» Poradna » Mobily

Možnost připojení lupy se scart výstupem k notebooku s usb, hdmi a vga porty

Dobrý den,vlastním malou kamerovou zvětšovací lupu pro zrakově postižené, v podstatě je to taková kamerka na kabelu s volitelným zvětšením a barevnými režimy, bohužel se jedná o velmi starý model a výstupní kabel má pouze scart konektor.Chtěl bych se zeptat, zda někoho nenapadá jakýkoliv způsob, jak lupu připojit k notebooku, který má jen USB, HDMI a VGA konektory. Myslel jsem, že bych nějakým způsobem použil notebook jako monitor lupy. Po pročtení několika zdejších diskusí jsem shledal, že VGA a HDMI konektory notebooku sami o sobě zřejmě nemohou fungovat jako vstupy, ale že možná existují nějaké redukce nebo komplikovanější převaděče signálu, případně dodatečné aplikace, které by se mohly dát použít. Tyto diskuse však byly několik let staré, rozporuplné, jako obvykle se zvrhávaly spíše v osobní arogantní invektivy a týkaly se navíc spíše použití notebooku jako externího monitoru k PC a rozšíření plochy obrazovky.Chtěl bych se proto zeptat, zda někoho nenapadá úplně jakékoliv softwarové, hardwarové nebo kombinované řešení, jak bych mohl případně připojit kameru se scart výstupem k notebooku a promítat její obraz v reálném čase na jeho obrazovce.Samozřejmě by existovalo další a jednodušší řešení v podobě obstarání jiného externího monitoru nebo televize se scart vstupem, ke kterému bych lupu přímo připojil a nemusel řešit notebook. Protože se mi jako zrakově postiženému s některými Non Bliend Friendli webovými stránkami obchodů a bazarů velmi špatně pracuje, nemám moc místa pro další zařízení na pracovním stole a také do dalšího spotřebiče nechci investovat víc než je nutné, nemám vůbec tušení, kolik by mohl stát nebo kde sehnat klidně i nějaký starý použitý monitor se scart vstupem, ideálně tak kolem 24 palců, co nejkompaktnějších rozměrů a v černé barvě.Předem moc děkuji za jakékoliv rady, návrhy nebo přibližné cenové možnosti.

Odpovědi na otázku

Koupit lupu s USB. Jednoduché a asi nejlevnější řešení.

To by jistě bylo nejjednodušší řešení, ale určitě ne nejlevnější. Taková zařízení pro zrakově postižené jsou u nás extrémně předražená a pohybují se v řádu desítek tisíc korun, jenom tahle stará verze měla původní pořizovací cenu 13 000 kč.

V tom případě jakoukoliv videograbovací kartu do USB. To je otázka pár stovek.

Pokud kompenzační pomůcku potřebuješ a máš na ni nárok, jestli je extrémně předražená bych moc neřešil. Podle stupně slabozrakosti je příspěvek Úřadu práce 90 až 100 %, takže zbývajících 120 000 zaplatil za tebe. Multifokální brýle často stojí i víc, než 13 0000 Kč a příspěvek pojišťovny je zhruba 500 Kč.

^ 13 000 Kč, samozřejmě.

a vysolíš nějakých 40 - 100 000 tisíc.

Teď nějak nechápu, k čemu se měl vztahovat ten poslední komentář, že vysolím 40 až 100 000.Každopádně, ta redukce co mám má opravdu přepínač na input/output. Ale stejně mi ta redukce nic neřeší, protože ten scart konektor na konci kabelu od lupy má ty piny a konektor na redukci je má také, jsou stejné, takže je do sebe nezapojím.Pochopil jsem, že ta externí karta na grabování videa dokáže přijímat signál z externích analogových vstupů a přes nějakou aplikaci ho například vypálit na DVD, ale dokázala by ho zobrazovat reálně na displeji, ideálně jako fulscreen?A pokud bych koupil nějaký ten přenosný monitor, tak ten má asi jen VGA a HDMI vstupy, existuje nějaká redukce, která by mi pomohla tu scart lupu do něj zapojit?

ten se měl vztahovat k doporučení, že si máš pořídit lupu s usb. Poněvadž vím zhruba, co tyhle věci stojí.

VGA a HDMI u notebooku jsou pouze vstupy, takže ty jsou zcela mimo hru. Použitelné je pouze USB s vhodným A/D videopřevodníkem.

