Multimediální centrum

Zdravím,chtěl bych Vás poprosit o návrh řešení pro „domací multimediální centrum“. Zkoušel jsem vymyslet něco sám, ale možností je více než spousty a nerad bych řešil, že spolu nebude něco komunikovat. případně postrádat funkci. V současné době mám k TV připojen starší notebook s 2 externími disky (téměř plnými dohromady asi 1,5TB) a vše ovládám přes bezdrátovou klávesnici a myš, ovšem výkon pokulhává.Moje požadavky jsou na stavajícím televizoru, který má rozhraní HDMI přehrávat videa a hubdu, prohlížet fotky a internet. Zároveň bych nechtěl přijít o možnost napsat něco ve wordu a excelu (nebo jim podobný) a něco si črtnout v malování, případně občas použít i CAD. Na každý rok potřebuji přibližně 100GB dat (převážně fotky a videa), která mám teď porůznu uložené na discích, nebo v google fotkách. Zároveň bych rád, aby vše běželo svižně (především rychlé spuštění) a šlo ovládat přes telefon či tablet - to lze řešit aplikací, takže předpokládám, že nebude problém. Dále je pak důležitelná rozšiřitelnost paměti a celkově možnosti upgradu, aby celé zařízení bez problemů fungovalo 5-7let. Všechny mobilní zařízení u mě běží na androidu (zatím).Sám jsem měl několik variant:1) Mini PC + disk, ale rozšiřitelnost je nic moc2) Multimediální centrum – u některých jsem nenašel, jestli lze používat word, excel, cad3) Datové úložiště NAS – nevím jak je to se samotnou funkčností – může samo o sobě fungovat jako PC?4) Kombinace výše uvedenéhoCena kolem 10tis, ale není to strop, rád si připlatím za něco co bude takhle fungovat, ideální by byla jedna krabička vedle televize.Děkuji

Odpovědi na otázku

Nestačil by na tohle bohatě Chromecast?https://www.czc.cz/google-chromecast-2-cerna... Bezdrátově se pak nasdílí video či hudba buď z toho staršího notebooku, nebo netu (Play Music, Spotify, cokoliv), stejně jako fotky a další... A případně z jakéhokoliv pc se pak dá nasdílet celá plocha pc, takže jakýkoliv program (jen to má chvilku zpoždění).

Případně si koupit Shield TV, pokud člověk chce něco s vlastní pamětí a systémem...

No něco tak jednoduchého mě ani nenapadlo Mě se po hledání celkem zamlouvá i tohle:https://www.alza.cz/synology-diskstation-ds21... Ale nevím jestli to bude fungovat samo. A asi jsem zapomněl zmínit, že plánuji nové PC, současnému je asi 10 let..

Pokud koupíš hotový NAS, tak zapomeň na ten Word, Excel, CAD a podobně. Ten ani nemá jak do TV pouštět obraz. Hudba, foto a video se z něj přehrává jen pomocí DLNA případně jako ze síťového uložiště (záleží, co umí TV).

5) Vlastní PC na míru tvým potřebám, postavené na některé z levných desek s integrovaným CPU (případně s normálním G4500, pokud je třeba trochu vyšší výkon). To bude umět vše a rozšiřitelnost bude velká (4x HDD není problém).

Tak tak, poskladat nieco na mITX, plus picoPSU zdroj, plus nejaka adekvatna mala skrinka a adekvatna dedikovana grafika.Plus na to W10.

V tom, co na tom plánuje dělat, nevidím nic, co by nezvládla integrovaná grafika.

CAD?

CAD je dost široký pojem. Ale třeba AutoCAD Mechanical nám v práci běhá na obyčejných kancl PC s integrovanou HD 4400 / HD 4600 (podle toho, zda je to PC s i3-4170 nebo i7-4790) a běhá to naprosto bez problémů.Ale třeba Inventor je už něco trochu jiného.

U Inventoru není problém rozběhnout s integrovanou grafikou, jde především o procesor, kde je důležitá frekvence jednoho jádra (zatím umí pracovat jen s jedním), paměť závisí na velikosti sestavy, ale nejvíce mi ke zrychlení pomohl SSD disk..

Jinak děkuji za rady - pomohlo mi to , zvolím tedy mini ITX skříň, integrovanou grafiku, dostatek RAM, rychlý SSD + 2TB na data. Neměl by někdo zkušenosti s tímto:https://www.alza.cz/acer-revo-build-m1-601-d4...

Nahoře píšeš, že potřebuješ vysoký výkon na jádro, tak proč koukáš na cosi s J3060? Pro tvé účely bude asi nejzajímavější G4500:https://www.czc.cz/intel-pentium-g4500/18016... Je levný a výkon na jádro má stejný, jako i3/i5/i7 na stejných frekvencích. V porovnání s J3060 je to dělo:https://goo.gl/7mMMSxhttps://goo.gl/L6heHOVýkon na jádro reprezentuje řádek "Single Thread Rating", kde je jasně vidět, proč J3060 ne. Celkový výkon tě zase tolik nezajímá, ten má smysl u aplikací, které umí využít všechna jádra/vlákna.Další výhodou G4500 je to, že má integrovanou HD 530, tady to samé, co je v lepších i3/i5/i7.Spotřeba je sice o něco vyšší než u toho J3060, ale v klidu to o moc víc nebude a v zátěži to bude jen občas. Ale pozor na kvalitní zdroj! S levnou šunkou s mizernou účinností v nízké zátěži můžeš mít spotřebu podstatně vyšší. Já u PC se spotřebou do 20W naměřil na kvalitním zdroji 22W, ale na šmejdském křápu 50-60W při stejné zátěži!

Já jsem jen psal, že Inventor potřebuje výkon na jedno jádro, ale já ho doma budu používat jen okrajově, to byl asi off topic. Ale tenhle procesor jsem měl taky v merku, ještě to bude asi složité rozhodování