» Poradna » Notebooky

Nabíjení notebooku v autě

Ahoj chtěl bych se zeptat, mám nabijecku na notebook do zapalování do auta baterii mám : Bosch S3, 12V, 70Ah, 640A, S3 008A mám tenhle notebook : https://www.planeo.cz/katalog/1332771-lenovo-id... A moje otázka zní, jak dlouho by mi to mohlo vydržet nabíjet, abych byl ještě schopný s autem odjet ? Díky za odpovědi .

Odpovědi na otázku

To ten notebook neumí nabíjet přes USB-C? pak by stačil jen obyčejný adaptér do cigaretové zásuvky a netřeba měnič ...

To není dobrá kombinace, měnič je pro NB slabý (NB má 170W zdroj, měnič je 150W) tj rozhodně při provozu na měnič nezatěžovat NB na maximum. Jinak výdrž si musíš vyzkoušet, netušíme kolik šťávy musí v baterce zůstat aby auto startlo

Pokud ti ten měnič neshoří, což je klidně možné, protože je slabý, tak zbytek je přece jen poměrně jednoduchá matematika základní školy. Znáš kapacitu autobaterie, znáš kapacitu baterie notebooku a musíš počítat, že pro nastartování auta musíš v autobaterií nechat alespoň 50% kapacity. Takže si převeď tu polovinu kapacity autobaterie (35Ah) na Wh, ať to máš ve stejných jednotkách, jako u baterie notebooku, odečti z toho ještě další polovinu, která se ztratí ve ztrátách měniče a nabíječky notebooku (dohromady to bude mít účinnost sotva 50%) a potom už jednoduše vydělíš tu zbylou využitelnou kapacitu autobaterie kapacitou baterie notebooku a budeš vědět, kolikrát ho můžeš nabít. Ale rovnou počítej s tím, že mockrát to nebude

A v jakém je ta baterka stavu? Tj je nová a v autě při jízdě se nabije na plnou kapacitu? Nebo už má pár let odslouženo a nabíjí se na nižší kapacitu.

Nebylo by lepší použít přímo adaptér do auta než přes měnič ... ... stačí si dohledat ten správný který je pro daný typ NB tohle je jen příklad nechce se mi hledat přesný typ https://www.czc.cz/lenovo-napajeci-adapter-d...

Pokud ta jeho plečka umí nabíjet přes USB-C, což asi neumí, tak vůbec nepotřebuje takový speciální adaptér a stačí jakýkoli adaptér do cigaretové zásuvky co mu da USB. Reálně ti notebook s power delivery bude nabíjet i 5W, Otázkou je zda chce jen nabíjet nebo to chce při nabíjení také používat. Navíc ten laptop žere víc než kdejaký stolní počítač.

Vzhledem k tomu že má v datasheetu u USB-C poznámku "data transfer only" tak přes USB-C nabíjet neumí.

Origo nabíječka je 170W, na 65W ani náhodou, minimum aby se ten NB dal aspoň trochu používat je 95W (a pak sice jede, ale pouze na grafiku integrovanou v CPU, nvidiu nedovolí zapnout). A samozřejmě USB-C je na nic, ten NB není možné přes USB-C napájet.

Při plně nabité baterii a plném zatížení NB max. 3 hod ... ale nějak přesně se to určit předem nedá. Použij voltmetr a při poklesu pod 12 V přestaň.

Záleží co máš za auto, ale proto se do auta dává trakční baterie. Nicméně pak bys taky mohl řešit výkon alternátoru abys ty baterie vůbec dobil.

A automobilu neni trakcni akumulator.

A co se tedy dává do karavanů, hm?

Do karavanu, jako pridavna na napajeni karavanu mozna, ale v osobnim aute je klasicky oloveny akmulator.
Kolik % lidi jezdi v karavanu?

Takže když chceš v aute dělat nesmysly jako odebírat konstantně 170 W hraním na ntb, uděláš co? Jednou z variant je kupodivu trakční baterie a určitě nemusí jezdit karavanem.

