» Poradna » Notebooky

Může se častými výpadky proudu poškodit Notebook ?

Zdravím, chtěl bych se zeptat na něco co mě u delší dobu trápí. Bydlím ve městysu kde jsou dost časté výpadky elektřiny, někdy například i 2-4 do 1-2 měsíců někdy dokonce 2 za 2 dny... Mám notebook a naneštěstí vždy kdy dojde k výpadku na něm zrovna jsem. Chtěl bych se tedy zeptat, má výpadek proudu nějaký závažný vliv na životnost notebooku ? Vím že u počítačů je výpadek proudu velmi velký problém ale co u notebooku ? Je v tom nějaký rozdíl nebo to funguje stejně ? A taky na jaké součástky to má vliv ? :D Značka notebooku je: Acer Aspire.Předem děkuji za všechny odpovědi at už rozumné, či ne

Odpovědi na otázku

Jak by se asi mohl poškodit, když si při výpadku okamžitě veme energii z baterky takže si toho ani nevšimneš

Jo jenže je problém, že já baterku nemám, před pár měsíci odešla takže ted ntb jede na elektriku čistě

Tak kup, nebo notes nemusíš nahodit.Taky jedu bez baterky, ale výpadky v síti nemám a zapojení si hlídam, vše na doraz

z výpadků mi vypadl OS"Operační systém"

Tak děkuji za radu, baterku určitě koupím a Palo ty máš tedy ntb ? nebo normal PC ?

Devět let notebook Toshiba s Vistou, kde už neudělám instalačku čistou

Moc ti děkuju Palo, mám poslední otázku, jen abych si sestavil podrobnosti do lajny.Takže v době kdy se ti něco stalo s OP jsi měl Windows Vista ?

Ano a ted se mi něco stane z 10. Ty zapínám v novém ntb, žel ne ve stejné značce, občas podle situace o nich zde na poradně.

Tak děkuji :)

Pokud pojedeš bez baterky a dojde k výpadku, může ti zhavarovat jakýkoli O.S.

Provozovat notes bez baterky je hovězina, je jen otázka času, kdy zařve adaptér, nebo základní deska.

to i povídej, tak abych ho vypnul a nechal si opravit za 260 kč vadnou koncovku nabíjecího konektoru, když už nechci investovat i do baterie. Ta by stála i s novým zdrojem 1995 kč bez dalšího (9 let ntb)

Nemusíš kupovat baterii originální. Na ebay se dá z německa koupit neoriginální VHBW baterie kolem 500,- a zdroj kolem 400,- (pokud ti stačí obyčejný 19V 90W). Oboje už je cena s poštovným. Takže to už taková pálka není a zas se pár let nemusíš bát každého výpadku proudu.

To máš pravdu.. s tou baterií za 500 bych se spíše obával, že dříve než výpadek notebook zničí požár. Ale kdo chce kam, pomozme mu tam.

Nuž - keď ideš bez baterky, tak sa NB bude správať rovnako ako desktop PC. Vypadne elektrina - nepôjde NB. Ovšem - adaptér nie je tak konštruovaný, ako klasický zdroj v PC - časom i toto odíde.Pokiaľ nemáš baterku (ale máš ešte starú) - na baterke je typové označenie, modelové označenie - opíš si to a v niektorých PC obchodoch sa dá OBJEDNAŤ nová, alebo adekvátna náhrada. Alebo si vyhľadaj podľa presného označenia toho NB na nete baterky pre neho. A máš po problémoch.

Tak v tom případě ano, poškodit se může. Takže sežeň novou baterku.

Ne, prostá ztráta napájení na životnost nb žádný vliv nemá (ostatně odpojení notebooku od zdroje je také ztráta napájení a nikdo nepochybuje, že by to mělo nějaký podstatný vliv).Ale má to vliv na zařízení kolem, obvykle nejde modem, WiFi apod. Dle typu výpadku (zkrat, přepětí, VN impuls apod) může dojít k poškození připojených zařízení (hlavně zdrojů). Od toho jsou UPS. Pokud jste v místě, kde výpadek proudu je doprovázen přepěťovými jevy, je koupě UPS doporučeníhodná.

Baterie v notebooku nenahrazuje přepěťovou ochranu. Záložní zdroj nahrazuje jen částečně. Takže pokud tam jsou velmi časté výpadky, tak bych si pořídil UPS.

Děkuji všem za rady, vážim si jich koupil jsem si novou baterku takže ted už by to při výpadcích mělo být ok :)

Ti je málo !!! predpäťová ochrana je treba a ešte lepšie záložný zdroj /UPS/ . Stačí ti aj obyčajný napr. https://www.alza.sk/aeg-ups-protect-alpha-800... a sú aj lacnejšie , tebe stačí aj "pár minútový" , lebo interneti ti aj tak nepôjde! 70€ ti je ľúto ? Koľko si dal za notobook ?

A ty nemáš doma prepäťovú ochranu ? Pri výpadku sa nič nestane , ale pri obnovení elektriny sa môže stať ! Tak ako u nás , niekto experimentoval z fázami a po spustení elektriny som nameral na fáze 380V . Na šťastie som bol doma a vedel som čo robiť. Horšie pochodoil susedia naokolo. Prečo si si nekúpiš záložný zdroj . Sú také čo vydržia aj viac ako 1 hodinu , tak ani nepoznáš , že vypadol prúd....

Přepětovou ochranu sice nemám, ale dobrá věc. Před pár lety vypnuli proud v letě ve vedrech a mi odešel mražák, sousedům elektronika