Nabijačka na všetko

Zdravím. Kúpil som tuto nabíjačku https://dopice.sk/qPYKed mi došla tak ma zarazilo to že na nej píše: Output: 5V-3A a dole pod tým jeOutput: 9V-2A a ešte pod tým jeOutput: 12V-1.5AMoja otázka znie to akože nabíja mobil tými deviatimi alebo dvanástimi voltami či ako je to ? Neodpáli to moje hodinky alebo bt slúchadla keď budem nabíjať touto nabíjačkou ?

Odpovědi na otázku

Nie neodpali ti nič. Ak ta zaujima viac detailov vyhladaj si na googly quick charge a usb power delivery.

Není se čeho bát. V základu to jede na 5V jako běžné USB. Až pokud se s tím zařízení dohodne na něčem jiném, tak se to přepne třeba na těch 9V. I když tam připojíš něco úplně tupého, co nekomunikuje a není to schopné oznámit své požadavky, pojede to na bezpečných 5V.

Dnenší nabíječky umí běžně poskytovat 100W nebo i více. Používají se různé nabíjecí standardy. 100W umí PD3 při 20V a 5A, PD3.1 umí až 240W při 48V a 5A.ty zařízení nejdříve začnou povídat a domluví se na tom, jaké napětí použijí a potažmo jaký proud. Napěti/proud se může v průběhu nabíjení měnit a běžně se mění, čím nabitější baterie, tím menší nabíjecí výkon. Klidně tak můžeš připojit tu 240W nabíječku k zařízení co se nabíjí 2,5W.Čím více výstupních napětí nabíječka podporuje, tím více zařízení dokáže nabíjet vyšším výkonem. Někdy si někdo koupí silnou nabíječku a diví se že jeho zařízení nenabíjí max. mžným výkonem a je to typicky proto, protože nepodporuje vhodné napětí a proud aby té rychlosti dosáhlo.

Dost pochybuji, že by se nabíječka domlouvala se zařízením na proudu. Domuví se na napětí ... a proud bude menší hodnota z toho, kolik si zařízení chce odebrat a kolik je nabíječka schopna dodat.

Domluvi se i na proudu, ale ne se zariznim ale s kabelem, normalni kabel bez cipu zvladne maximalne 20V/3A, pro vyssi proud je potreba aby kabel mel e-marker cip.

Co to je za blbost? Nabíjení si řídí obvod v zařízení, ty "nabíječky" jsou jen zdroje. Proud závisí na zátěží. A obyčejný kabel může snést třeba 500mA nebo několik ampér, záleží na průřezu vodičů (oteplení kabelu, úbytek napětí na vodičích kabelu)

To se ale týká pouze nejvyšších výkonů, kde se nepočítá ani tak s nabíjením, ale napájením nějakého zařízení, např. monitoru. A rozhodně to není běžné - alespoň prozatím.

Je to vice nez bezne, vetsina notebooku co ma napajeni pres usb-c pozaduje vice nez 60w, nejbezneji 65w kde uz je potreba e-marker, ale i 100w neni vyjimka, v budoucnu to bude az 240w.

Tak to jsem pak zvědavý na ty kabely. Napětí - elektrická pevnost izolace (tady asi bude stále malé napětí, takže tady v pohodě), proud - průřez vodiče. Jako originál výrobce to jistě neo*jebe, ale ani to asi nebudou tkaničky. Ale ty čínské srandy... Ale třeba těch 240W, při dejme tomu 20V to bude 12A, to už chce slušný průřez, volně ložený, relativně krátky kabel nemusí mít zrovna těch cca 10mm průřez, ale i tak. A pak ten pidi konektor který má v pohodě přenést takové proudy...podle mně je už nesmysl hnaný do extrémů.

Jinak těch 60W, to jsou 3A při 20V, takový proud myslím že USB-C konektor ještě zvládá, ale když vidím ty pidikontakty, pro GND má 4 piny, takže 3A/4 na kontakt...to ještě jde. Ale řekl bych že je to už tak +/- na hranici těch pidikontaktů. A hnát jimi 10-20A? No nevím no. K tomu moc kvalitní "dotlačení" těch kontaktů k sobě, přechodový odpor který se projeví víc s většími proudy...já jsem jen blbý inženýr který si vyvíjí nějaké kraviny, oni tomu možná rozumí víc a ví jak obejít fyziku

Pozitrone, tady trochu tápeš. Jednak bude maximální přenášený proud "pouhých" 5A - proto je zavedeno napětí 48V, a druhak je ten proud rozložen na 4 kontakty konektoru USB-C (který v tomto případě bude na obou koncích kabelu). Nedělám si sice iluze s výdrží kontaktů konektoru USB-C, ale rozhodně nebudou proudově příliš přetěžovány, spíš jim bude škodit malá mechanická výdrž při časté manipulaci.