Ono je celkove blbost aby odebiral naplno 170W na hrani s NTB

A taky se nejprve podívej co ti dá zásuvka v autě. Podle pojistky poznáš kolik ampér protáhne.

Autobaterie má kapacitu kolem 50 - 70 Ah. Pokud má zvládnout start studeného motoru v zimě, neměla by se vybít o víc, než 25%. (U dieselu počítej navíc se značným odběrem žhavicích svíček.) Takže počítej s tím, že čtvrtina z 50 je 12,5, (raději 12) Ah. čili proudem 12 A můžeš dobíjet hodinu,, zapalování do auta má pojistku 5 A, takže něco málo přes dvě hodiny, pak nastartovat, nechat běžet motor aspoň 20 minut, aby se baterie znovu nabila a další dvě hodiny a tak stále dále.

Dnes lze ze zásuvky v autě dostat 120 W nebo 150 W. Ale to vše najde v manuálu nebo to pozná z pojistky.

Pojistka je rozhodující, když tu zásuvku přetížíš, tak shoří. A nastuduj si také něco o nabíjecích a vybíjecích křivkách automobilových baterií, zjistíš velmi rychle, že to není žádná sláva. Baterie v běžném autě je navržena tak, aby zvládla roztočit startér a dodat energii pro zapalování, pak převezme zásobování proudem alternátor. S tím, že by baterka měla při stojícím motoru něco hodně hladového krmit, (170 W při 12 V znamená odběr přes 14 A!) se u běžných aut nepočítá. Takže začni tím, že si zjisti, jakou pojistkou je ta zásuvka jištěna a hlavně se tam nepokoušej nacpat nějakou silnější, pokud nechceš, aby museli přijet hasiči.

Proto jsem psal, že na takové kraviny se do aut dávají trakční baterie nebo klasická druhá baterie, jsou i auta co mohou mít baterie 3 a že je dobré prostudovat manuál od výrobce. Kde třeba Škoda uvádí, že její zásuvkou projde 120 W nebo i 150 W, u jiného modelu vozu. I dílenská příručka tě odkáže na návod k obsluze.

Lepší by byl adaptér - dělají se obvykle do 90W, takže na nabíjení nebo napájení při vyšší zátěži zapomeň.

VYZKOUSET.Normalni menic vyhlasi alarm pri poklesu baterky a odpoji se. Tzn, teoreticky by melo byt v baterce dost stavy na JEDNO nastartovani.Ale zalezi na inteligenci menice, na tari baterky, na stavu auta (starter, olej, spojka...), okolni teplote....Proste vyzkousej v nejakem kontrolovanem prostredi s nabijeckou autobaterii, voltmetrem a zasuvkou pro pripadne vyreseni selhani baterie auta.

A co tak nechat pri nabijeni auto nastartovane? Vim ze to je ze zakona pod pokutou, ale tim si nevybijes akumulator. Vlastne autobaterka je omnoho silnejsi nez aku v NTB. Takze to nabijes klido i 3x

V zakone se pise neco jineho. Za auto nastartovane kvuli AC, nabijeni, chlazeni turba,.. Vas NIKDY PCR nepotresta. Ale nekteri pologramotni AutoMatcici si mysli opak. To je jejich problem.

No nevím, 170w to určitě nebere. Redaktor řešíte blbost. Chce to vědět kolik to bere a hlavně taky kolik si ti vezme z baterky, tj. Účinnost, no a pak taky účinnost samotného adapteru, tj bůhví kolik to vlastně bude papat.

Autobaterie vlastně vůbec nemá ráda pokud se moc vybije, křišťály pbso4, .... Počet cyklů není zázrak, dřív malo a klesá s úrovní vybití. No a hlavně se to musí stíhat vybíjet. Částečně to řeší různé trakční, ale ta bude zase chtít jinou nabíječku.
Za mně to skončí svižně novou autobaterii, jelikož to nebude startovat a baterka ani nepůjde nabít.