» Poradna » Mobily

Mohu zapojit repro 3 ohm do domácího kina s 8 ohm?

Dobrý den, mohu zapojit repro 3 ohm do domácího kina s 8 ohm? Děkuji.//Upraven nesmyslný titulek (mail).//

Odpovědi na otázku

Ne, repro musí mít stejnou nebo vyšší impedanci, než na kterou je konstruovaný zesilovačů.

Já bych odpověděl, že zapojit může, ale pustí to jenom jednou

Proc musi? Z jakeho duvodu?

Aby nebyl koncový stupeň přetěžovaný? Jistě, pokud to tahá nějaký Jouda a dá tam 10 metrů tenkého zvonkového drátku, tak to nemusí řešit, to vedení mu nahradí impedanci reproduktorů. Ale pokud má krátkou silnou dvojlinku, jak má být, tak bude docházet k přetěžování koncáků. Moderní zesilovač má nejspíš ochranu a neshoří, ale bude se pohybovat mimo charakteristiku danou konstrukcí zesilovače a zásahy ochrany asi nebudou zrovna zlepšovat kvalitu zvuku. Ale sorry, připadá mi trochu mimo, muset tady obhajovat, proč by impedance reproduktorů měla odpovídat konstrukční impedanci zesilovače, to snad každý člověk znalý elektroniky považuje za samozřejmost.

asi by bylo vhodné, kdybys to skutečně obhájil. Ty znáš impedanci, na kterou je zesilovač zkonstruován? Nebo si, probůh, myslíš, že to je ono čísílko, které se napíše do letáku či vytiskne na panel? Viděl jsem (a pracoval) s hodně zesilovači schopných trvale (bez sepnutí ochran) pracovat se zatížením jeden ohm, půl ohmu i čtvrt ohmu (hovořím o výkonech až stovky wattů, nikoli žádná sluchátková tintítka) a to byly zesilovače pro komerční osobní použití, nic profesionálního či laboratorního.K úvaze o faktech a mýtech dávám:- co se stane se zesilovačem s jmenovitou impedancí reproduktorů 4 ohmy, když jej zatížíš reproduktorem 4ohmovým? (A. nic, B. bude hrát nahlas C. bude hrát "ticho", D. nevím, E. vyskočí čertík a nafackuje ti)- co se stane, když jej zatížíš reproduktorem jednoohmovým, ale nebudeš jej budit signálem? (A. nic, B. bude brumět C. bude hrát "ticho", D. nevím, E. vyskočí čertík a nafackuje ti)

Sorry, ale nebudu to obhajovat. Jinak ty otázky jsou mimo téma. 1) 4Ohm zesilovač a 4Ohm repro není problém, bude to hrát, jak je navrženo. 2) 4Ohm zesilovač a 1Ohm repro bez buzení signálem samozřejmě taky není problém. Ale nepředpokládám, že by tazatel provozoval zesilovač s reproduktory bez signálu. Vážně nechápu, co tou variantou 2) chceš říct.

Protoze tomu nerozumis, tak nevis co tim chtel rict

Jack mu to napísal jasne z zrozumiteľne. Dosť dlhú dobu som tak prevádzkoval zes aby som vedel, že pri dlhodobejšej prevádzke to vypínalo. Stačilo to len trochu osoliť a zes sa vypol. Samozrejme ak to niekto tak chce prevádzkovať, ja nemám námietky.

"to snad každý člověk znalý elektroniky považuje za samozřejmost." Clovek znaly elektroniky, vi, ze to co pises je blbost a vymyslis si obskurni duvody.Jak 10W zesilovac pozna, ze hraje 1W vykonem do 3Ohm, 4Ohm nebo 8Ohm beden? Nijak, je mu to jedno.

Že by podle voltů a ampérů?

Jasne, je sila

Doufám, že tu otázku nemyslíš vážně. Pokud náhodou ano, nastuduj Ohmův zákon.

