MSI B450 Tomahawk alebo Asus TUF B450-PRO GAMING pre R7 2700X

Ktoru zakladnu dosku by ste zobrali pre Ryzen7 2700X?MSI B450 Tomahawk alebo Asus TUF B450-PRO GAMING?https://www.czc.cz/asus-tuf-b450-pro-gaming-... https://www.czc.cz/msi-b450-tomahawk-amd-b45...

Odpovědi na otázku

Hoď si korunou je to nastejno. Třeba já preferuji značku msi.

Ta ASUS ma na rozdiel od MSI o jeden vonkajsi USB 3.0 vzadu viac. Tiez ma o jeden M.2 slot viac. Ale neviem zhodnotit, ktora z tych dosiek ma lepsie chladenie, resp. je kvalitnejsia.

Jak už tu padlo.Obě desky jsou stejné (až na ten M.2 slot u ASUSU navíc, jenže za cenu toho, že přijdeš o 4 PCIe linky, pokud použiješ ten M.2 slot na prvním x16 slotem, takže ti ten první x16 slot pojede jen na 8 linek).Pokud ti jde o úsporu té stovky, tak ber ten Asus, jinak klidně vol podle preferencí značky.

Ak by som prisiel o ostatne PCIe linky, tak to by mi nevadilo, lebo aj tak zvyknem mavat iba jednu GPU.Problem vsak teda vidim ak by ta PCIe sa prepla do polovicnej rychlosti, t.j. 8x namiesto 16x.Tak to je potom lepsie zobrat tu MSI.Inak nechapem, preco nebyvaju standardne dva plnohodnotne m.2 nvme porty. Ved sa moze stat, ze clovek ma napr. 512 GB nvme m.2 disk a potom by zistil, ze potrebuje este jeden 512 GB m.2 nvme disk.... To sa mi nezda az take nepravdepodobne....

"preco nebyvaju standardne dva plnohodnotne m.2 nvme porty"Nejvyšší řady mají (třeba Asus Rog Crosshair VII), jenže plných 16 PCIe linek pro grafiku ti umožní pouze použití toho prvního NVMe slot (M2_1) pod prvním Pcie x16 slotem, pokud použiješ druhý NVMe disk tak ti sebere další 4 PCIe linky a první PCIe slot má pak k dispozici pouze 8 linek.Takže i v případě použití jedné grafiky ti poběží pouze v režimu 8x.Více NVMe slotů má smysl pouze o procesorů "pracovní" řady, které mají více PCIe linek k dispozici.Ten slot je u těchto mainstreem procesorů vhodný spíše pro M2 SATA disky.

Ve tvém případě ani ani jinou možnost, než NVMe disk umístit do prvního M2 slotu (M2_1).Ve druhém ti nepůjde.Takže se ztráty linek na prvním PCIe 16x slotu bát nemusíš.

Zrovna před týdnem jsem začal koukat také po deskách a z mnoha recenzí vychází jako nejlepší z těch s chipsetem B450 Tomahawk od MSI. V dražší kategorii potom MSI Carbon AC a ASUS Strix Gaming (nevím, jestli E nebo F, ale myslím, že E).U MSI všeobecně bylo lépe hodnocené i chlazení na desce.Mně by spíše zajímaly alternativy bez herního designu a blikátek, ale v kvalitním provedení.

Ještě doplním, že ta hodnocení se týkala ATX desek. A pokud jde o porty a sloty, je potřeba se nenechat zlákat jenom počtem. Pokud je víc SATA portů, většinou přestanou některé fungovat při použití M2 disku. A zase na desce s dvojicí M2 slotů může dojít k tomu, že při použití i toho druhého přestanou fungovat v podstatě všechny PCIe, kromě toho jednoho na grafiku.

Tady je něco o tom Asusu z ddworld.czhttp://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/zakladni-...

Tak zoberiem teda radšej to MSI Tomahawk. Ďakujem. Ahojte