Pardon, automatická korekce textu mi změnila jedno slovo, mělo být, že notebooky mají VGA a HDMI pouze výstupy :)

Jediná cesta jak dostat analogové video do notebooku je převodníkem, jako např. https://www.czc.cz/avermedia-dvd-ezmaker-7/7... a šel by použít i starší analogový nebo kombo USB nebo PCMCIA TV tuner, jestli někde seženeš.Záleží jaký signál jde z kamery do SCARTu ( http://pinouts.ru/Home/Scart_pinout.shtml ), S-Video by mělo být kvalitnější než Composit, RGB převodník nevyužije.SCART napřímo propojíš s televizí s analogovým vstupem, pro VGA monitor bys potřeboval převodník jako https://www.alza.cz/premiumcord-converter-d14... (pozor na popis, úplně stejně vypadá převodník z VGA na C a S-video). Můžeš použít i převodník pro digitální monitor (HDMI/DVI) buď z VGA nebo přímo z C nebo S-Videa, prohledej obchody.

Děkuji za poslední komentář, to by mi připadalo jako schůdná cesta. Já osobně jsem zvukař, v hardwaru kolem videa se absolutně nevyznám. Lupu už jsem zkoušel připojit přes scart k TV, to funguje dobře, ale televize je na tohle použití trochu moc velká, na nevhodném místě a občas blokovaná jinými uživateli, proto jsem právě přemýšlel o nějaké možnosti připojit lupu k vlastnímu notebooku. Nějaké zařízení do usb by bylo určitě skvělé řešení. Jako lajk bohužel nevím, jaký je technický a cenový rozdíl mezi video grabovací kartou jak tu někdo psal a mezi analogově digitálním převodníkem. Pokud by lajcky řečeno existovalo něco levného a obyčejného do čeho by šlo zapojit scart zařízení a převedlo by mi to signál tak abych ho pomocí USB mohl vidět na monitoru (ideálně na celou obrazovku,) bylo by to super. Bohužel, dělám na PC s hlasovým výstupem a většina obchodů jako Alza, CZC a podobně má stránky tak těžkopádné a grafické, že tam sám prakticky nedokážu takové zařízení najít, takže jestli někdo máte návrh nebo odkaz na něco takového co by nestálo moc peněz, budu moc vděčný.

Díval jsem se na dva zaslané odkazy, bohužel ani u jednoho z uvedených zařízení nevidím, že by mělo scart konektor pro připojení uvedené lupy. Nebo možná jen špatně chápu uvedené textové popisy. Jak by mi tato zařízení pomohla v mém případě?https://www.alza.cz/premiumcord-converter-d14... https://www.czc.cz/avermedia-dvd-ezmaker-7/7...

Není potřeba SCART, stačí cinch, dá se koupit redukce.

Já nějakou redukci mám, má to na jedné straně scart konektor a na druhé tři cinche a jeden s-video nebo co to je, ale ta je vlastně obráceně než potřebuju, tzn, cinche má samice a scart konektor má ten s piny, tzn. ten samý jako má výstupní kabel, který jde z té lupy. Dělá se i opačná redukce, která by měla scart s otvory pro piny a naopak cinche jako samce, které by šli zapojit do cinchových vstupů?

Jde o to, jestli ta tvoje redukce je jako vstup nebo výstup ze SCARTu, případně jako obojit (mělo by to přepínač in/out). Jinak se ale dělají i cinch spojky pro spojení dvou cinch samců.

ta tvoje redukce je podle mne pro připojení do TV, případně do TV přes video.

Notebook nemá VSTUP na obraz ale pouze VÝSTUP. Takže bez ohledu na to, co má lupa za výstup, notebook jako monitor nepoužiješ. Kup si normální monitor s VGA, případně se prodávají i malé přenosné, ale co jsem viděl ty lupy, tak ani ty moc přenosné nejsou a pro zrakově postiženého mi nějaká 19ka displej a víc přijde lepší.Už za necelých 1500 Kč máš novou 19ku monitor s VGA, s 2 letou zárukou:https://www.czc.cz/lg-19m38a-led-monitor-19/... - je to teda jen 1366 x 768 pixelů, ale zrovna u té lupy by to nemuselo vadit (pokud tam budou písmena 5cm vysoká, tak nějakou jemnou "zubatost" na úrovni pixelů stejně není potřeba řešit) - mrkni, jaké to má požadavky a co tam bylo dřív.Je potřeba ten monitor montovat na nějaký držák na té lupě = je požadován VESA držák, nebo bude vedle na stole?

jen dodatek, nemáš nárok na uhrazení (formou příspěvku ze sociálky) nějakého asistenčního SW typu ZoomText nebo Supernova? Do ČR to dodává Spektra nebo Galop.cz nebo Spektra.eu a takový software ti přímo zvětší obsah webu a aplikací v notebooku. Ta takzvaná "televizní lupa" se hodí hlavně na věci na papíře, co nejsou k dispozici digitálně - knihy, noviny, nebo třeba i etikety na zboží nebo lécích, co máš doma.