Jasne, je sila vrate se hosi na zakladku na fyziku.

Vazne me udivujete, hrajte si dal na ITky, ale prosim vas elektroniku nechte byt.

Jacku, vážím si toho, kolik tu odvádíš práce. Sám bych na to sílu neměl. Ale ničemu nepomůže, když otázky laiků (jako je třeba tato) zavedeš na pole mýtů a (v lepším případě) polopravd. Lidi jsou pak zoufalí při představě, že připojením 3ohmové bedny (nepochybně změřili stejnosměrný odpor cívky) k 8ohmovému výstupu zesilovače se jim to neprodleně vznítí pod rukama a v horším případě lehne jejich byt popelem, že odlišnou impedancí jim repro bude hrát „poloviční hlasitostí“ a podobně. „Lepší“ než tyto šoky je už jen hojně zakořeněná představa, že výkon dodaný zesilovačem do beden odpovídá vytočení potenciometru (znalci zásadně napíšou: poťáku). Tedy že naplno vytočený potenciometr dodává do repro trvale jmenovitý výkon (kupř. 100 W), napůl vytočený pak 50 W a podobně. A že připojením bedny s odpovídajícím příkonem (pro ně výkonem), tedy kupř. 100 W, jsou oprávněni vytočit kdykoli potenciometr až na doraz, bedna to musí trvale vydržet, jinak ji budou reklamovat.Já prostě věřím, že nemáme právo si z lidí takto střílet jen proto, že o této problematice víme o něco víc, než jiní. Třeba Ohmův zákon. (Vždy se totiž může objevit někdo znalejší. Kdo ví, kde jsou omezení aplikace jednoduché matematiky a jak věci fungují ve skutečnosti.)

Jack ma vetsi sebevedomi nez znalosti a to uz to prokazal mnohokrat. Problematice mnohokrat do detailu nerozumi, ale na laiky to staci, je proste o kapilotu dal nez laik a to je cele

To jsou pěkné řeči, ale 3 Ohm repro je šitka, zřejmě vybrakovaná z kdovíčeho a ke kloudnému zesilovači rozhodně nepatří. Pochybuji, že tazatel něco měřil a navíc na každém zes je údaj o připojovaných soustavách. Většinou jedno číslo, někdy rozpětí, ale 3 Ohm tam rozhodně není. Počítám, až to po podobných radách připojí a "okouří", tak se zesík odporoučí. A dobře mu tak.

To je opravdu tak velký problém pochopit, co patří do nadpisu dotazu?

Pro nemalé množství lidí evidentně ano

Lze, potřebuješ 3 sady těch repro a zapoj je do série.

Všem děkuji za odpovědi.

A kde jsi prisel na to ze ma 3Ohm? neni uplne obvykla hodnota

Je to reprosoustava z domácího kina Panasonic.

Klidne muzes, v drtive vetsine se nic nestane, dnes jsou vsechny zesilovace integrovane s proudovou a vykonovou pojistkou. Jedine co je, ze nebudes mit "zajistene" parametry zvuku na vystupu zesilovace, protoze je optimalizovany na jinou zatez. Po zapojeni bude take jina hlasitost a to kvuli jine impedanci a citlivosti repro.

Můžeš. Já ti to dovoluju.

Dej sem odkaz na 3 Ohmový reproduktor, rád bych se podíval. Repro jsou 4, 6, 8 Ohmů, takže buď nás zkoušíš anebo prudíš.

Vies, ze to nie je odpor, ale impedancia, ktora sa s frekvenciou signalu meni, ze? ;)

Na minivěži Panasoniku mám u svorek napsaný 3 Ohm. Holt si to Panasonik dělá na 3 Ohmy, aby se k tomu nedalo připojit nic od konkurence.Mimochodem v návodu důrazně varuje, aby se na delší čas neroštovalo volume max., bo "by mohlo dojít k poškození přístroje".

jo, ale bude to hrát slabě

A blbě

Mozes. Ak to prilis nevyhulis, bude to normalne hrat. Ak to prilis vyhulis, tak sa zopne bud ochrana koncaku, zacne to kurit, alebo nieco zhori. Ak je to domace kino, tak asi nieco zhori.

