MSI Bios

Ahoj. Prosím vás, neměl bz tady někdo bios alespon 6,3 pro desku msi a88xm-p33v2 ? Ano vím, že si můžu stáhnout originál, ale ten je v exe souboru a problem je v tom, že nemám druhou desku od msi. Popripade, jestli by nekdo byl ochotny jen rozbalit, ten exe soubor. Mam nepovedeny upgrade, tak to hodin pres programator, ale potrebuju cistou rom. Dekuji, za jakkoukoliv pomoc.

Odpovědi na otázku

A k čemu potřebuješ druhou desku od MSI?! Potřebuješ USB flash disk, nebo klidně SD kartu v čtečce.

Ahoj. To jsem si myslel taky, jenze kdyz stahnu ten original exe, tak to chce, at ho presunu na flash disk a tam ho spustim, jenze jak to udelam, tak mi nahlasi ye nemam msi desku a nic se nestane, uz jsem zkousel se treba podivat do tmp a temp adresare, jestli se nahodou nerozbali, ale on napred jen zkontroluje jestli, mam msi desku a nic vic. Pritom neni to exe soubor, co rovnou flashuje bios, jen se rozbali. A ja mam gigabyte desku a tim jsem zkoncil.Neudelam nic.

To je podivné chování, ale já MSI desku nemám v dosahu.

A víš jistě, že jsi správně pochopil ten návod? To je opravdu dost nesmyslný požadavek, abys musel chystat BIOS pro MSI desku na MSI desce. Dej odkaz, kde jsi to přesně stáhnul.

Já na stránkám MSI: https://www.msi.com/Motherboard/A88XM-P33-V2/... a opravdu se ta hláška objeví. Prvá hláška o přesunutí souboru na USB flash disk (v Linuxu nepozná, kde je) a pak: https://ctrlv.cz/gxhP - to je fakt úžasné.

ano, to je prave ten problem. Ja nepochopim, proc to nedavaji treba do zip nebo rar. Proste dame do exe a bez druhe msi desky se nehnes.

Používám desky Asus a aspoň střední řady Asrock, v zaměstnání jsou výhradně značkové sestavy, takže v mém případě je to konečná. Proto něco takového vidím poprvé v životě.

tak asus a podobne to maji normalne, ale msi to je fakt sila. Ja to taky nevedel, ale muzu rict, 6e toto je uplna blbost, jak to delaji do exe.

Což o to, exe je běžné, prostě samorozbalovací archiv. Ale z jakého důvodu to mají blokované jen na desky MSI, to je mi záhadou. Spíš bych celkem s jistotou tvrdil, že to je přímo flashovací program, ne že to jen rozbalí BIOS. To by nedávalo žádný smysl.

opravdu to jen rozbaluje bios soubory, nic to nefleshuje. odzkouseno milionkrat, jenze ted ta deska je mrtva a ja jen potrebuji dostat z toho exe prave tu rom. Budou tam celkem 3 soubory, 1 je sposteci na flash 2 je bin cili bios, 3 nejaky text s kompatibilitou. Nebudu tady prece psat o pomoct, kdybych vedel , ze si nekdo takhle dokope bios. Jen stahnout z tech stranek dat na flash disk, tak to spustit a ty soubory co to rozbali dat zpet do zip a poslat, nic vic, ale proc to tak blbe delaji, to nevim.

O to nejde, i kdyby to flashovací utilita byla, tak se určitě nespustí okamžitě do režimu flashování. Já bohužel MSI desku nemám, tak to nemůžu zkusit. Ale vážně se mi vůbec nezdá, že by MSI napadla taková blbost, aby pouhou rozbalovací utilitu omezil na použití na MSI desce. Proč by asi tak měli dělat tolik zbytečné práce navíc s identifikací desky?

https://www.msi.com/Motherboard/A88XM-P33-V2/... verze 6.0 a 6.1 jsou uz sice rozbalene, ale nemam podporu potrebuji 6.3 a nejlepe 6.3+6.4+6.5 ale klidne bude stacit 6.3 to je minimum. Jinak dekuji, ze se snazite pomoct.

Prosiiim, jestli ma nekdo msi zakladni desku treba i notas ten soubor hned neflashuje, jen rozbali ty soubory na flash, jestli by je nekdo nemohl dat do zip, nebo rar a klidne dam emailovou adresu, kde to poslat. Ja uz si nevim rady

Nějak nechápu, co řešíš:Please run this file in windows and then BIOS will be auto updated.Tedy je to asi exe, který prostě spustíš. A ano, musíš ho logicky spustit na té desce. Pokud tu desku nemáš, tak ti to hlásí logicky špatný bios. Proč bys jako měl k něčemu potřebovat jinou MSI desku?

