Může existovat 50ti letá Whisky?

Omlouvám se že to píšu sem,ale "Fórum" je přehledné jako jízdní řád a tak jsem se rozhodl pro poradnu.Někde jsem slyšel,že když Whisky zraje v sudu tak ročně ubývá (odpařením,sublimací ap.) na oběmu o 2%,což by znamenalo že za 50 let by sud byl prázdný.Jak to je víte někdo?

Odpovědi na otázku

Když už to musíš psát sem, jak jsi k tomu výpočtu dospěl?

Abstract Algebra 100% (plný sud)/2% (roční úbytek) =50let (prázdný sud)

Chodil jsi do školy?

Zdravím, proč by nemohla? Není nikde dáno, jak dlouho má být whisky v sudu uložena, nicméně většinou se takto staré whisky prodávají jako ročníkové, kde je dán ročník kdy byla whisky uložena do sudu, poté je po x-letech stočena do láhve. Takové whisky můžete najít například i zde: https://www.panalfred.cz/whisky/. Ale abych pravdu řekl, většina whisky se tak dlouho ležet nenechává, většinou je stařena 12-18 let, delší staření whisky už taky nemusí mít smysl, naopak ji může pokazit, ale to záleží od dřeva apod.

Dobrý, den rodiče mají 50 letou wisku, koupenou v boneksu za bony

zopakuj si, jak se počítá složené úročení hint: druhý rok se odpaří 2%, ale ne z původních 100%, nýbrž z 98%

Šmarja,to bylo myšleno teoreticky.V reálu to jsou 2 až 5% takže sud je prázný ne za 50,ale už třeba za 30 let.Podstatné je že kdo tvrdí že pil 50ti letou Whisky je trouba.Kapišto?

Není. V distillerii Glenfiddich mají 64letou whiskey. Lahev stojí 10000 liber, mám ji vyfocenou, poslal bych fotku, ale mám ji v Čechách a teď jsem v přitroublém Irsku.

Vždyť podle toho tvého výpočtu by se jim ukládat alkohol ani nevyplatilo :) Vem si kolik alkoholu by tak ubylo už jen při věku 20 let, což je třeba https://www.alkohouse.cz/produkt/botran-cobre

A kde je ten sud?!

No podle mě je to co píšeš blbost vycházíš z toho že ubyde každej rok 2% z původního objemu tak to určitě nebude nemělo by to logiku, spíš to bude jako s rozpadem radioaktivních prvků ty maj poločas rozpadu což je číslo, který řiká za jak dlouho se rozpadne přesně půlka, když se to stane trvá další poločas rozpadu než se rozpadne půlka z tý půlky co zbyla snad je to jasnější. Takže ty procenta zmizej každej rok jen 2 ale z toho co tam bylo na začátku roku.

Ještě zohledněme, že plocha hladiny se zpočátku zvětšuje a po jisté době (po dosažení poloviny sudu) se začíná zmenšovat! :)

Dobře,tak dejme tomu,že ty procenta nejsou 2 je to každý rok jiné množství.Jde mi prostě o to,že když někdo tvrdí,že má 50ti letou Whisky tak prostě lže?

Dle mého názoru je ta 50letá whisky asi už v skleněné láhvi ne?

Nevím, zda ztrácí na OBJEMU zrovna 2% ročně, ale každopádně po 50 letech by toho v sudu opravdu moc nebylo, pokud vůbec něco.

Ale proč ne? O to mi jde.Opravdu je tam ten ůbytek?

U mna a u kolegu by takato whisky nemala sancu ani tyzden....

Ano ubytek tam opravdu je, rika se mu andelska dan, to jak je velky zalezi na kvalite sudu a skladovacim prostredi, 50 let zrani v sudu asi ne ale skus zapatrat, mozna se dopracujes k zajimavym vekum

Myslím si, že když může existovat 20letá whisky, tak proč by nemohla existovat 50letá whisky. Musím ale říct, že lepší whisky než tu 20letou od Jelínka jsem ještě nepil. Objednávám ji z jejich stránek https://eshop.rjelinek.cz/whisky/150-whisky-gold-co...

