» Poradna » Ostatní

Mohu použít tento HDMI rozbočovač ?

Ahojtě všem,potřebuji prosím poradit, zda tento rozbočovač https://it.cz/vysledky-vyhledavani mohu použít k propojení z notebooku HDMI do dvou televizí ? Vždy by se rozbočovač používal jen pro jedno zařízení, v tomto případě pro jednu TV nebo pro druhou. Děkuji všem za radu a přeji hezký den,Vladimír

Odpovědi na otázku

Četls popis? S krátkými kabely a s trochou štěstí ano ...

Jo, právě že četl, ale co je myšleno větší vzdáleností jsem nějak nepochopil : Kabelový splitter neumožňuje větší vzdálenosti monitorů od PC a vždy způsobuje zhoršenÍ.Jak je tedy prosím myšlena větší vzdálenost monitorů od PC ?

Do 5 m by to mělo fungovat normálně, a ano, je to v podstatě určeno pouze pro provoz s jednou zapnutou obrazovkou, pro dvě zaráz se musí používat aktivní splitter, takže vám by to tedy mělo fungovat přesně tak, jak potřebujete.

Díky moc za informaci a i naději že to snad bude fungovat

Pasivní rozbočovač bych určitě nekupoval, to může dělat jen potíže. Kdybych chtěl vyloženě šetřit, tak bych koupil aspoň přepínač: https://m.alza.cz/hama-hdmi-2x1-50cm-manual... Tohle bude fungovat zaručeně.

Pokud bude fungovat ta televize jenom jedna, je to jedno.

Tak před chvilkou vyzkoušeno a nejde ani ťuk.https://ibb.co/L6ssb4dhttps://ibb.co/QkQMHH1Že prý jen pokud jsou monitory identicky stejné, to mi už telefonovala mladá co to vyzvedávala, já nevěřil, ale po vyzkoušení jsem uvěřit musel. Nikde to ale není napsané....že monitory musí být stejné.

Jak dlouhé kabely? Nad 1,5 m bych to ani nezkoušel.

Jeden HDMI kabel má 1 metr a druhý 2 metry

Jede to aspoň s 1 kabelem ??? A jede to vůbec bez toho rozbočovače

Nejede to vůbec, myslím že jsem to už psal. Vyzkoušel jsem všechny možné varianty a ani ťuk. Jinak na TV samozřejmě nastaven výstup pro HDMI. Zkoušel jsem to při jedné vypnuté televizi a potom zas při vypnuté té druhé - nic. Že je ta redukce funkční jen když jsou zapojeny stejné monitory, úplně stejné. Takže rozbočovač si u nás ani neškrt. Jinak odpověď na tvou otázku zda to jede bez toho rozbočovače, tak ano, bez rozbočovače to samozřejmě jede normálně přes HDMI ale bohužel stále musím za notebookem manuálně přepojovat dva HDMI kabely, což jsem myslel že to vyřeším tou redukcí, abych to mezi televizemi přepojovat stále nemusel.

A vyřešit to tím přepínačem, jak jsem psal hned na začátku, by nešlo? HDMI konektory totiž jsou docela choulostivé a pokud je budeš často přepojovat, tak si můžeš být jistý, že je za chvíli zničíš.

Předpokládám, že u TV mluvíš o vstupech a ne výstupech? Jinak vypnutí na to nemá žádný vliv. Pokud bys to chtěl zkusit, musel bys jednu z těch TV úplně vytáhnout ze zásuvky, jinak ve skutečnosti vypnutá není, v podstatě je jen zhasnutá obrazovka a část elektroniky je v režimu spánku.

JackBrno, ano mluvím o vstupech )) a taky díky všem za reakce, tuto "redukci" jsme včera hned vrátili a zkusím tu Hama jak jsi dával odkaz a budu věřit že to pojede. Ta asi přepíná kam půjde šťáva, tak by to jet snad mělo ))

Ano, to přepíná, takže tam je v jednu chvíli připojen pouze jeden kabel a jedno koncové zařízení.

Náhodou tento HDMI Switch https://www.aliexpress.com/item/32842636806.html by to neuměl ?

ty chces asi 1 vstup a 2 (3) vystupy (TV), toto na aliexprese su 3 vstupy , 1 vystup (TV)

Potřebuji připojit k notebooku dvě televize přes HDMI, vždy by se používala pro tento účel jedna TV nebo druhá.....tak jsem to asi objednal blbě ((

Pokud ti nestačí HDMI rozdvojka s mechanickým přepínačem, tak potřebuješ tohle: https://www.czc.cz/premiumcord-hdmi-splitter...

