Možná ztráta dat na externím disku

Dobrý den,připojil jsem svůj externí disk (WD 160 Gb) k notebooku a ten mi hlásí, že před použitím je nutné disk zformátovat. Nezobrazuje kapacitu disku a pochopitelně mě nepustí ani k datům.Disk používám k zálohování dat, která jsou pro mě důležitá - faktury, pracovní projekty, analýzy apod.Nejsem si vědom, že by došlo k mechanickému poškození, disk nespadl. Jen jsem jej převážel v zavazadle z místa A do místa B.Je možné se k datům dostat?

Odpovědi na otázku

Stalo se to mne u dvou prenosnych disku a minuly tyden kolegovi. Disky cvakaji. Data v tahu. S prenosnyma pevnyma diskama jsme skoncili. Vsechno ukladam na web a vypaluju (2x).

To je sice hezké, teď už začnu být taky opatrnější, ale se dostanu k datům? Jen dodám, že disk mám už cca 5 roků a zažil tolik přenášení a stále OK, teď odešel a to jsem s ním nic nevyváděl.

Rozluč se s nima a nakopíruj je znovu ze zdroje.PrasatkoPee

Pět let používání a přenášení disku sem a tam. Skoro se dá říci, že vám vydržel dost dlouho a že lehne se dalo předpokládat už tak před dvěma lety. Zkuste to s tím GDB, ale moc bych na to nesázel. A důležitá data bych v budoucnu ukládal na DVD RW. To má záznamovou vrstvu kovovou a ta vydrží desítky let.

Přenáším externí HDD prakticky denně v kufru. Už 5 let mám rámeček AKASA, už jsou vypadané šroubky, oštípané plasty, ale stále žije. Mockrát byl rozebíraný, když jsem nějaký 2,5" HDD potřeboval připojit k počítači a zachránit z něj data.

Je možné se k datům dostat?Ano! Disk jsi používal k zálohování, takže data musíš mít ještě na původním místě!

Disk jsem používal k zálohování, ale nikoliv 1:1 s mým diskem v NTB. Některá data prostě zůstala jen na ext.HDD a v NTB je už dávno nemám. Předpokládal jsem, že pokud bych je potřeboval, sáhnu si pro ně na ext.HDD

To je dobrý předpoklad. U disku, který leží v trezoru a leží tam dva.PrasatkoPee

Moje vlastní zkušenost:Můj WD Book 1TB také, a to asi po půl roce používání, zničeho nic přestal být "funkční" (nebyl vidět NTFS, chtěl se zformátovat). Byl jsem si jistý že nic mechanického se s diskem nestalo. Dostal mě z toho program GetDataBack from NTFS (FAT). Skenování takto velkého disku trvalo přes 24hodin ale všechna data jsem z něj dostal nepoškozená. Musel jsem mít druhý disk kam jsem nalezená data zkopíroval.PS: Jestli si ten program stáhnete (a nekoupíte), je nutné být před instalací a během používání odpojen od internetu, jinak program nebude fungovat. Hodně štěstí.

Děkuji moc za tip. Program si seženu a vyzkouším.

Ještě doplňuji, že když se Vám to nepovede přes USB, tak vyzkoušejte rámeček rozebrat a disk připojit přímo do desky a spustit scan znova.

GDB je vyborny, ale placeny. Ve vetsine pripadu vse umi napravit i zdarmovni Recuva.

To by mohlo treba i fungovat, ale jak jsem psal, pokud disk cvaka a neni schopen najit stopu, je to v haji a muzes si z neho akorat udelat tezitko na stole, ktere ti bude stale pripominat, jak jsou tvoje data cenna a jistota zalohovani nejista.

rozumný člověk nemá zálohy jen na 1 ext. HDD, ale minimálmě na 2

Například http://www.datamedic.cz/cenik.html a další firmy, jsou-li data opravdu cenná.

Dobrý den Danieli. Pokusíme Vám už konečně pomoci a ne Vás neustále poučovat o tom, že máte mít zálohy na CD, DVD, HDD, Coudu, na Marsu a bůhví kde ještě dle místních "chytráčků". Věřím, že jste si nepřišel pro poučné kecy, ale pomoc.Zkuste disk opatrně rozebrat jak tu již někdo (Konečně) napsal a připojit přímo k desce:Doufám, že z HDD neslyšíte žádné podezřelé zvukyStáhněte si: http://release.crystaldew.info/redirect.php (Jen to rozbalte třeba na plochu a spusťte), někam nahrajte obrázek co Vám to ukázalo. (Jde nám o smart hodnoty)Programy na obnovu dat:- Recuva (50% úspěch)Osobně doporučuji ZDARMA program TestDisk: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_DownloadNávod:http://www.svethardware.cz/art_doc-75ED02FBFA4FD189C...

Děkuji Vám za rady. Teď bohužel nemám čas, ale o víkendu se na to kouknu a dám vědět. Disk, ale nevydává, žádné podivné zvuky, zaplaťpánbu Děkuji.

Zkuste to a uvidíme, přeji hodně štěstí, moc nám pomůžete, když napíšete jak to dopadlo. Díky.

Testdisk je výborný, ale v mém případě WD Book Essential partition nenalezl.

Ma dobre zkusenosti s programem Disk Genius jinak si stahnete Hiren's boot CD/DVD a takovych programku tam mate spustu. Hlavne a to je nejdulezitejsi, data obnovujte na jiny disk, at v pripade potřeby můžete pouzit puvodni poskozeny bez zmeneneho obsahu, trba jinym programem!

Rozhodne doporucuju driv nez zacnes s obnouvou pomoci vyse uvedenych nastroju si udelat bitovou kopii celeho disku.

Tak pánové a dámy,píšu, co se mi stalo s daty:- program GDB našel disk, provedl analýzu a po nějakém čase (cca 3 hodiny) vytvořil jakýsi strom nesmyslných adresářů. Data jsem nakopíroval na jiný disk, ale většinou jsou nečitelná. Fotky vůbec, jen nějaké mp3 a pdf. Tzn data o které bych se klidně obešel. To, co bylo nejdůležitejší, tak neobnovil.- program Recuva se nedokázal k poškozenému disku vůbec připojit - hází chybovou hlášku.Ještě zkusím ten Testdisk.HDD z rámečku bohužel nevytáhnu, abych jej zapojil přímo k MB, protože je přímo externí, zalitý v plastu.

V každém případě ten futrál OBĚTUJ!

Mě se na obnovu dat nejvíce osvědčil program R-Studio. (GDB jsem nikdy nezkoušel)

Tak s diskem si doma asi sám neporadím.Nemáte zkušenosti s nějakou firmou, která by dokázala data z disku obnovit (aspoň částečně)? Samozřejmě vím, že to bude něco stát. Nejlépe Praha. Četl jsem, že to dělá i Mironet a jeden kolega už tady taky dával odkaz.Děkuji.

Asi nejsolidnější by měla být tato firma:http://www.tdp-ontrack.cz/