Moderni HTPC pres SCART na CRT

Dobry den, mam jen dotaz.
Dokaze nekdo za uplatu udelat to abych mohl z klasicke graficke karty moderni konstrukce...napr ATI 4550, ktera je urcena do HTPC vyvest signal pres scart do klasicke CRT tv Sony.
Je to nejaka posledni generace trinitron.Televizi bych si jeste jeste rad ponechal a takto, bych ji chtel prodlouzit malinko moralni zivotnost.
Jsem z Prahy.
Dekuji za kazdou pomoc.
Robert Tichy

Odpovědi na otázku

Většina grafik dnes má výstup S-video, tak pokud to televise umí, lze to propojit přímo. Doma se mi někde povaluje redukce S-video, komposit a audio na Scart konektoru. A pokud by S-video neuměla, tak není problém tu jasovou a barevnou složku sloučit. Mám pocit, že je to otázka jednoho kondensátoru za pětikorunu. Ale Sony TV by to S-video měla umět.

Dobry den,
diky za odpoved.
S-video na televizi mam, ale je hloupe umisten konektor ze predu a take mi pripadalo, tedy kdysi davno, kdyz jsem to zkousel napojit grafickou kartu na televizi, tak byl obraz dost nekvalitni.
Moje graficka karta ma D-sub, HDMI a komposit ......a prave na ten bych chtel pokud by bylo mozne napojit ten Scart.......redukci uz jsem si poridil......samozrejme je nefunkcni.
Pokud mate s timto resenim nejakou zkusenost, byl bych rad za pomoc, cenu respektuji.
Robert Tichy

s video na scart a zapojis priamo aj zvuk zo zvuk karty.
ak mas 72uhlopriecku tak vstup scart1 ma s-video , ale to pri prepinani vstupu musis zvolit , prva pozicia je av1, potom av1-s, av2, av2-s,av3 .... to esko znamena ze s-video signal ! potom ti musi bezat obraz bez problemov ! ak to neprepnes tak samoze stat ze ti preblikava do ciernobiela. inak je dostat kupit aj kompozit na scart je to okolo 150-200korun (5-6,5€ ) .

Ale on pise, ze na karte ma komposit, ne s-video.
Neni to moc konkretni dotaz. Nevime ani presny typ VGA, ani presny typ TV. U Sony byva pravidlem, ze minimalne prvni scart ma s-video, ale jestli z graficke karty skutecne jde pouze kompozit, tak je to jedno a lze ho zredukovat do kterehokoliv scartu pomoci vstupni redukce (spolu se zvukem). Je to ten nejmene kvalitni zpusob pripojeni a obraz opravdu casto za moc nestoji, ale neni moc pouzitelnych zpusobu, jak do analogove tv privest ten signal jinak.
Pokud jsi to zapojil a nefunguje, presne popis, co, jak a kam jsi zapojil, jak jsi nakonfiguroval PC pro zobrazeni na TV a jak presne to nefunguje.

Moje karta je ATI 4550...konektory jsou vyjmenovane vyse.
Skusil jsem prave tu redukci Kompozit-Scart....ale uz na webu prodejce maji upozorneni, ze nemusi fungovat.
A take ze ne......pokud propojim Tv s grafikou, tak grafika jakoby ten zapojenej Scart nevidi, samozrejme jsem v teto oblasti amater a jedu i timto zpusobem pri nastaveni v ovladacich.
Televize je Sony uhlopricka 72cm posledni stribrny model.
Nekdo uz ten Scart resil, ze se to musi prepojit a pridat kondik ci co a pak obraz je maximalni ke kvalite televize.
Ja samozrejme nemam nervy na takove veci, tak prosim nekoho kdo je z Prahy a pomuze na miste.
Diky vsem za odezvu
Robert Tichy.

