Na desce ASUS TUF B-450 PRO GAMING se Zen+ jdou RAM jenom na 2,1 GHz

Deska ASUS TUF B-450 PRO GAMINGRYZEN 7 2700X pameti Patriot Viper 4x8Gb 3200 MHz CL16 vse je nove,Windows 10 posledni updatezdroj Corsair 750W problem je ze,pameti bezi jen 2133MHz,po zapnuti DOCP rezimu v Bios(nejnovejsi),kdy by pameti mely jet svych 3200MHz,se stane system nestabilni,a behem nekolika minut(cca 1-20) konci Windows modrou smrti,Bios v poskedni verzi by mel umet 4200MHz.Prosim o pomoc,mozne nastaveni v Biosu,eventuele dalsi. Dekuji//Změněna kategorie a upraven titulek.//

Odpovědi na otázku

Některý z těch modulů může být vadný, zkus to projet memtestem. Někdy pomůže ty paměti vyndat a zase zandat, možná je nemáš dobře nasazené. Musíš zkoušet různé kombinace stylem pokus-omyl, to za tebe nikdo jiný neudělá.

To byl jeden z prvnich pokusu,pameti O.K.

DOCP je niečo ako XMP profil?

Ano je to stejne,jen pro AMD

Těžko můžou být OK, když ti to hází BSOD. Zkoušel si ten memtest i při 3200MHz, anebo jenom při 2133MHz? To je jaksi rozdíl... Jinak je pravda, že BSOD ti to může házet i z jiného důvodu než je chyba RAM, to musíš zjistit. Jinak vadný může být i procesor, deska (propojení mezi RAM-CPU), nebo je něco špatně v systému (ovladače), atd.

Vidim problem v 4ks RAMSkus pouzit najskor 2ks RAM ci to pojde na 3200.

Muzem uzavrit,vyreseno,ten procak ma oficialne podporovanou frekvenci 2933,moje blbost,nejak mi to uniklo,zbytecne jsem vyhodil peknejch par stovek navic za vyssi pameti

Ano, oficiálně 2933, ale reálně umí více. Ale pokud to funguje na 2933 to funguje, tak bych to tak nechal a máš alespoň připravené paměti na Zen 3.

nechal bych to na 29xx, vyladil T a CL a spokojeně užíval. Při 4ks je to solidní rychlost...

Ne procesor, ale 4 paměti mají oficiálně podporovanou nižší rychlost než 2. Je to v manuálu od desky. Kdybyste koupil 2X16GB, tak to běží bez problémů i na těch 3200MHz. Pokud jste neměl těch 2x8GB z dřívějška, tak to byla pěkná blbost. Ale ještě neházejte flintu do žita, můžete na těch pamětech zkusit trochu zvýšit napájecí napětí, a potom vám možná na těch 3200MHz pojedou také. To už ale musíte vyladit ručně.

Dost možná bude ještě nutné aktivovat "gear down" režim, nebo nastavit CR na 2T(N). U 4 modulů prostě CR1 nemusí fungovat na maximální frekvenci.

Podle vyrobce jedou s temi nominalnimi parametry az teprve s 1.35V napajenim. Hadal bych, ze tazatel je tak nastavene nema, proto zlobi. (Proste neco za neco, lepsi moduly by to zvladly s normalnim napetim..)

Ne, je to opravdu tak, že se čtyřmi moduly to jede pomaleji. To napětí se tam s profilem automaticky nastaví, a jede to. Alespoň u mě to tak funguje.https://www.google.com/imgres

Uz jsem na nekterych deskach videl, ze se to napeti spravne nenastavi. Je proto vhodne to VZDY zkontrolovat. Ale nastavit by se to melo, to ano.

Hadal by jste spatne,s napetim jsem si pohral mnohokrat,problem je v pametovem radici procesoru,ktery je taktovan na 2933 u rady Pinnacle Ridge.To neni z me hlavy,to mi vysvetlil fundovany ajtak

Ono se hlavně stačí podívat do manuálu k základní desce, tam je to přímo napsané!

Tak ať mi ten "fundovanej" ajťák vysvětlí to, jak jsem mohl s 2700x nastavit paměti na 3466 MHz a bez naprostejch problémů...

Vtip je v tom, ze na tehle platforme byla (a do jiste miry stale je) s pametmi fakt VELKA zabava. Ale nastesti na tom AMD uspesne pracuje, zjevne si to uvedomili zavcasu.

Je to zábava pro ty, co si hrají s nestandardními hodnotami. Běžní uživatelé nastaví max. oficiální hodnoty a nic neřeší, a to již od začátku platformy Ryzen.

Vzhledem k tomu, co jde tim nastavenim ziskat, asi neni divu, ze se o nej pokousi i kdejaky bezny uzivatel. A kdyz se bavi odbornici, laik musi byt uplne unesen. :o))))Obzvlast kdyz i s oficialnimi hodnotami byly casto zasadni potize.

