» Poradna » Programy

MS Access rada

Dobrý deň.Poprosil by som o radu s funkciou MS Access.Mám vytvorenú sumárnu bunku s funkciou sčítavania vybraných buniek vzorcom [bunka1]+[bunka2]+[bunka3]+[bunka4] ale problém je v tom, že pokiaľ je niektorá z tých buniek prázdna, sčítanie sa nevykoná.Existuje k tomu vzorcu nejaký príkaz, ktorý sčíta iba vyplnené bunky a prázdne vynechá?Ďakujem za prípadnú pomoc.

Odpovědi na otázku

Protože buňky obsahují NULL a v takovém případě sčítání nefunguje.Pokud bys buňky definoval jako Not Null ve struktuře a měl tam nulu, tak to fungovat bude. Fungovat to bude i když tam ve stávajícím stavu nulu dopíšeš.Dá se to zbytečně složitě ošetřit ve vzorci pomocí IsNull() funkce a dosazením nuly, pokud tam bude Null.

Vďaka za odpoveď. S nulou mi to samozrejme funguje. Problém je v tom že v tých bunkách sčítavam ceny a k produktom nemôžem napísať nulovú cenu, iba nechať zatiaľ prázdne políčko. S IsNull() nemám zatiaľ skúsenosť tak skúsim niekde nájsť ako na to.

Ve vzorci nebo selectu se dá použít case when IsNull(sloupec) then 0 else sloupec endnebo funkce IIF() z první odpovědi, která dělá něco obdobného:Celkem = IIF(sloupec1 Is Null, 0, sloupec1) + IIF(sloupec2 Is Null, 0, sloupec2) + ...

Vďaka za reakciu. Skúsil som reťazec IIf([sloupec1] Is Null;"0";"[sloupec1]") ale namiesto výsledku mi do bunky hodí hlášku #Typ!. S Accessom iba začínam ako hobby, takže možno tam mám iba niekde chybu vo vzorci.

Datovy typ, 0 a "0" je rozdiel, pre matematicke operacie musis mat number/cislo, davas tam string/retazec.Najdi si niekde jednoduche tutorialy pre zaciatocnika lebo tu budes zajtra s dalsou otazkou. Zaklady su dolezite, lebo potom nechapes suvislosti a podobne chyby, z typu chyby je vzdy jasne v com je problem, kde hladat jadro pudla.

Doplnenie, taktiez tam samozrejme musis mat [sloupec1] a nie "[sloupec1]". [sloupec1] je hodnota stlpca sloupec1, "[sloupec1]" je string/text/retazec: [sloupec1]

A proc delas takove veci, kdyz jsem ti napsal primo vzorecek, ktery pouzijes? Tam zadne uvozovky nejsou, jen si nahradis sloupec1 a sloupec2 atd. za nazev sveho sloupce v tabulce.