Aha, to mi nějak nedošlo, že se to týká pořízení nějaké novější lupy. To je právě dost drahé. Ano, například by se mi líbila jedna stolní lupa, která nejen zvětšuje, ale má už dokonce integrované i OCR a hlasový výstup, takže pod ní šoupnete papír, zvětšíte si ho jak potřebujete a ještě vám ho to hlasem přečte, když jste úplně nevidomí. Jenže takováhle sranda stojí tak 130 000 kč.Ještě k těm příspěvkům od úřadu práce a aplikacím pro počítač. Tyhle zvětšovacísoftwary typu Zoomtext, Supernova a podobně slouží bohužel právě k tomu co píšete. Zvětšování digitálních textů na obrazovce počítače. Na to já bych už ale stejně pořádně neviděl, alespoň ne tak, abych mohl na PC pracovat nějakým rozumným tempem. Místo toho používám hlasový odečítač obrazovky. To co potřebuju je právě zvětšovat si ty věci na papíře, tzn. dopisy ze schránky, knihy, faktury, obaly od zboží, návody, zkontrolovat dceři úkoly atd. Tedy věci, které si nemám jak jinak přečíst nebo sehnat v elektronické podobě. Normálně už na to nevidím, ale při použití nějaké takové lupy to ještě s trochou luštění většinou přečtu. A ne všechno jde skenovat do počítače a rozpoznávat pomocí OCR, ať už kvůli nevhodnému tvaru předlohy, lesklému materiálu, textu psanému rukou nebo nepřehledným tabulkám, navíc je taková metoda dost zdlouhavá. Jde mi právě o rychlé ruční projetí něčeho na papíře jen tak abych věděl co to vůbec je za papír nebo si našel nějakou konkrétní informaci v textu a na to jsou právě nějaké externí kamerky propojené s monitorem nejlepší. Jenže drahé. A když už něco takového, byť starého doma mám, nechce se mi vypláznout desítky tisíc za modernější lupu, pokud by existoval nějaký způsob, jak využít tu stávající. Nárok na příspěvek nemám, protože by ta daná věc musela stát víc než 24 000, takové řízení trvá někdy až rok, řada podobných věcí spadá do stejné kategorie a je tam navíc časová hranice, takže pokud si například požádám o příspěvek na hlasový výstup nebo počítač s ním, tak v následujících Ukázat celý příspěvek

Takže máš JAWS?Viděl jsem používat ZoomText lidi, co to měli nazvětšované tak, že na notebooku měli nad sebou jen dva řádky textu. Přičemž ZoomText používali navíc s odečítačem obrazovky, takže jim to kecalo i zvětšovalo.Ohledně kamerové lupy pro PC s integrací OCR fakt nevím - existují kamerky jako např. Ipevo - jednu jsem měl kdysi možnost vyzkoušet (Ipevo Ziggi HD) a nebylo to marné - např. nový model je tu:https://www.xtel.cz/obchod/ipevo-v4k-vizualiz... jenže to asi nebude mít nějaké rozhraní přívětivé pro zrakově postižené a OCR ap. tam taky nebude.S kamerkou lze příp. použít něco jako PortaNum:http://www.portanum.com/index-en.htmlto má i zoom a i filtry na zlepšení kontrastu. Našel jsem k tomu i nějaký český článek:https://petrahele.webnode.cz/news/objevte-s-nami-porta...

Ano, Jaws mám, ikdyž teď spíš používám freewarový NVDA, který je svižnější a postačující, ikdyž občas na internetu to trochu hapruje, ale to je u mě spíš problém prohlížeče.Ta kombinace například Ipevo a Portanum je docela dobrý nápad, zamyslím se nad tím, to by mi mohlo docela pomoct, ikdyž přeskakování mezi kamerkou a klávesnicí, posunováním dokumentu, kamerkou a klávesnicí je trochu těžkopádná, ale šlo by to.Nicméně, k původní otázce, jestli prosím někdo máte nějaký typ na jakoukoliv konkrétní krabičku, která by měla scart vstup a dokázala signál v reálném čase přenášet buď do PC pomocí USB nebo do monitoru pomocí HDMI nebo VGA, tak budu moc rád.Většina těch obchodů je pro mě opravdu s hlasovým výstupem dost nepřístupná, takže budu rád za jakýkoliv konkrétní odkaz třeba včetně ceny či popisu jak to funguje. Přijde mi docela škoda tu starou lupu jen tak vyhodit když je jinak naprosto funkční a vlastně dostačující.

