» Poradna » Programy

MS SQL - české znaky

Ahoj,nainstaloval jsem si MS SQL Express 2019, při instalaci jsem zvolil Collation CZECH_CI_AS, vytvořil jsem si testovací db a tabulku. (i ta tabulka má správnou collation) ...používám SQL Management Studio...Naplnil jsem ji hodnotou "Česky" a po výpisu vidím "Eesky".Zkoušel jsem vše možné, ale nenašel jsem, jak přehodit v MS SQL serveru (anebo v SQL Management studiu?) Nainstalované to mám ve W10 s anglickou (UK) jazykovou sadou...Když v Management studiu "graficky" změním tento záznam na "Česky" následně vidím "Cesky" ale pořád tam chybí háček... Nicméně zásadní je, že potřebuju při psaní příkazů do SQL Studia přímo používat diakritiku a ne to pak nějak někde ručně přepisovat...Zkoušel jsem i přeinstalaci SQL serveru a opětovné nastavení a nedokážu se dobrat správnému výsledku. Napadá Vás co bych mohl vyzkoušet, přenastavit ? Díky za rady

Odpovědi na otázku

Jakym zpusobem naplnil.Jaky typ sloupecku. Jak byla vytvorena ta testovaci DB.Collation byt nastaveno i jinak pro DB, tabulku i sloupec, a nemusi odpovidat nastaveni serveru.

Teď jsem řešil špatnou češtinu v podobném EN prostředí a český program/data.Vyřešilo to až reinstalace fontů a nastavení výchozího jazyka CZ pro unicode.Netuším jestli ti toto zrovna pomůže, ale nic víc nemám.

Jo spousta ceskych firemnich aplikaci vubec nepocita s provozem na OS s jinym jazykem a uz vubec ne na jinem regionalnim nastaveni. Takove jine fomatovani datumu/casu spolehlive znefunkcni hory aplikaci. Takovych vnitrofiremnich aplikaci mame taky dost.

Jen ze zvedavosti, proc dneska jeste nekdo voli MS SQL ? mate tu PostgreSQL, MySQL, MariaDB .. na co předražený MS, který v podstatě nic navíc nenabízí ? Ale za tím je jen má zvědavost , je za tím prostě jen pokyn učitele ze školy, nebo něco jiného ? Protože, jinak mi to moc nedává smyslu.

Ve verzi Express je to zdarma, jen omezení velikosti DB (což doma na hraní nikdo nepřekročí) a nejsou tam tuším plánované úkoly.Mně naopak přijde MS SQL na instalaci a správu jednodušší, než třeba MySQL.Osobně mám licence jak na verze Standart tak SQL v Azure. Ale jen díky tomu, že jsem MS Partner. Jinak bych plnou cenu standart taky nedal.Ale spoustu firem chtějí pro své aplikace MS SQL, některým dokonce ani Express nestačí právě kvůli chybějícím plánovaným úlohám. Namátkou JKR Byznys, Helios Orange/Fenix, SAP B One

Mega LOL.Porovanat tyhle mini systemy s MSSQL je ukazka naproste neznalosti. Je to uplne jina trida nastroju. Neco jako porovnavat moznosti a vlastnosti DOS s Windows 10.

Abych byl presny. Samozrejme ze je spousta pripadu, kdy je lepsi pouzit "jednoduchy" presny nastroj nez slozity univerzalni. Je to o tom najit si vzdy vhodny nastroj pro to co chci udelat + lidi co s tim nastrojem umi efektivne pracovat (vec na kterou se vecne zapomina).

Nemusel si to upresnovat, to z toho nejako vyplyva. Dnes je naozaj obrovsky vyber vhodnych dokonca jednoucelovych databazovych enginov, ktore mozes pozit presne na ten ucel, ktory potrebujes. Tam islo o davanie rovnitka medzi databazami, ktorych kazda je vhodna na nieco ine a tvrdit, ze MS SQL oproti napriklad MySQL (MariaDB) nic navyse neponuka je vyslovene velka neznalost.