Si to vypočti:0,98 na 50touHOUGH.

Vydrží tam déle.První rok ubude ze stolitrového sudu 2l ale druhý rok jen z devadesátišesti litrů jen 1,96l

Tak už jsem to našel na www.whiskyonline.cz .50ti letá Whisky je nesmysl a moc toho v sudu nezbude už ani po 18ti letech.Teoreticky se kvalita po 25 letech už nezvyšuje,právě naopak a tak nevím proč by někdo pěstil kořalku déle než právě oněch,už tak šibečních 25 let.Díky za zájem

Tak isteze ju nenechas 50rokov v sude. Ale skus si dat slivovicu do flassiek a zakopat ju na 50rokov na zahrade a potom ju slavnostne vykop a budes mat 50rocnu slivovicu, a ani sa ti z nej nic neodpari

Co je na tom nepochopitelne? Vypaleny alkohol "zreje" aj vo flaske, cerstvo vyapleny alkohol sa neda pit (bolo by ti z toho dost zle), necha sa napr. rok vo flaske, ale cim dlhsie v tej flaske stoji tym je lepsi. Viem ze otazka bola o whisky, ale existuje aj lepsi alkohol ako whisky (="pokazeny caj" ), a alkohol nemusi zriet len v sude (z ktoreho sa ti vsetok vypari :)

Paráda. Takže když si koupíte 12letou whisky a necháte si ji doma 8 let stát, dostanete 20letou whisky?

minimalne 20rokov mat bude Nepisal som o whisky ale o slivovici, whisky nech si piju amici a skoti.

A jak často přepisujete na etiketě stáří? :)

vseobecne rozsirey mytus :), vlahvi ti "uzraje" tak maximalne malinova stava ty 20leta slivovice

no dokonce 50 leta

Myslis si co chces, najradsej by som ta zobral nabuduce do palenice a opil ta z cerstvo vypaleneho snapsu, a potom by som sa ta tak 2dni chodil pytat ze ako to je s tym "mytom", ked sa budes krcit na posteli Ak by to bol len mytus, tak by v palenici nemali zariadenie na "umele zostarovanie" vypalenej palenky (potom ju mozes hned pit).Samozrejme nepisem o whisky, ta ziskava chut tym ze lezi v sude, proste drevena palenka, dakujem nemusim

jo mozno, ale hotovy alkohol v lahvi nijak nezraje to musis uznat sam, tedy kdyz hotovou slivovici zakopes a vykopes po 50 letech bude mit skutecne 50 let ale bude uplne stejna jako v den kdy jsi ji tam zakopal, nebude ani jemnejsi prose nic...proto ten mytus

hotovy alkohol (ovocny!) v lahvi zreje, samozrejme ak si kupis priemyselny etanol s umelymi esenciami Exxx, s nalepkou "slivovica" , tak v tom ti nic zret nebude, ale ak vypalis ovocnu palenku tak to nie je chemicky cisty etanol, ale obsahuje mnoho latok a esencii z toho ovocia, a to sa casom meni, aj vo flaske. 50r (vo flaske) slivovica ma udajne chutit inac ako 1rocna. Ja som to netestoval, 50r. slivovicu bohuzial nemam V pivnici mame ca. 10r. ceresnovicu (z vlastnych ceresni), o 40r. ti potom dam vediet ze ako chuti

No ajeste odectete asi 10% co upije ten skladnik po nocích!!

Že by se to nakonec neodpařovalo? :)

Jenomze ten skladnik si nemuze dovolit, aby se to poznalo, ze upijel, takze to doleje lihem, proto je po 50 letech ta whisky tak jemna.

"Oběm "dělá divy.