Ne, myslel jsem s rozbočovačem. Tak potom ta rozdvojka prostě musí být vadná, protože jinak to nemá žádný důvod k tomu, aby to nefungovalo. Když tak to reklamujte. Nebo ať to přímo na prodejně zkusí připojit na svůj monitor...

Ne, vadná být nemusí. Pasivní rozdvojka na HDMI je z principu nesmysl.

Pasivní rozdvojka je uplně stejná jako rozdvojka s přepínačem, když je na ni připojené jenom jenom zařízení.

Není. I v samotné rozdvojce je kus drátu a otevřený konektor navíc. Pokud je tam přepínač, tak tam navíc v tom vedení není téměř nic, protože ten druhý konektor s drátky je hned u přepínače odpojený, takže nezpůsobuje parazitní kapacitu.

Je druhý monitor skutečně vypnutý?

Ano !

To je úplně jedno, dnešní elektronika, pokud ji nevytáhneš ze zásuvky, kompletně vypnutá není nikdy.

Zapomeň na to, tohle v pasivním provední může fungovat jen výjimečně a nejspíš by to nepoužívané zařízení muselo být vytažené ze zásuvky. Škoda že sis nenechal poradit, ten přepínaš funguje 100% a můžeš mít klidně i dlouhé kabely.

Ale pokud je to druhé zařízení vypnuté, tak to musí fungovat. A u monitoru žádné HDMI-CEC rozhodně nebývá.

To že monitor nemá funkci CEC vůbec neznamená, že je elektronika kolem HDMI vypnutá. V dnešní době už u většiny elektroniky žádné kompletní vypnutí neexistuje, celé desky bývají pod napětím, jen jsou komponenty v různých úrovních sleepu. Nemluvě o tom, že tazatel to hodlá rozbočovat do dvou TV, ne monitorů A taky specifikace HDMI přenosu rozhodně nepočítala s tím, že se kabel bude větvit, dokonce ani kdyby ten rozvětvený konec zůstal volný a nezapojený. Ono je HDMI hodně náchylné na kvalitu kabelu, indukčnost nebo kapacitu navíc a stačí málo a nefunguje to, což je evidentně tento případ. Tohle se prostě pasivně nedělá.

Ale to je nesmysl, tak citlivé to zdaleka není. Není na tom nic zázračného, s největší pravděpodobností je ta rozdvojka prostě vadná, když to nefunguje, i když je tam připojena jenom jedna. Ten konektor není žádná kosmická technologie! Sám takové věci běžně používám.

Není to nesmysl. HDMI je extra citlivé na kvalitu spojení a s ničím takovým, jako pasivní rozdvojka, specifikace HDMI opravdu nepočítá. Ta rozdvojka nebude vadná, je to z principu blbost.

Je to nesmysl. A jistě že je vadná, KDYŽ NEFUNGUJE ANI S JEDINOU PŘIPOJENOU TELEVIZÍ. Evidentně VŮBEC NENÍ PRŮCHOZÍ.

Jenže ta odbočka do vedení zavádí parazitní kapacity, které tam nemají co dělat. Takže to nemusí fungovat dokonce ani když do jednoho z výstupů není nic zapojeno.

Dva naletované konektory na kabelu paralelně fakt žádné "parazitní kapacity do vedení" nezavádí, to je nesmysl.

Nesmysl je tvoje tvrzení. HDMI přenos je velmi choulostivý.

To je naprostý nesmysl, musí to normálně fungovat. Funguje to, když je tam připojený jenom jeden?

Ach bože, tohle není žádný nesmysl. Nesmysl je pasivní rozbočování. HDMI není pomalá sběrnice s výkonnými signály typu RS485 a podobně, které s tím počítají. HDMI je rychlá a nízkoúrovňová sběrnice a paralelní kapacita ji snadno zaruší.

To není žádné pasivní rozbočování. Pro jednu televizi to musí fungovat úplně normálně. Jsem ochoten se vsadit.

No, já bych neriskoval. Pokud by ten druhý kabel nebyl vůbec zapojen do oné rozdvojky, pak ano, asi by to fungovalo. Pokud by ale kabel (a natož i druhá TV) zůstal zapojen, tak by odrazy udělaly pěkný ... nepořádek.

Ano, ten vtip je v tom, že to funguje jenom když je druhé zařízení vypnuté. Ale když tam není vůbec, tak to prostě fungovat musí, jinak je to vadné.

On tam stačí jen ten kabel, nemusí být do ničeho zapojený...

