» Poradna » Ostatní

Na kolikátoou to je? Mám číslo 729

Vím 729Vím, že je to 3^?Jak matematicky zjistím na kolikátou je trojka aby byl výsledek 729?(ne pokus, omyl)

Odpovědi na otázku

Obyčejná kalkulačka a: 3x3, - x3, - x3, - až dojdeš ke kýženému výsledku. Jenom si musíš pamatovat, kolikrát jsi násobil.

A co kdybys měl spočítat třeba"na kolikátou je 1.025, když výsledek je 393,709 zaokrouhleno na 3 des. místa"? Mocnina je 242.Nebo "na kolikátou je 3, když výsledek je 92.923 zaokrouhleno na 3 des. místa"? Mocnina je 4.125Nebo "na kolikátou je e (základ přirozeného logaritmu), když výsledek je 4.482 zaokrouhleno na 3 des. místa"? Mocnina je 1.5

Tipnul bych si, že je to logaritmus 729 při základu 3 (takže ne dekadický ani přirozený). Ale jak se to počítá se mi už vykouřilo z hlavy.

Proč má mínus, však má pravdu, stejně jako Albi dole.log (729) při základu 3 = 6. A 3 na 6 = 729.x na y=a, log(a) při základu x = y.

Asi proto, že ten co mi dal mínus si myslel, že mu nadávám, logaritmus jeden!

Co exponenciální rovnice? n=log (729)/log (3)