Jestli jsem dobře pochopil, tak má právě mrtvou desku a potřebuje vyextrahovat samotné binární soubory, aby to mohl flashnout natvrdo přes programátor mimo desku. Ale mám silné podezření, že tohle exe mu binárku nevyextrahuje, že to už je přímo flashovací utilita. V opačném případě by nemělo žádnou logiku, aby to vyžadovalo MSI desku.

ano presne, mam mrtvou desku, mam programatora ten exe neni flashovaci, jen to opravdu rozbali bin soubor, pak soubor co teprve kdyz ho spustis tak je flashovaci a textovy, kde je psana kompatibilita. Opravdu to jen extrahuje. Sam nevim proc to maji tak blbe, ale nejsem jediny. Staci dat do googlu msi exe bios extract, je tam plno lidi co nechapou ze to opravdu nejde. borec akorat psal neco pres b2bneco, ale pc vi ukazuje vir takze nic. Proto potrebuju nekoho kdo bude moc hodny a jen to da na flash disk a spusti, a pak to cele co bude na tom usb zazipuje.

"...Mam nepovedeny upgrade, tak to hodin pres programator..." Proč to tedy vyžaduje USB flash disk? A nač vůbec taková zhovadilost?

mam 2 pc. 1 je msi ale je mrtvy a snazim se ho rozchodit, 2 pc je gigabyte deska, a tam to opravdu nerozbali, tak jak jsi sam zkusil.

A já bych se vsadil, že to nebude rozbalovat ani na MSI desce

prave ze ano, jak rikam, ten exe soubor nic neflashuje, jen overuje, jestli je ta deska, nebo notebook msi, typ a model desky se overuje az kdyz pustit ten extrahovany soubor, jenze to uz po nikom logicky nechci. Jen to extrahovat na flash disk a pak vse dat do zipu. Nic vic.

????stáhnu tento soubor:7721v63.zipJediné co mohu udělat je ten zip otevřít a tam už je texťák s popisem změn a exe soubor, který rovnou flešuje bios (pokud ho spustíš ve Win na té dané desce.

prave ze ne. chybi ti bin, je to samoextrakcni soubor. samo msi doporucuje aktualizovat bios v biosu a ne ve windows, proto to neni zadny flashovaci program, jen balik co se sam rozbali, pokud detekuje msi desku nic vic a nic min. ano pak se rozbali 1x textak 1x exe flashovaci a 1x samotny bin soubor, ale muze mit koncovku treba 630 a to je to co ja potrebuji aby jsi flashoval ve windows, tak by jsi musel extrahovat exe soubor a manualne zapnout pak ten extrahovany exe soubor, ale mel by jsi 3x varovani ktereby jsi musel potvrdit. Delal jsem to uz nespocetne krat, vim o cem se bavim.

protože to bylo pro uživatele. Tedy jako to bývalo běžně (deska je dost stará, tak nemá moderní vychytávky). Pokud nemáš funkční desku a kompatibilní CPU, tak prostě neflešneš nový bios.

No, mam od MSI laptop, ale s linuxem. "D

...z legrace jsem si ale stahnul .exe instalator Opery a normalne jsem ho rozbalil (5 slozek a 65 souboru), takze bych asi zvladnul i ten bios, ne?

to asi ne, normal exe neni nijak hlidana, ale tohle je desny. no dal jsem odkaz pokud by se ti to povedlo, byl bych moc rad.

"Open ERROR: Can not open the file as [PE] archive"Tak ne, no. :D

do programatoru se dava bin soubor, ne exe. Prave proto se to musi rozbalit, ale maji ochranu, proc to ja nevim, ze se musi spustit na msi desce, nebo notebook.

Upřímě tomu vůbec nevěřím, že se to jen rozbalí. Spíš předpokládám, že to prostě nabídne rovnou flashování. Ale tak snad se ozve někdo s MSI deskou, já bohužel na hlavním PC mám ASUS a jak jsem teď zjistil, tak na druhém Gigabyte

jasny, to ti nepujde a opravdu to neflashuje, proste udelali samoextrakcni soubor, ale s kontrolou desky, a pokud to zjisti, ze to neni msi, tak to ani nextrahuje. je to velka problematika a proto u me msi zkoncil.

... mam desku MSI. Stáhnul jsem ten SW - je to archiv .zipDál jsem rozbalit - je tam textový soubor a soubor E7721V65.exePři kliknutí na soubor exe napíše hlášku:The file could only be executed in USB drive!Please copy the file to your USB pen drive then run the file again!

... po překopírování na USB disk:The tool does not support this board!The to will exit.... bohužel, nepomůžu.

