» Poradna » Programy

Mozilla Thunderbird nejde přidat příloha

ZdravímV Thunderbirdu poslední dobou nejde přidat příloha. Při pokusu vybrat soubor vytíží Thunderbird procesor na 60% (běžně sotva 15%), vezme si 3Gb paměti a následně napíše "program neodpovídá". Zatím jediným řešením na které jsem přišel byla odinstalace a opětovná instalace. Jelikož to je ale za poslední tři měsíce popáté, přestává mě jinak celkem dobrý Thunderbird bavit a pomalu si zvykám na BlueMail. Nicméně jsem na Thunderbird zvyklý a rád bych u něj zůstal. Nevíte co s tím?Pro novou instalaci vždy používám aktuální verzi, W10 jsou aktualizované a jsem správcem. PC má 16Gb RAM.

Odpovědi na otázku

Nic takového nepozoruji (TB 78.10, 64b). Jaká je velikost příloh/y? Nevytěžuje procesor spíš prohledávání disk/ů, než samotný TB?

Thunderbird máme ve firmě a nikdo takové problémy nemá. Takže nějaký problém v instalaci, kolize s jiným SW, nebo nějak nakopnutý systém...Jaká je verze TB? Nepoužíváš nějaký antivir třetí strany? Pošta je přes IMAP?

Ano, pošta přes IMAP. To ale není podstatné. Thunderbird "padne" v okamžiku kdy se otevře okno pro vybrání přílohy. Notebook se jinak chová normálně, cca před třemi týdny znovu nainstalované W10 (po velkých aktualizacích to dělám). žádné jiné antiviry nepoužívám. Ve firmě ho také většina lidí používá. Dělá to mě a kolegovi s podobným NB. Nikomu jinému. Divné je, že stačí znovu naistalovat a zase to 2-3 týdny chodí normálně. Zprvu stačilo zadal "provést údržbu".

co je to za notes? Nejsou tam nějaké nástroje výrobce?Když nic jiného, tak bych provedl to vyčištění disku tím nástrojem, co tam má přímo Windows. Tím nic nezkazíš.

Všem "vymoženosti" HP se vyhýbáme. Je tam opravdu jen W10, Libre Office a pár programů na programování EZS ústředen. Kolega má jen W10 a Libre Office. Když jsem se začal pídit po firmě, tak stejný problém mají další tři lidi.

Nepomohl by firemní IT? Windows mají snad nějaký záznam chyb, možná by šlo vyhrabat, proč TB spadne a co se děje...Je něco, co máte s těmi třemi kolegy společné? Stejný typ notesu, nějaký SW navíc, nebo co já vím diakritika v uživatelském jménu a názvu účtu? Ale to už fakt hádám...

Tak podobně postižených lidí ve firmě je víc a prakticky každý máme jiný počítač a dost lidí dělá z domova. V logách je jen záznam o timeoutu.

ok, tak mate nieco zle vsetci vo firme, lebo nikomu inemu to nerobi.

A to se děje na firemní síti? Zkus se obrátit na správce sítě.

Tak jsem zjisti příčinu. Děje se to vždy, když se Thunderbird nasměruje na adresář, který obsahuje víc větších souborů. Typicky adresář "download", kde je nechaných pár stažených záloh programů, k tomu nějaké video a mp3/flac, pár instalaček software, celkem nějakých 6Gb a je na problém zaděláno. Ta hranice je různá a není závislá na velikosti operační paměti. Paradoxně šlupky s 4Gb paměti ten problém nemají. Starší verze TB se chovají slušně.

a co to zabezpečení? Máte tam něco jiného než vestavěný Defender?

Jen vestavěný Defender. Ale už to chodí a vím jak to opravit. Našel jsem pár zahraničních stránek, kde si na to lidi stěžujou. Tak to snad opraví. BlueMail se mi začíná líbit, takže asi Thunderbird opustím.

tak sem dej link ať lidi ví - já nikde nic nenašel. Jestli je to bug TB na W10, dá se očekávat fix - Mozilla se celkem stará.