Na to stačí fakt kombinace hloupého kabelu scart > kompozitní cinch (anebo tohle: https://www.softcom.cz/eshop/premiumcord-adapter... a cinchové kabely (případně to s-video)plus nějaký ten USB nesmysl na digitalizaci (případně i přes to s-video, tam už jde komponentní, ale čert ví, jak je to zadrátované v té lupě a do toho kabelu člověk taky nevidí). Kompozitní by měl fungovat určitě.https://www.softcom.cz/eshop/technaxx-usb-video-... USB grabovač se scartem jsem nikdy neviděl.

Nebo jestli z té lupy leze přímo scartový kabel, tak spíš něco takového: https://www.softcom.cz/eshop/redukce-scart-m-f-s...

Ano, z té lupy leze opravdu scart kabel s těmi piny, nevím zda je to f nebo m. Ale i tak, i kdybych to touhle redukcí převedl ze scart na s-video nebo cinche, tak jak mi to pomůže připojit tu lupu k notebooku který má jako vstup jen USB konektor? Takhle bych to mohl připojit maximálně tak k nějakému monitoru, který nemá scart vstup, ale jenom například cinche. Stejně bych takhle musel koupit nějaký monitor nebo televizi a to už rovnou můžu koupit nějaký který má scart vstup a bylo by vyřešeno bez redukcí. Možná to špatně chápu, ale tahle redukce mi sice umožní mít na konci kabelu něco jiného než scart konektor, ale nijak mi stejně neumožní tu lupu připojit k počítači jak jsem původně myslel.

tak jednoduše:1) lupa má VGA výstup, takže do monitoru ji napojíš snadno - koupíš jakýkoliv monitor s VGA vstupem. Nevím, jaké rozlišení má kamera lupy, ale pokud je to ještě stará 720x576, tak stačí i levný monitor 1366x768 jako ten, co jsem ti uvedl výše, nebo něco z bazaru.2) pokud to chceš připojit k notebooku přes usb, tak budeš muset použít tzv. video grabber, což sebou nese jisté nevýhody - tyhle krabičky jsou dělané na převod videa např. z VHS videopřehrávače do PC a zobrazení živého náhledu je jen pro účely abys viděl, co nahráváš - rozhraní nemusí být pro "zrakáče" zrovna optimální a nemusí to fungovat vyloženě jednoduše a hned. Jestli něco z toho umí fungovat podobně jako webová kamera, netuším.Máš nějaké informace, jaké parametry má ta lupa? Hlavně rozlišení kamery by dost pomohlo.

aha, sorry, koukám, že lupa má snad jen SCART výstup. Pokud čtu správně, tak to už problém být může. Ale převodní krabička ze SCART na např. HDMI se dá koupit v Číně za pár stovek a s nějakým běžným monitorem to bude fungovat v pohodě a rovnou.

Číňani vyrábí krabičku za cca 250 Kč:https://www.ebay.com/itm/HD-1080P-Scart-To-HDM... do které zapojíš SCART z lupy (jiný uživatel tam třeba zapojí SCART z VHS videa ap.), z druhé strany z toho leze HDMI, takže to HDMI kabelem připojíš do televize nebo monitoru s HDMI vstupem. Samozřejmě ten převodník taky žere nějakou elektriku a tak je k tomu napájecí adaptér, který musíš zapojit do zásuvky. Mají prý i verzi s usb kabelem, kde to pak zřejmě jde krmit nabíječkou od mobilu. Je to "hloupé" zařízení, které funguje rovnou a nic se tam nenastavuje.

Pokud nepospícháte, objednal bych převodník v Číně: https://www.ebay.com/itm/Scart-To-HDMI-MHL-Con...

Ne, to určitě nepospíchám, klidně bych ho objednal v Číně, pokud to bude fungovat a nebude to nějak šíleně drahé. Bohužel mi ten hlasový výstup tuhle stránku taky nějak dobře nečte, ale moc díky za doporučení.https://www.ebay.com/itm/Scart-To-HDMI-MHL-Con...