MSI X99S, 5820K problem RAM

Zdravim pánové a dámy!Stavim výpočetní stroj konfigurace:CPU: I7 5820KMB: MSI X99S sli plusVGA: Evga GTX 980RAM: Crucial CT8G4DFD8213.16FA1 8Gb x 6, celkem 48GbZdroj Enermax 850 revolution 87+Chlazení: Scythe Ninja A3Disk: System- Crucial MX 100 256Gbnedůležité.. bedna Fractal R4 Dle výrobce desky komponenty k sobě ladí.Stroj jsem sestavil a při prvním spuštění nenačetl obraz a následoval restart a stále dokola...Následovala rozborka a spasování CPU + chladic, VGA, Desky a RAM x 6 na stole, to samé. Po ponechání pouze jedné RAM naběhne obraz a PC by šlapal..Kde je zakopanej pes? Je nejaký "přepínač" v BIOSu o kterým bych měl vědět? Stejný problém na jiné konfiguraci:CUP: i7 3820MB: Motherboard Model: MSI X79A-GD45 Plus (MS-7760)RAM: Kingston KHX1600C10D3/8GX 8Gb x 6 celkem 48GbVGA: GTX650Zdroj: Nějaká solidní 550Disk: 2x2TB SegateJeden PC funguje v této konfiguraci velmi solidně. Druhé PC stejná konfigurace pouze RAM tam jsou po 2 modulech a pokud jsem provedl upgrade na 6 modulů následují restarty okamžítě po startu PC.Teď co je špatně, nějaké nastavení BIOSu? Deska v háji? Špatné RAM?Díky moc za Vaše rady!

Odpovědi na otázku

Jak je to u X79 a X99 s podporou maximální kapacity paměti? Není to náhodou podobné jako u X58 - kde je max 24 GB a více pouze v kombinaci ECC + Xeon? (U X79 očekávám 32 GB? a X99 64 GB?).V datasheetu pro Xeon E5 v2 je uvedeno (str. 17):https://www-ssl.intel.com/content/www/us/en/process... System Memory Support• The processor supports 4 DDR3 channels• Unbuffered DDR3 and registered DDR3 DIMMs• LR DIMM (Load Reduced DIMM) for buffered memory solutions demanding highercapacity memory subsystems• Independent channel mode or lockstep mode• Data burst length of eight cycles for all memory organization modes• Memory DDR3 data transfer rates of 800, 1066, 1333, 1600, and 1866 MT/s• 64-bit wide channels plus 8-bits of ECC support for each channel• DDR3 standard I/O Voltage of 1.5 V and DDR3 Low Voltage of 1.35 V• 1-GB, 2-GB, and 4-GB DDR3 DRAM technologies supported for these devices:— UDIMMs x8, x16— RDIMMs x4, x8— LRDIMM x4, x8 (2-Gb and 4-Gb only) LR-DIMMs are supported only on server specific processors (Intel® Xeon® processor E5-2600 v2 and E5-4600 v2 product families). LR-DIMMs are not supported in workstation specific SKUs such as the Intel® Xeon ® processor E5-1600 v2 product family.• Up to 8 ranks supported per memory channel: 1, 2 or 4 ranks per DIMMTakže bych začal hledat datasheety modulů (+ přes CPUz/AIDA64 zjistil označení čipů na RAM - obvykle to jsou přeznačené Hynix, Elpida, Samsung, ale kódy sedí a jdou dohledat) - rank a organizaci. Dále bych počítal s tím, že více modulů více žere - takže trošku přidat napětí - z 1,5 V na 1,53 V, pár desetin přidat i na různých referencích...Ještě bych zkusil vyloučit závadu patice a procesoru Ukázat celý příspěvek

a samozřejmě naflashovat poslední BIOS (klidně i beta).

Označení čipů bych srovnal třeba s tímhle reportem od Asusu (použitelnost stejně závisí na procesoru, výrobce desky téměř nehraje roli - je tam hezky vidět, že výrobci pamětí mají skoro všichni stejné čipy):http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA2011/X99-A...

V podpoře čipsetu problém není. X79 a x99 podporujou 64Gb. Psal jsem že v druhé uvedené konfiguraci jedou 6 x 8Gb = 48Gb. Když z této konfigurace uberu 4 x 8Gb a šoupnu je do PC o stejné konfiguraci kde je již 16Gb, tak nastane problém v podobě resetů a to okamžitých hned po zapnutí PC. Když těchto 4 x 8Gb šoupnu do třetího PC o stejné konfiguraci, tak jede bezproblémů... Sestavy jsou totožné, včetně biosu.

Je to divné, fakt bych zkusil ještě překontrolovat fyzicky patici a nedotahovat tolik chladič procesoru - kdo ví, jak se to prohýbá (klidně na zkoušku jen položit desku na plocho a nai postavit chladič bez dotažení a najet do BIOSu).Tyhle desky už umí zazálohovat konfiguraci BIOSu třeba na flashku, že? Takže bych taky zkusil uložit konfiguraci BIOSu z funkční sestavy na flashku a načíst ve druhé, kde to padalo.Memtest předpokládám na té funkční sestavě projde? Trvá tak 3 hodiny, že?

Ten přenos Biosu mohu vyzkoušet...Memtest u funkční sestavy nemá smysl dělat, ten kompl jede už cca půl roku v kuse, bez jedinýho pádu :D. Spíš mě zaráži jedna věc, desky MSI jak čipset X79 nebo X99, stejnej problém. Po přidání více kusů RAM následují neustálé restarty po zapnutí PC. Nemůže bejt vadná deska??

Vadu desky vyloučit nemohu - ty desky jsou snad 12vrstvý plošný spoj a pokud teplem nějak povolil, tak se to blbě hledá a prokazuje.Stejně tak mohl povolit spoj u pamětí - měl jsem kdysi nějaký OC modul 1 GB Patriot DDR2, který náhodně vykazoval na adrese od 8 MB do 9 MB chybu - pomohlo mu zapečení v troubě a dneska ho používám na testování desek.Takže nezbývá nic než testovat, testovat a testovat. Co ty pokusy s vymontováním procesoru a kontrolou patice? Podobně se mi chovala jedna deska od Gigabytu s X58 s ohnutými piny v patici - nedetekovala jeden modul a když ho našla, hodila BSOD.

Problém vyřešen, upgrade biosu na 1.5 a taky kuchnutí spojených kontaktů na jednom z modulů RAM.

Tak to gratuluji. Jak se ti to povedlo spojit? To se ten plíšek odchlípl a tys ho pak přilepil?