» Poradna » TV, audio a video

Monitor FullHD nebo QHD

Dobrý den,rád bych nahradil stávající již starý (24 palců, 60Hz, Samsung) monitor za nějaký lepší a herní. Tzn. aby to mělo freesync/gsync, cca 144hz nebo více, pravděpodobně IPS,....Velikost v palcích bych raději 27, nicméně nevím stále jaké zvolit rozlišení. Vyplatí se ještě dnes FullHD nebo je lepší jít již do QHD? U FullHD se bojím více viditelného rastru na tak velké obrazovce, u QHD se zase obávám náročnosti v hrách a to zejména v nízkých FPS. Zatím mám grafickou kartu Nvidia GTX 1060 6Gb, nicméně do budoucna (až budou k sehnání) plánuji upgrade za lepší.Máte prosím někdo zkušenost, jak by vypadaly hry ve fullscreenu na 1440p monitoru kde bych měl ve hře nastaveno 1080p? Nebude obraz např. rozmazaný?Děkuji a přeji hezký den

Odpovědi na otázku

FHD

Řešil jsem to na jaře,mám 27prohlou fhd, za mně stačí, nekoukám z 30cm,ale přes stůl,

Mám na noťasu QHD 165HZ a upřímně, nevidím rozdíl mezi fullHD a QHD, takže používám FullHD

na notesu ale nejspíš nemáš 27 palcový displej

Jo, to máš pravdu, je to 16" neuvědomill jsem si to, že čím větším, tím víc to jde vidět, to se omlouvám

Za mě je ten rozdíl opravdu vidět. Asi záleží oko od oka. Tak či tak, pokud na to máš peníze, tak proč nejít do lepšího rozlišení. 1060 není zrovna nejzlatější karta, ale než si pořídíš novou, tak furt hry můžeš downscalnout na FHD

S GTX 1060 v tom nevidím smyl. Nevím pro jaké hry to má být, ale když to vezmu obecně,. tak je GTX 1060 slabší už ve fullHD 60Hz, takže proč kupovat monitor, který se nevyužije? Pokud nutně potřebuješ utratit 10tis (spíše víc), tak je smysluplnější je nacpat do sestavy. Tedy pokud to není nějaký hodně starý TN monitor s příšerným zobrazením.Případně si ty peníze pošetři a kup monitor až s novou grafikou (ale pořádnou, něco jako RTX 3070 minimálně, pokud to má táhnout nové hry na 1440p při 144FPS).

Pro FHD je rozumný strop 24". Na jakoukoliv větší úhlopříčku už je potřeba vyšší rozlišení. Ono už ani to FHD na 24" není žádný zázrak.

na 24 palcích mi FHD přijde v pohodě, ale na 27ku radši 2k.

Mal som kratko nudzovo 27" FHD a bolo to strasne, pre mna nepouzitelne, QHD je neporovnatelne lepsie, ostrejsie.Monitor sa kupuje aj na 10 rokov, o rok si kupis lepsiu grafiku alebo zostavu a 9 rokov budes hrat na FHD?Odporucam 27" QHD, najlepsi pomer cena/vykon, prip. pockat, odlozit peniaze a kupit neskor.

ved to.. monitor sa kupuje na 10+ rokov = uz davno len 4K. Aj 27ku iba 4K..

1060 6GB zvládne QHD, ale pokud plánujete upgrade, rozhodně doporučuji investovat do budoucnosti, tj. QHD

FHD se dneska dává na noťasy 15,6", takže na 24" a více už fakt ne

Rozhodně kvalitní QHD 27". FHD v téhle velikosti jen na větší vzdálenost, jinak jsou vidět pixely. Virtuální měny padají, brzy se snad dočkáme dostupnějších grafik. Kdo jednou na kvalitní QHD pohlédne, nikdy již nebude chtít ani kvalitní FHD. A ta tvoje grafika zvládne prozatím i to QHD, holt pojedeš na střední detaily, pořád to bude v globále hezčí obraz, než na FHD. Nebo můžeš snížit rozlišení na FHD a budeš mít jen ze 27" jakoby 24".

Pokud to rozpočet dovolí, doporučil bych QHD. Že je pro to grafika slabá, tím bych se vůbec nezaobíral. Nižší rozlišení se dá nastavit vždycky, a přeci jen, monitory se typicky pořizují na delší dobu než grafická karta.