nebude potřeba.Spíš bych ho dobíjel, pokud to bude potřeba, nějakým měkkým zdrojem s voltmetrem paralelně.

"12V cca 2Ah" a startovací akumulátor ?

Soráč, chybička se vloudila. Chtěl jsem se podívat, co je to za baterku, našlo mi to nějakou 24Ah a já jsem si toho nevšimnul.

Dal jsem si mínus.

Tak si k tomu akumulátoru pořiď nabíječku olověných akumulátorů. 12V a s pouze ampérmetrem v sérii to fakt nejde.https://www.battery.cz/nabijecky-pro-autobaterie...

Pokud máš ten zdroj 12V a ampérmetr, tak to jednoduše vyskoušej.Teorie je jedna věc a dostal jsi tu odborné rady a vysvětlení, a praxe je jiná věc. Zdroj 12V totiž může mít ve skutečnosti těch voltů víc a v tom případě by to fungovalo. Poznáš to jedině tak, že to přes ampérmetr zapojíš.

To je pěkná pitomost. O kdyby měl ten zdroj vyšší napětí, tak to nemůže připojit natvrdo, musí to dat přes nějaký omezovač proudu (postačí třeba i žárovka v sérii), ale hlavně musí kontrolovat napětí. Jinak pokud to není nějaké staré trafo, tak všechny novější adaptéry jsou běžně na pulzním principu a napětí mají přesné, +/- pár desetin voltu.

Tak ty jsi té praxe moc nepobral...lidi co tu psali, to opravdu není jen teorie...