Myslím, že obecně se dnes hodně používají zesilovače třídy D, hlavně v různých malých plastových krabičkách co mají spousty kanálů, tedy obzvlášť u domácího kina 5.1. Není tu prostor na chlazení a hodně se miniaturizuje.U D-zesilovačů je situace dost jiná než u klasických analogových A,B,AB a např.často používaný TPA3116 klidně budí výstup 2-16 ohm.Ale pokud to neotevřeš a nevíš co tam je, tak riskuješ.

Kdyby ti tazatelé nebyli líní trošku hledat.https://avmania.zive.cz/zesilovac-a-repro-pravidl... .

díky za odkaz, ani jsem netušil, že něco takového existuje. Ovšem takovou snůšku blábolů, které překryjí několik faktů z praxe, lze označit za důvod, proč lidi mají zmatek v tom co jim doma hraje a jak na to, aby to hrálo líp. Typická snaha vyjádřit komplexní problematiku několika zjednodušenými pravidly, aby to pochopil každý. Když se něco podobného odehrává v politice, označuje se to za populismus a právem to patří na okraj politiky.(Jeden příklad, do očí bijící je, označit za standardní 8ohmovou reprosoustavu bednu basreflexovou, a ještě blbě naladěnou i konstruovanou. Vidět, jak vypadá její kmitočtová a fázová charka bych ani nechtěl.)

Neni to sice dobry napad, ale muzes. Technicky ani fyzicky ti v tom nikdo nezabrani.

Ono to tříohmové repro bude pravděpodobně od nějaké jiné fomící hifi, která se dodávala komplet zesilovač i s bednama. V těchto sestávách bývá zesilovač obvykle naladěný tak, aby vykompenzoval nedokonalost beden. Dělá se to snáz než udělat dobrou bednu. Výstupy do osmi ohmů se dělají z podobného důvodu. Teče tam menší proud, takže na stejný výkon stačí menší výkonové prvky a tenším drátem vinuté cívky v reproduktorech. Když se k zesilovači určenému pro osm ohmů, který pracuje při stejném výkonu s vyšším napětím než zesilovač pro tři ohmy, připojí tříohmová bedna a bude se hrát relativne potichu, nestane se nic špatného, jen to asi nebude hrát tak pěkně. jak se bude hlasitost zvyšovat, buď se nejdřív překročí únosný proud pro reprobedny a odejde cívka, nebo se překročí proud pro zesilovač a pak se buď přehřeje a odstaví jej ochrana nebo nadproudová pojistka, nebo zasmrdí Ampérovým smradem.

Oprava: Domácí HiFi.

Můžeš zapojit tři v sérii

Pokud je zesilovač domácího kina třída D, jako že býva, tak se nic nestane,jen to nebude fungovat. Konkretně Panasonic SA XR 15, s výstupem 6 Ohmů spolehlivě vypne při impedanci 4 Ohmy. Ale i analogové zesilovače mají většinou ochranu. Otázka ale je,je-li potřeba připojovat repro 3 Ohmy na výstup 8 ohmů.

Nechápu, co tu všichni řešíte. Tazatel položil jednoduchý dotaz:"Mohu zapojit repro 3 ohm do domácího kina s 8 ohm? "a nezmiňuje se, že by s tím chtěl něco dělat. Tak ať si to tam připojí. Kdyby do toho chtěl, nedej Bože, pouštět nějaké pazvuky, nebo s tím chtěl podložit almaru, asi by bylo potřeba, aby to nějak upřesnil.

… něčím se bavit musíme, když už je drahé pivo, v hospodě se nedá kouřit a v televizi NIC není, ne?