O těch 4 kontaktech jsem taky psal, ale nevěděl jsem že to ženou až na hranici malého a nízkého napětí. Nicméně i o těch 5A na kontakt si dovolím pochybovat. Jako jo, máš pravdu že při prvním zasunutí to může být v pohodě, ale když prostě vidím jak jsou ty konektory a konektory...no..."nepevné"...to moc nevydrží.

Ne, ten proud není 5A na kontakt, ale 1,25 A na kontakt (maximální proud 5A ze zdroje rozložený na 4 kontakty). Nicméně, o konektorech USB mám své mínění: Jakkoliv je USB vrcholně užitečné rozhraní, provedení konektorů i jako pouze datových, bez nároků na výkon, je více než tristní. A když se navíc uváží, jaké výkony se po nich požadují ...

A hlavně co udělají, když se bude zařízení i kabel tahat po kapsách v létě v zimě. Ztráta na kontaktu ten plast zataví do kuličky. Už jsem toho viděl docela dost. Nechci vidět ty požáry v domácnostech.

nepozaduje. vyrobci to sice pisi ale predpoklada se ze to chces nabijet stejne rychle a jeste pouzivat. ja notebook nabiju hloupou 5w nabijeckou. bude to trvat dlouho a kdyz to budu pouzivat tak jeste dele - M1 mba mi pri webu zere cca 4w. mel jsem ted doma acer swift3 a mel jsem ho pripojeny bezne k 20w nabijecce s pd. nabijeni pomale kdyz se pouzival ale bez problemu. pokud to podporuje nabijeni pomoci pd a das pd nabijecku tak to fungocat musi

Dalsi clovek co si mysli ze zalezi na watech, NEZALEZI. Neexistuje 5w nabijecka co je pouzitena pro M1 mba, nejmene je 30w, a to jeste apple ma upravenou verzi PD, protoze oficialne je nejmene 45w na 20V. To ze 20w nabijecka nabiji ten acer bude tim ze nepotrebuje 20v ale 15v nebo 12v, protoze to je pomaly srot, rychlejsi verze swift3 navic ani nemaji usb-c nabijeni.

Ty "nabíječky" jsou ve skutečnosti pouhé zdroje. Nabíjecí obvody jsou v nabíjených zařízeních, takže s tou "nabíječkou" se domluví jen na napětí.Starší "hloupé nabíječky" od těch prastarých po novější 5V USB, které se neuměly "domlouvat" na napětí se dají úplně jednoduše použít i jako zdroj třeba k nějakým elektronickým bastlům.

ale musi se domlouvat porad. muj telefon kdyz je vybity zacne s 20w a na konci jede asi 3w.

Nemusí. U = R * I => I = U / R No a s tím, jak se Li-cosi akumulátor nabíjí, roste vnitřní odpor.

Takže môžem tou nabíjačkou nabíjať aj bt slúchadla ktoré majú odber 5V-0.5A ?Nič sa nepokazí nič nezhorí ?

Umíš číst? Mám to psát znovu nebo stačí, když si to jen znovu přečteš?

Sorry ale ja si chcem byť len istý že mi nič neodíde Ale ak som správne pochopil tak z tým môžem nabíjať čokoľvek čo ma USB. Dik za rady pekný deň prajem.

Ano můžeš. Hlavně ty "nabíječky" jsou ve skutečnosti jen pouhé zdroje, nabíjecí obvody jsou v těch nabíjených zařízeních. Ty starší "hloupé nabíječky" (5V...) se pohodě dají použít i jako zdroje pro nějaké elektronické samodomo výrobky...

vzdyt ti to tam jasne pise a ty se znovu zeptas, takze ANO, staci?

Nabíjačka funguje perfektne nabije mobil aj tablet a vôbec sa nehreje ale čo som si všimol tak v návode od bt slúchadiel je uvedene že sa smie nabíjať nabíjačkou max 5V-1A čo som teraz zmätený. To sa akože tie slúchadla nesmú nabíjať silnejšou nabíjačkou či ako je to ?

Víš, ta nabíječka je napájená z Temelína s výkonem řádu MW. A nikdo nemá strach, že ta tvoje malušenká nabíječka kvůli tomu shoří.Ta nabíječka vlastně není nabíječka, ale zdroj a nabíjecí obvody se vezmou tolik proudu, kolik potřebují (nebo míň, když toho zdroj není schopen), ne víc. Takže když nabíječka/zdroj má USB konektor, tak dává 5V a proud tě v podstatě nezajímá. Pokud by je max. proud ze zdroje nižší, než budou nabíjecí obvody chtít, tak se holt bude nabíjet pomaleji a když bude zdroj schopen dodat vyšší proud, třeba i milión ampér - tak to také ničemu nevadí. Nabíjecí obvody si vezmou kolik chtějí a ne víc.