Mno, tak jak si to nastínil při 2% ročně by ti po 50-ti letech zbylo zhruba 37% původního obsahu. Spokojen?

Spokojen ... A jak jsi na ten nesmysl přišel??? Tršku ti to zjednoduším - nejsou to 2%,ale údajně 2 až 5% takže jak říkám,při dvou procentech by to bylo za 50,ale při těch 2 až 5% to bude už za cca 30.V každém případě nezbude NIC.

Sorry, udělal jsem chybu ve výpočtu takže při 2% ti po 50-ti letech zbude zhruba 36,4% , při 5% procentech ročně pak zhruba 7,7% původního obsahu. Nevim kolik se v sudu odpaří nebo neodpaří, nejsem expert a whisku chlemtám jako všechno ostatní , takže opravdu netuším jestli někdo nějakou takovou vyrábí nebo ne. Ale ty čísla, to je matematika. V reálu v tom asi bude hrát roli taky změna velikosti plochy hladiny, změna tlaku v sudu, nasycení vzduchu v sudu výpary a další parametry takže reálný výsledek bude jiný a výpočet bude samozřejmě daleko složitější.

Co se píše na Whiskyonline je,že roli hraje materiál ze kterého je sud vyroben,teplota okolní a vlchkost - mimojiné - také to co tady tvrdím já,že za 540 let nebude v sudu skutečně nic.

To jsou dobré překlepy Samozřejmě vlhkost a 50 let ne 540

Asi se tak starý moc nedělají, ale neřekl bych, že je to technicky nemožný. Je to spíš jen o tom, že by se to nevyplatilo z hlediska chuti, pracháčů, co by zaplatili horentní částky jen za ten pocit je určitě dost. Jinak sem jen tak v rychlosti zagooglil a našel sem 40-ti letou.http://www.whiskymag.com/whisky/brand/glenfarclas/...

Ale stejně máš pravdu-za 540 let tam určitě nebude nic.Takže si marťani už ani necucnou.

Udělal jsem si na to v excelu jednoduchý vzoreček - do A1 napiš 100, do A2 dej vzorec =A1*0,98 a tažením to rozkopíruj na kolik chceš let. Jestli se odpaří přesně 2% a není jiná změna, tak po 50 letech zůstane 37%, po 100 letech 13,5% atd. Ale nuly nedosáhne matematicky nikdy, i když prakticky určitě ano.

Tvé základní chyby: "oběm" a to, že 2% ze zmenšeného obsahu = 2% původního obsahu.A až takovou whisky seženeš, tak mi pošli flašku - myslím, že si ji za tu radu zasloužím.

2% ze zmenšeného obsahu = 2% původního obsahu - tohle jsem někde psal??? Asi ne,protože já to nevím jestli je to 2% z původního nebo ze zmenšeného obsahu.O tom se "básník" nezmiňuje

ty jsi bud ve 3.rocniku zs (kde se uci pocitat s procenty) nebo totalni degen. Psal jsi v uvodnim dotazu, ze za rok se odpari 2% objemu whisky. Po 50letech ti tedy zbyde ((0.98^50)*100)% puvodniho objemu, coz rozhodne neznamena ze je sud prazdny.

Pořádná Poradna |  |

Existovat rozhodně může. Jinou otázkou zůstává, jestli bude ještě pitná.

Proč jsi si tím tak jist,že ROZHODNĚ může existovat?

Pořádná Poradna |  |

Určitě nějakou flašku někde někdo někde zapomněl a dodnes jí nenašel. Víš, kolik předmětů, včetně láhve freneta se mi ztratilo a tutově se najdou třeba až za sto let?

za 50 let v drevenym sudu 100 litru zustane 36,41696801 litru whisky. ve sklenene lahvi uz whisky nezraje a nevyparuje se /koupim 12letou a za 8 let mam 20 letou )))))/

No neviem, ale 50 ročná whisky sa "bežne" predáva, zhruba 1800 britských libier za sedemdecku. A je dobré nechať po nafľaškovaní whisky "ustáliť" aj keď už nezrie /minimálne rok/. Najstaršiu whisky som videl 56 ročnú, do sudov v roku 1945 a flaškovali ju v 2002 cenu si netrúfam ani odhadnúť...

