Mrtvý disk WD2500BEVS-22UST0, DriveCryptPlus Pack

Heya. Zhruba před dvěma lety mi zdechl tento disk, na kterým jsem měl kromě spousty hudby kterou už asi nikdy neseženu (velká hromada mnoha hodinových setů od Buurena po Tiesta až po kousky od Dj Maiky) taky zálohu několika peněženek Bitcoinu se dvěma BC, a pár peněženek DOGE a už ani nevím jakých dalších.Disk se po zapnutí pokusí dvakrát roztočit a potom vzdá jakoukoliv snahu. Vypnutý notebook s originálem všecho (taky zašifrovaný) mi nějaká mrcha ukradla v hospodě, takže nemám nic. Dřív jsem používal Windows a disk je zašifrovaný DriveCrypt Plus Packem. Heslo znám.Když disk pošlu libovolný firmě která se zabývá záchranou dat z mrtvých disků, co se mi v případě uspěchu vrátí zpět. Opravují to stylem že např vymění vadný pohon disku, nebo (at už jakkoliv) překopírují data 1:1 na jiný disk ?Jde mi o to abych nezaplatil např 10k za "opravu" a potom díky šifování disku nebyl tak kde jsem ted, tj v prd***.Samozřejmě očekávám že 90% rad bude na téma "měl jsi líp zálohovat", protože živě.cz. Nicméně doufám že se tu objeví i někdo kdo bude mít k tématu co říct.Otázka zní. Když dám tento disk opravit, dostanu zpět disk který bude v rámci opravitelných možností bitová kopie mrtýho disku kterou připojím k Winům s nainstalovaným DCPP, a pomocí hesla ho možná odemknu, nebo se firmy na opravu disků snazí zachánit co se dá z NTFS, a protože je šifrovaný bude výsledek stejný jako kdybych hodil 10k do kanálu ?

Odpovědi na otázku

To ti odpoví konkrétní společnost.

Základem služby je fyzicky přečíst co nejvíce původních dat z vadného média. Ale to jestli budou následně schopni data i dešifrovat a vrátit ti původní soubory v čitelném stavu, to už je opravdu na domluvě. A hlavně záleží na tom, jak onen šifrovací algoritmus funguje. U některých je k dešifrování zcela nezbytné přečíst bez chyby kompletně celý zašifrovaný kontejner, aby se z něj vůbec dalo něco dešifrovat, u jiných lze dešifrovat aspoň některé soubory, které se nachází v části kontejneru, kterou se podaří fyzicky přečíst. Takže je opravdu nutné se zeptat u specializované firmy, jak je to u DCPP. Klidně je ale možné, že disk přečtou celý, potom by stačilo vytvořit kopii 1:1 na novém disku a dešifruješ si to doma sám. Každopádně firma určitě ochotně poskytne informace, co můžeš čekat. Ostatně většinou to bývá tak, že prvotní diagnostika je zdarma a následně pokud data ve slíbenému stavu nedodají, nic neplatíš.

Obecně lze říci, že kombinace šifrování a vadného disku bývá smrtící. Určitou nadějí by bylo, pokud by data byla pouze v zašifrovaném kontejneru což je soubor jako každý jiný.

Kdyby byla vadná elektronika nebo motor, je taky šance na záchranu.

Jen drobnost - ty firmy ti ten disk opravovat nebudou. Jen z něj dostanou data a ty ti předají prostřednictvím nějakého jiného média. A co z toho dostanou, to záleží hlavně na tom, jak je poškozený. Pokud je to ale jen mrtvý motor nebo třeba elektronika, tak by neměl být problém z toho udělat bitovou kopii, kterou si pak už sám rozhýbeš.Každopádně každá firma je schopna ti za nějaký malý poplatek udělat diagnostiku a říci, co s tím jde a kolik to bude stát.

První firma, co jsem namátkou našel, dělá diagnostiku dokonce zdarma:http://www.zachrana-dat.cz/cz/zachrana-dat-orientacn...