» Poradna » Ostatní

Na jakou školu jít?

Ahoj všichni. :)
Mám velké dilema. Jsem na konci prváku střední umělecké školy, která je spojená i s gymnáziem. Můj obor je bytový designer. Vybrala jsem si ho, protože bych chtěla v budoucnu měnit interiéry btů, domů nebo něco navrhovat.
Školu zvládám v pohodě. Ve výtvarce jsem na 1ku, ale sama vím, že nejsem žádný moc velký umělec. Obor mě baví, ale mám strach z toho, jesti se dostanu na vysokou. Můj obor má maturitu, ale bez vysoké se skoro nikde neuchytím. Je pravda, že je těžké se na výšku dostat a tak váhám, jestli nepřestoupit na něco jiného, dokud je čas.
Už je konec prváku, takže rok je skoro za námi. Škola nám nabízí přestup buď na gymnázium nebo sociologii, aniž bychom museli opakovat první ročník, což je jedině plus, protože nechci zbytečně ztratit rok studia. :) Jistě to chápete.
V životě bych chtěla dělat některou z těchto věcí: designer, spisovatel, psycholog nebo průvodce turistů v zaraničí. Jen mám strach, abych zvládla učení na gymplu nebo tak. Na mém oboru máme totiž od fyziky, matiky, češtiny větší úlevu, než gympláci a bojím se, že bych tu změnu neustála.
Tak vás prosím o radu: Mám zůstat na svém oboru nebo přestoupit na gympl, popř. sociologii? :)

Odpovědi na otázku

Vzhledem k širokýmu spektru budoucího povolání se mi jako nejlepší jeví ten gympl, i s tou matikou a fyzikou:)

Na sociologii ne. I vysoká škola "socka" je pod úrovní gymplu.
Na Gympl, můžeš.

Každopádně dnes je 70% generace na VŠ. Školy ohromným tempem degradují a mít VŠ dneska nic neznamená, dneska se počítá to, co umíš. Dle mého názoru, zůstaň na tom co Tě baví. Určitě máte na Gymplu i volitelné předměty, ber seminář z matematiky.

Na sociologii bych určitě nešel, jestli nechceš skončit v McDonaldu prodávat hamburgery :P A to myslím vážně, jestli se bojiš o uplatnění jako designérka, tak jako socioložka to budeš mít 10x horší. U designérů o tu výšku ani moc nejde, záleží hlavně na talentu, to ale musíš posoudit sama jestli na to máš. Gympl není uplně špatná volba, ale tam se naučíš od všeho něco a nic pořádně, takže po vystudování ti opravdu nezbyde než jít někam na výšku. Pokud tě to baví, tak bych ti osobně doporučil zůstat na té umělecké.

Matiku a fyziku na gymplu a pak MatFys vejšku, budou tě brát všema 10, bez přijímaček.

Pokud nevíš, na jakou vysokou chceš jít, jdi na gympl. Z něho můžeš jít kamkoliv díky všeobecným znalostem. Pokud tě ovšem baví jen něco a většina předmětů by ti dělala problémy, vyber si úzce orientovanou školu. Volba je na tobě, rozhodně si nenech radit od cizích lidí na netu. Prober to například s učiteli ve škole, určitě ti poradí.

pokud chces delat nektery z tech ctyr oboru, tak stejne potrebujes nejprve maturitu, abys mohla jit na danou vysokou skolu (pripadne vyssi odbornou)