No a v tom to právě je.Když tu kořku naleješ do flašky tak už se sní nic neděje,tedy nestárne,tedy nezkvalitňuje se.Whisky co našli v Titanicu má sice "100" let,ale jinak je to klasická desetiletá Whisky.Nic víc nic míň.A to že někdo uvěří tomu že pije 50ti letou Whisky a je ochoten za tu flašku zaplatit 1800 liber,je jeho problém a osobně bych ho natáhnul ještě víc.Jak se říká "Dokud budou mít blbí peníze,budou mít kramáři rej"

Prej kazdy lihovar musi pri zalozeni zakopat sud prvni davky. No a nedavno ten asi 100 lety napoj nekde prodavali na burze (aukci?), cena neco nad 500.000 liber. Tvrdil mi to znamy - sam na tvrde nejsem.

na slovensku urcite 50 rocna whiskey neexistuje

V zaludku moze aj viac....

No, a používají se vůbec ještě sudy? Nebo whisky zraje v nerezových nádobách a místo dřevěného sudu jsou tam piliny? Pak by neměl být problém nádoby dobře uzavřít a úbytky by mohly být minimální...

Nejdražší destilát - na aukci 9. prosince 1996 získal láhev 60leté whisky Macallan nejmenovaný skotský byznysmen za 24 600 dolarů. Palírna produkuje whisky tohoto stáří zcela výjimečně, a pokud tak učiní, pak várka naplní přesně 10 lahví, z nichž jedna zůstane v domácím archívu, další je věnována charitě a zbývající jsou vydraženy.http://www.svehlova.cz/servis/infotext.htm

za rok zmizí 2, ale taky až 5%, tedy zůstává95-98% toho co tam bylo před rokemže whisky zraje v sudech a různých je známoze sudu se co rok odpaří - zmizí až 5%povětšinou sudy mají 200 l - po 50 letech by tedy v nich zbylo asi 15,5 litru!při odparu 3% pak 44 lteda ano existují 50 a více let staré whisky, ale počítá se samozřejmě jen doba v sudu a v lahvi již nejejich cena se pak pohybuje od 100.000 po 5.000.000 za 0,7 láhevcena není odvislá jen od stáří, ale i od množství lahví co se dostalo na trha tak tu byla 70-tiletá za 280.000 láheva 64-letá za 4,5 Megakaždopádně pokud někdo tvrdí, že pil 50-tiletou (ne 50 let starou po dědovi v lahvi)tak bych mu asi nevěřil - takových lidí v Čechách asi bude tak do 50-ti a s těmi se na ulici nepotkáš a u piva už vůbec ne

Čau šéfe 50-ti letá whisky opravdu existuje, pokud ti někdo řekl že ji pil tak je fakt ve vaťe. Protože 1litr 50-ti leté whisky stojí 25 000 L což je nějakých800 000 kč. Ta whisky je uskladnená v Glenfddichu.

Chtěla jsem se zeptat, nevíte kolik tak může stát whiskey. Byla privezena asi před 50 lety a je to značka Medley. Díky za odpověď.

Myslím si, že když může existovat 20letá whisky, tak proč by nemohla existovat 50letá whisky. Musím ale říct, že lepší whisky než tu 20letou od Jelínka jsem ještě nepil. Objednávám ji z jejich stránek https://eshop.rjelinek.cz/whisky/150-whisky-gold-co...

Vždyť podle toho tvého výpočtu by se jim ukládat alkohol ani nevyplatilo :) Vem si kolik alkoholu by tak ubylo už jen při věku 20 let, což je třeba https://www.alkohouse.cz/produkt/botran-cobre