Porovnavat MS SQL, MySQL, MariaDB a PostgreSQL a zaroven tvrdi ze MS SQL naviac oproti ostatnym databazam neponuka chce velku mieru ignoranstva a neznalosti. MS SQL sa nepouziva v robustnych data warehousoch a cloudovych rieseniach nahodou.

Pak je fajn, když na serveru místo jedné SQL běží mraky těchto nástrojů a pak zjišťuješ, proč tohle jede a tohle už ne (nebo dělá nějakou paseku).

Protože je to klíčová firemní aplikace, v podstatě je to takový soustruh pro dělníka na dílně.Cena v těchto případech není důležitá!!! Kolik asi stojí denní výpadek na mzdových nákladech normálně velké firmy při průměrném platu 30tis./měsíc tj. 1,5 tis Kč na člověkoden. Takže denní výpadek je u 20 mužné firmy krásných 30tis. a 200 zaměstnanců je to krásných 300tis za den. a není tam ztráta zisku atd. , jenom mzdy.Cena za licenci SQL se zaplatí za jednodenní výpadek. Přičemž SQL má podporu 5+5 let.A za tu cenu získám velmi kvalitní, rychlé a podporované prostředí které vývojáři opět ze stejných či podobných důvodů (peníze) používají a znají.Samozřejmě alternativy fungují taky, problém je, že při nefunkčnosti je obtížné zajistit nápravu, protože není kde a není u koho, či není garantovaná/netestovaná atd.Proto se používají placené programy, protože IT/IS technici ve firmách jsou taky jenom lidi, chtějí mít k dispozici placenou podporu výrobce/dodavatele, v podstatě někdy potřebují ten problém eskalovat dál a výš, své práce mají více než dost. Prostě je to dělba práce.Takže i vývojář a podpora u MS si taky musí svoji práci zasloužit a vydělat si tak na "složenky".Proto neříkej nic o předraženosti software.

Mně pomohlo jako datový typ zvolit "nvarchar()" nikoliv jen "varchar()"a při plnění (ale i where) používám "N" na začátku ..... = N'Česky'Třeba:insert into [dbo].[test] ([text])values (N'ěščřžýáíé')Já používám SQL Azure a tam Collation "CZECH_CI_AS" nejde vůbec vybrat

Zkoušel jsem i při vytváření DB u column přímo specifikovat, ale to mi taky úplně v Azure nepomohlo:CREATE TABLE [dbo].[test]([Text] NVARCHAR(100) COLLATE Czech_CI_AS NULL,)

Co s tim oba delate?Normalni cista instalace a nikdy s timhle nebyl problem. Vetsina DB z historickych duvodu ma data ve varchar (ASCII), jen novejsi jsou nvarchar (UTF8). Od SQL 2019 lze i varchar nastavit jako UTF8.Na Azure mozna CZECH_CI_AS nejde vybrat protoze je to uz hodne stare collation, ktere ma jiz nekolik nasledniku. Azure verzi nepouzivam. Collation neni jen o ukladani zaznamu, ale o tom jak funguje porovnavani a razeni dat.

V lokální instalaci mám taky "CZECH_CI_AS" a funguje to v pohodě jak uvádíš ty.Dokud jsem nezačal používat na svoje testování Azure, kde to collation prostě vybrat nejde.... takže jsem se s tím trápil úplně stejně jako tazatel a po delším bádání jsem objevil možnost N'....'. - ta mu možná pomůže, pokud provádí zápist jen v Management Studiu, nebo si hraje/programuje app.Aplikaci si programuji sám, takže to pro mně není problém upravit příkazy jak insert tak where, kde taky musí být N''.Otázkou je, kdybych chtěl třeba aplikaci jiné strany třeba JKR Byznys nacpat do Azure. Ono konkrétně JKR Byznys vadí i když je ve Windows UNICODE jiné než CZ.