Nabíjení ni-mh akumulátorů

Ahoj, potřeboval bych vědět, jak dlouho mám tyto ni-mh (když budu nabíjet po 2 a po 4) akumulátory (tronic AA - 2400/2500mAh; tronic AAA- 950/1000mAh) nabíjet v této nabíječce (tronic kh967 - https://www.manualslib.com/manual/647526/Tronic-Tron... ).Nebo je to jedno, nastavit maximum hodin a nechat to, aby se to samo vyplo ?ps. Po nějaké době se začaly zahřívat. Děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

A ta nabíjčka nemá vlastní manuál?

No ono jí mám doma dlouho a už ho nemám. Ale v dotazu je odkaz na manuál na internetu, ale nepíšou tam o stejných kapacitách, které mají ty baterie.

Ale určitě tam píšou, jestli to ma rychlonabíjení s automatickým ukončení atd.

Ano, píšou, že když je nabitá, tak se to vypne, ale přišlo mi, že se už přehřívaly.

To je normální, akumulátory se na konci rychlonabíjení vždycky zahřívají a ne úplně málo.

To je normální a má to tak být. Na konci nabíjení se akumulátor zahřeje, protože ustanou chemické procesy a napětí na něm mírně poklesne. Od toho je odvozen konec nabíjení.

Aha, to jsem nevěděl, oběma děkuji za odpovědi.

Teď mě napadlo, nešlo by to třeba trojčlenkou ?

Ano, nešlo.

Máš to v manuálu, nabíjecí proud je daný, kapacita je daná, dej 20 procent na ztrátu nabíjením. Jestli články hřejí, jsou nabité.

Nepíšou tam o stejné kapacitě, kterou potřebuju. Píšou o ni-mh 650 - 3hod, ale já potřebuju 950mAh (typ: AAA). Nejdřív se nastavuje čas 3/6/12/... hodin - po té době se to vypne. Na baterii píšou nabíjení: 7h cca 0,5A, ale nabíječka dává 270mA, takže to tam mám nechat třeba 14 hodin ?

Stačí na to trojčlenka. Kapacitu článku vynásob x 1,2 až 1.3 (započítání ztrát) a vyděl proudem v mA. Takže 950 x 1,2 = 1140 mAh. Vyděl proudem a dostaneš čas v hodinách. 1140mAh/270mA = 4.22 h.

Na to jsem se ptal(viz předchozí komentáře), prý to nejde. Nevím proč.

protože ne každá nabíječka používá konstantní nabíjecí proud. Ty levné jednoduché ano, ty tam často mají jen časovač na vypnutí a spoléhají, že při malém nabíjecím proudu se až tak moc stát nemůže... A vypnou všechny pozice najednou.Ty "chytré" nabíjecí proud mění a sledují "jak moc" je už baterka nabitá a podle toho nabíjení ukončí třeba pro každou baterku jinak.

Tak jinak, do akumulátoru musíš dostat asi 1,2-násobek jejich kapacity. To už snad spočítáš z nabíjecího proudu nabíječky a kapacity článků Ale tohle platí spíš pro pomalejší nabíjení. U rychlonabíjení je potřeba nechat to vypnutí na automatice.

Dobře, děkuji. To už nějak dám dohromady.

Podle návodu jde o nějakou starou hloupou a pomalou nabíječku, která se řídí jen časem a o jejíž bezpečnosti bych pochyboval. Pokud potřebuješ nabíjet jen NiMH AA/AAA baterie, tak si pořiď např. toto: https://1url.cz/WzTIp Panasonic tě nezklame, bezpečnost díky inteligentnímu režimu a kontrolním mechanismům stoupne a doba nabíjení se ti zkrátí na cca třetinu...