Tak ono to chce při taktování hlavně kupovat něco jiného, než nejlevnější patriot s Micron čipy. Na vyšší takty alespoň Hynix, ideálně Samsung.

O tom neni sporu. My to vime.

Micron čipy bych tak rychle neodsuzoval. Mám právě Patriot oficiálně 2133 1,2V s XMP 3000 CL16 a 1,35V a mě to drží stabilně 3400Mhz CL16, a napětí 1,38V. Funguje i na 3600 CL18 s napětím 1,4V.

Pameti jsem bohuzel dokupoval,jinak bych radeji pouzil 2x16 moduly,to je samozrejme

Panove,jsem bezny uzivatel,kdyz slysim "gear down" režim, nebo nastavit CR na 2T(N),tak s toho mam sikmy oci jako nejakej covidak.Me by celkem stacilo napsat tohle v biosu zapni,tohle vypni,a tecka.Opravdu jsem nestudoval IT,ja,na rozdil od vas,jsem mel ve skole marxismus-leninismus a podobny sracky,tak se nedivte,ze v IT nejsem totalni borec.

Pak je otazka, jestli se ma bezny uzivatel poustet do pretaktovani pameti.

Kdyby jste cetl poozorne,zjistil by jste,ze nechci nic taktovat,pouze dosahnout nominalnich hodnot pameti

Tohle je často špatně pochopeno. No nejsou žádné nominální hodnoty nýbrž hodnoty, na které by měly paměti jít přetaktovat.

A nechcete si nejdriv Vy sam precist specifikaci svoji zakladni desky (vcetne poznamek malym pismem)? ;o)

"Opravdu jsem nestudoval IT"Představ si, já taky ne.Všechno je to "samouka".Většinou metodou pokus, omyl.Pokud chceš dělat takové pokusy, tak je lepší se napřed někde zeptat, protože není paměť, jako paměť.Někteří výrobci dělají kvalitnější čipy, někteří horší a stejně tak někteří výrobci modulů nakupují kvalitnější čipy (pak jsou paměti dražší, ale na druhou stranu mají lepší parametry a jsou vhodnější pro takové hrátky) a někteří kupují levnější, protože se snaží jít s cenou modulů dolů (což má za následek tyto problémy).A právě Patriot patří mezi ty druhé výrobce modulů.Pokud chceš skutečně taktovat, tak vybírej buď Corsair, nebo Gskill.Taková zlatá střední (použitelná za přijatelnou cenu) cesta je pak Kingstone.Další věcí je to, že pokud už chceš taktovat, tak nikdy neměj plně obsazené banky (sloty).Čím víc obsazených banků, tím vyšší latence a nároky na řadič, což při agresivním nastavení (XMP a ekvivalent) může vést k tomu, že prostě řadič nestíhá nastavené cykly.Takže buď musíš s frekvencí dolů, nebo navýšit prodlevy cyklů (a nebo zkusit napálit napětí na hranici možností čipů (u DDR4 zhruba 1,5V) a riskovat jejich poškození.Pak sice budeš mít vyšší frekvenci, ale také mnohem vyšší latence a v celkovém důsledku mnohem pomalejší odezvu systému (a v extrémních případech i nižší datovou propustnost).Pokud to běhá na 2933 MHz při XMP (16-18-18-36) tak to tak nech.https://lab501.ro/procesoare-chipseturi/amd...

Mas pravdu,jinak bych se z toho taky mohl zblaznit

To je špatně, co si napsal, AMD neni Intel2T - jdeš výkonem dolu cca jako -200MHz na pamětechKdyž utáhneš časování -1CL = + cca 150MHz na ramkách--------------------------Pokud se v tom vevyzná, ProcODT/RttPakt, podvoltovat SOC, trefit nastavení CAD, tak muže alespon utáhnout časování, 2933MHz a zkusit CL-14. https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-t... https://www.hardwareluxx.de/community/threads/ryzen-r...

Jenže on tu neřeší výkon, ale stabilitu ...A pochybuji, že snížením CL ji dosáhne v situaci, kdy už mu to teď nefunguje stabilně.Teoreticky může povolit Geardown ať se rozhodne řadič sám, kdy pojede v 1N a kdy ve 2N režimu.Jenže silně pochybuji, že u toho chce strávit týden laborováním a testováním, jaké nejlepší latence z toho vytáhne.

On to nedá, aby běželo 4x8 3200 cl16, pokud to půjde, já věřim že by šlo.2N - jde dolu výkon, má modrou smrt, žádnej Geardown ho nezachrání.Psal že mu jede 2933 stabilně, padá mu 3200. ---Pokud je stabilní 2933, klidně bych malinko přidal napětí 1,376V na časování cl14.