I když tam nějaká parazitní kapacita je vložená už jen samotným rozdvojením, tak asi by to nemělo způsobit úplnou nefunkčnost, pokud bude použitý jen jeden výstup a nepříliš dlouhý kabel. Ovšem takové použití mu jaksi k ničemu nepomůže. Pokud ale budou zapojeny kabely v obou výstupech, tak to zaručeně fungovat nebude, bez ohledu na to, zda jedno zařízení bude vypnuté, to je jistota.

Co máš s tou paralelní kapacitou? Vadí impedanční nepřizpůsobení a tudíž vznikající odrazy. Při tak rychlém vedení nehrají roli soustředěné parametry, ale rozprostřené parametry. Zjednodušeně řečeno, musí být poměr L/C tak akorát a roven jak impedanci zdroje, tak impedanci zátěže.

Ne, rozhodně to není jedno. HDMI rozhraní opravdu nepočítá s tím, že na něm jsou natvrdo paralelně pověšena dvě zařízení. A to tím spíš, že pokud tu TV nevytáhneš ze zásuvky, tak elektronika tv včetně HDMI rozhraní, je napájena. Možná budeš znát i funkci HDMI CEC

Když je to druhé zařízení vypnuté, tak tam nic pověšeného není. A HDMI-CEC znám, ale když jede jenom ta jedna televize, tak asi není zapnuté, že?

Prosimtě, vysvětloval jsem to už několikrát, to že je TV vypnutá znamená pouze to, že nesvítí obrazovka a jsou vypnuté některé části obvodů, ale rozhodně ne celá elektronika. Zvlášť když tam je CEC, tak HDMI musí být normálně aktivní. Opravdu doporučuji nevyjadřoval se k věcem, kterým nerozumíš. Já jsem psal jasně hned na začátku, že to fungovat nebude a pokud chce něco levného pasivního, tak to musí být minimálně přepínač. On si nedal poradit a výsledek je ten, že jen zbytečně vyhodil peníze za nesmysl.

HDMI-CEC se zapíná, pokud není aktivní, nemá na nic vliv. Opravdu doporučuji nevyjadřoval se k věcem, kterým nerozumíš. A jestli nechápeš, že ten slavný přepínač je to samé, jako když na tu rozdvojku zapojíš jenom jedno zařízení, tak je opravdu zbytečné v tomto rozhovoru pokračovat.

Je mi lito, ale těžko něco vysvětlím někomu, kdo není technik a nemá žádné znalosti z oboru. Můžeš si tu rozdvojku a přepínač rozdělat a podívat se, kde je víc parazitní kapacity K tomu CEC, aby fungovalo, musí být HDMI stále nějakým způsobem aktivní. A dokonce i když nebude aktivní, jak jsi přišel na to, že nijak nezatěžuje připojený kabel? Myslíš, že ten vstup je v případě vypnuté televize bezpotenciálový a chová se, jako by byl fyzicky odpojený? To určitě nemyslíš vážně, že ne

Zase ta parazitní kapacita! To je jako co?

To je jako jakýkoliv nezakonečný, paralelně připojený vodič.

Podle způsobu, jak to používáš, je zřejmé, že máš zkreslené představy, jak to funguje. Nejde o prostou kapacitu, ale o rozložené parametry vedení, které má na jednotku délky nějakou kapacitu a nějakou indukčnost. A záleží na poměru L/C (resp. na odmocnině z tohoto poměru) a říká se tomu charakteristická impedance. A protože vedení není zakončeno touto impedancí, dochází k odrazům. Nevadí tedy jakási parazitní kapacita, ale odrazy, které zkreslují signál.

Nechci se pouštět do nějakých dohadů, ale představy mám zcela jasné Kabel je navržený tak, aby se při správném zapojení, tedy i včetně zátěže (koncový přístroj) pokud možno co nejlépe vyrovnala kapacita mezi vodiči s jejich indukčností a ve výsledku tak co nejméně byl zkreslován procházející vysokofrekvenční signál. V okamžiku, kdy tam paralelně připojíš cokoliv navíc, tak se to vyvážení změní a uplatňuje se především kapacitní složka mezi vodiči a naopak ta indukční se téměř neprojeví. A to způsobuje zkreslování průběhu signálů (zaoblování hran obdélníků).

Podle terminologie tomu rozumíš jako Hurvínek třetí světové.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Parazitn%C3%AD_kapacitaNěco, co v obvodech nechceš, ale nemůžeš se toho zbavit, dokud Zelení v €parlamentu nezruší fyzikální zákony.

Jinak tady na Alze ho máte levněji...https://www.alza.cz/premiumcord-adapter-hdmi-...

Zadarmo drahé...

To je jiná věc...