V tom případě to celkem očekávatelně kontroluje i typ desky. Jinak by ta kontrola byla k ničemu

Super, tak si ještě přelož ty dvě poslední věty a postupuj podle nich

Sorry, zrovna jsem to dopsal, když už jsi to udělal

... proto jsem napsal druhý odkaz, že nástroj tuto (tedy mou) desku nepodporuje ...

diky ze se snazite, jak jsi spustil ten exe soubor, nesouplo to neco do tmp, nebo temp adresare? Kurnik uz fakt nikdy msi

MSI není špatné. Každý výrobce má někdy dobré desky a někdy špatné. Tohle s tím biosem je poměrně výjimka. Tak tu desku nahoď se starším biosem, jen budeš potřebovat starší CPU.Na druhou stranu, deska je hodně stará a i to nejsilnější, co do ní dáš, je z dnešního pohledu zoufale pomalé. I nejlevnější CPU s nejlevnější současnou deskou to hravě překonají. Je tedy otázka, zda má cenu se s tím trápit. Ostatně, ten kdo PC byť jen trochu používá, tak už by dávno přešel na lepší. Předpokládám, že to nebude raritní muzejní kousek, který funkční bude mít několikanásobnou hodnotu.

No vidíš, a já si na flashování BIOSu v desce MSI nestěžuji. Požadovaný BIOS (nikoliv ve formě .exe - to asi bylo kdysi, kdy černé uhlí bylo hnědé a hnědé uhlí bylo zelené) jsem přejmenovaný na MSI.ROM nakopíroval na flashku, tu jsem strčil do určeného USB, vypnul počítač a stiskl tlačítko flash. Potom jsem jenom (poněkud rozechvěle) čekal na restart. Tenhle postup nevyžaduje nejen přítomnost RAM, ale ani procesor. Bohužel to ale funguje jen u nových desek.

jo toto je dost dobra funkce, ale uz jsem psal aji na podporu, jestli by mi nemohli poslat ten bin soubor, ale 5 dnu a zatim bez odpovedi.

skus cez "tool94" z MSI fora:https://forum-en.msi.com/index.phpmne to vyhodilo na MSI B550 Tomahawk par chyb pri vytvarani USB, ale bios.bin sa tam ocitol, dal som na:https://uloz.to/file/TpXYOLndOzIH/bios-bin!ZGtjZwR2AJV4BJR3BQVlLJEyZJWuL0uWrx95MySTFxg3HmV3LD==

Dodatok k predoslemu prispevku: samozrejme na tu Tvoju dosku, verzia 6.3

Jak radil níže "mozna"stáhni nejdřív ten Bios 6.1 který jde rozbalit;(oživ si tedy desku nejdřív starší verzí;)a potom už funkční desku můžeš flashnout na nejnovější Bios.

dobra rada, ale taky nefunguje ja uz proste nevim

Zkus napsat na podporu MSI. Třeba ti ho pošlou v nějakém normálním formátu.

S tím 6.1 nefunguje co? Na čem se zasekneš?

Ahoj, desky MSI používám běžně a není v tom problém.Ten EXE spustíš a rozbalíš pouze na stejné základní desce. Jde o to že verze .ROM pouze aktualizují bios ale verze EXE nahrávají novou verzi včetně rozhraní. Tím že to spustíš ze systému se to rozbalí na HDD a provedou restart a nahrání nového biosu.Nemusíš to nahrávat přes programátor ale normálně z USB.Vezmi jiné PC ( nezáleží co je tam za desku ani kdo je výrobce )Zde si stáhni ulitku pro přípravu USB disku : https://forum-en.msi.com/index.phpVezmi co nejmenší USB disk a naformátuj ho na FAT 16 nebo FAT 32 ( FAT 16 je lepší.Stáhni BIOS verzi 6.2 ... spustíš ulitku a najdeš cestu ke staženému souboru. pokud máš systém bez MS-DOSu např. Win10 budeš potřebovat ještě MS-DOSNecháš si vytvořit bootovací USB a na něm bude prostředí pro spuštění daného EXE souboru v MS-DOSu. Takto vytvořený USB flash dáš do porouchané desky do prvního USB od klávesnice ( první pod PS/2 na kraji desky ) desku zapneš a počkáš cca 3-5minut. Sám se restartuje a je hotovo.Před nahráním, odpoj všechny zařízení HDD, SSD, CD-ROM, FDD.RAM nech pouze v prvním slotu.PC odpoj od proudu a udělej CLEAR CMOSPS:Jaký tam dáváš procesor ? Verze biosu 6.2 podporuje všechny které tam jdou.

Diky za navod. K pc jsem se dostal az ted. Tak jdu to zkusit a uvidme co z toho bude. Jinak cpu mam amt atholon x4 860k. Vim je to stary, ale me bohate staci. . Tak a jdu na to

No jo, ale jak mam rozbalit ten 6.2 exe?

Text jsem jenom proletěl o rozbalení tam není ani slovo. Viz. "Stáhni BIOS verzi 6.2 ... spustíš ulitku a najdeš cestu ke staženému souboru." Takže znovu si návod pročti.

cili je to na nic

Nepotřebuješ to rozbalit. Podle návodu vytvoříš USB disk který obsahuje vše pro spuštění to exe souboru a sám si to spustí při startu počítače.Je to záchrana BIOSu. Deska při startu detekuje ten USB disk a na něm je vytvořen zaváděcí sektor který spustí nahrání BIOSu.Přečti si to pořádně. U odkazů na ulitku co to vytváří je to vše popsaný.Deska. MSI umí flash z USB i když je BIOS poškozený.U nových desek máš na to v zadu dokonce tlačítko. Umí to soubory .rom i .exe

Jestli sis nevšiml, tak mu deska nefunguje, ale dám na jeho zkušenosti než tvoje. Normální výrobci desek používají normální soubory.

Třeba to vůbec není pokaženým bisem, ale prostě to chcíplo. Třeba přitom upgradu biosu, který dělal. Nicméně nějak nechápu, proč ho dělal. Pokud měl tam tohle CPU, tak už tam musel předtím mít minimálně 6.2. Jinak by to nefungovalo. A pokud na něj upgradoval, tak musí mít i přechozí CPU, takže by mu měl stačit i starší bios, který je ve formátu, který potřebuje, ale to mu stejně nějak nejde. Takže se prostě vkrádá otázka, že problém nemusí být SW rázu, ale klidně HW rázu. Ostatně ta deska už na to má nárok na odchod do křemíkového nebe. PS: Chápu, že to chce opravit. Protože to prý "stačí". Ale nové ho nebude stát moc a nebude mít tyhle problémy. Ostatně, mě taky stačí starý NB s Core2Duo T6600, ale jen proto, že ho pouštím tak jednou za týden na chvíli. Hlavní PC mám jiné. A je brutální rozdíl už jen spuštění prohlížeče a procházení internetových stránek. S tou jeho 860K to bude stejné. Ostatně rozdíl ve výkonu, jen v pouhém prohlížeči, jsem poznal i po přechodu z i5 4670. A to je 4670 daleko silnější, než X4 860K. Výkon na jádro je prostě už jinde. I když to opraví, tak ta deska může hned druhý den umřít. Je to staré 7let.

"Jinak by to nefungovalo" ... Před více než 10. lety jsem měl athlon x4 640 a od podzimu mám 5600G. V obou případech jsem upgradoval na podporující bios až po nainstalování Windows ... bez problému.Ještě na podzim 2021 jsem používal 12 let starý x4 640, což je ještě slabší cpu než jeho a používal bych ho dál, kdyby mi neklekla deska. Jako dnešní cpu jsou rychlejší, ale že by ty staré byly nepoužitelné mi nepřijde.

Jistě, ale pak by nemusel řešit verzi toho biosu a mohl by použít tu poslední verzi, která není přes EXE soubor. A to psal, že mu stejně nefunguje. Bohužel to, že to naběhne i v "nepodporovaném" biosu, není pravidlo.Chápu, ale nikde jsem nepsal, že to je nepoužitelné. Jen, že moderní CPU už jsou dál a přechod rozhodně pozná i na takové věci, jako je prohlížení internetu. Pokud je to opravdu HW mrtvé, tak protože už to je staré a plánovanou životnost to má za sebou, tak může být logičtější prostě pořídit nové. Čímž opět netvrdím, že si s tím nemůže hrát a zkusit to zprovoznit. Klidně ať si hraje. A jsem si vědom i toho, že to není odpověď na jeho dotaz. Ale pokud budu uvažovat, že by to mělo být daily PC, tak je prostě perspektivnější to už neřešit a přejít na nový HW. Tato deska i CPU už mají to nejlepší za sebou. Pokud to ale není daily PC, tak může být samozřejmě situace jiná.

Vlastní BIOS lze z exáče snadno vyextrahovat pomocí hex editoru (je to posledních 8 MB na konci souboru).Tady jsem to udělal za tebe: https://uloz.to/file/WChVaMBN7UOH/e7721am...

Pro studijní účel, nenašel by se nějaký obsáhlejší návod jak to vyextrahovat? Díky.

Pročti si toto vlákno, je to tam popsané:https://www.win-raid.com/t3227f16-Problem-How-to-M...

Díky.