Z Prahy nejsem, takze pomohu jenom radami. Jinak, kdyz si zajdes do nejblizsiho slusneho PC servisu, tak to s tebou jiste nekdo zapoji, ne?
ATI 4550 je velmi obecne znaceni. Chce to vyrobce a presne typove oznaceni. Osobne jsem zatim zadnou 4550 (videl jsem asi pet ruznych) nevidel s kompozitnim konektorem. Vzdy mely DVD, D-Sub a HDMI.
Pokud skutecne ma ten kompozit (kulaty zluty cinch?), tak s tou TV propojit jde. Napriklad pomoci SCART redukce tohoto typu:
http://www.vltava2000.cz/shops/7477/images-goods/T... ...
Samozrejme se spravnym prepnutim na vstup.
Nebo treba primym kabelem SCART - 3x CINCH, ktere se take prodavaji, nebo, pokud ma TV na boku primo kompozitni vstup, tak lze zkusit i to (kompozitni kabel s jednim stejnych cinchem na obou koncich).
Pozor, je velmi vhodne propojovat zarizeni vypnuta! Jak TV, tak PC mit pri propojovani vypnute. Jinak hrozi odpaleni vystupu. Jak dlouhym kabelem to zkousis? Cim kratsi, tim lepsi kvalita obrazu (vetsinou). Jake mas nainstalovene ovladace na VGA? Mas nainstalovane CCC? V CCC je primo volba pro pripojeni TV. V pripade, ze se nedekuje automaticky (to se nekdy stava), je tam i volba na vynucenou detekci.
Nikam nic nepajej, to je pro zakladni rozchozeni nesmysl.

Vzdy mely DVD, D-Sub a HDMI. Pokud skutecne ma ten kompozit (kulaty zluty cinch?)

Tak ted se omlouvam za mystifikaci neni to D-Sub ale ted nevim technicky nazev toho konektoru.
Je to analog konektor, ktery se drive pouzival na pripojeni k monitoru 15pinovy.
R.T

Nejdriv oprava preklepu v mem predchozim prispevku: Samozrejme tam melo byt DVI, D-sub a HDMI.

A ted k tomu tvemu: Tva veta nedava prilis smysl. Chtel jsi napsat neco jako "Neni to kompozit, ale analogovy D-Sub konektor"? D-sub konektor je toto:
http://www.extrahardware.cz/files/images/novinky/2009... ...
Pokud chces propojit D-sub konektor s tvou starou, analogovou TV, je to situace uz vyrazne horsi. D-sub VGA je navrzen na pripojeni PC zobrazovace. Prenasi pouze analogovy komponentni RGBHV. Nic, co by slo normalne pustit do klasicke PAL TV. Pokud by to bylo nutne, je treba ten signal zkonvertovat na neco, co TV sbasti. Treba pomoci neceho jako je toto:
http://www.ecplaza.net/tradeleads/seller/6072260... ...
S takovou konverzi je spojena cela rada problemu, ktere nema smysl rozebirat. Vrele doporucuji radeji nahradit VGA nejakou levnou kartou s S-video vystupem, jehoz propojeni je jednoduche a s kvalitnimi komponenty dostatecujici (pro video).

Dekuji za odpoved, je to tak jak rikas, tedy analogovy D-sub.
Videl jsem nekde na netu, ze si s tim nekdo hral pres dalsi programy mimo standartni ovladace a jeste dost pajel.
To neni nic pro mne.
Jeste jsem zapojil notebook a televizi pres S-video konektor, kabel cca 2metry dlouhy.
Obraz usel, ale problem je se zobrazenim pisma a titulku....obevuji se dost rusive barevne kontury kolem hran.
Ale diky ti za obecne vysvetleni.
R.T

Do toho bastleni se vazne nedoporucuji poustet. Je tam spousta zadrhelu.
Kvalita toho obrazu pri propojeni pres s-video je dost individualni a zavisla na hodne vecech (kvalita vystupu z PC/NB, kvalita/stineni kabelu, kvalita vstupu v TV a jeji zpracovani obrazu, okolni EM ruseni, chybna/chybejici detailni konfigurace signalu ve zdrojovem zarizeni...). Obecne je S-video jeden z nejkvalitnejsich zpusobu, jak jde PC ke stare TV pripojit. Pri spravnem nastaveni a funkci by barevne kontury kolem hran nemely byt nijak vyrazne, i kdyz eliminovat je zcela prakticky nelze. Samozrejme je takove propojeni vhodne pouze pro sledovani videa, kdy se chyby ztrati v obraze. Titulky ve filmech by mely byt nastavene samozrejme tak, aby se na nich vady take tolik neprojevovaly (dostatecna velikost, vyhlazeni...).
Tento zpusob propojeni pouzivaji uzivatele PC na popsane potreby jiz leta a do prichodu HD byl zcela vyhovujici.

HELP! 5h1nj1 ty vyzeras podbity vedomostami ! Mam podobny problem, k mojej starej grafike som si kupil ALE: komponentny trojRCA - scart kabel. Tento kabel ale nefunguje nielen na PC-TV ale ani DVD-TV. Tak som ho prezvonil avometom podla tejto stranky: pinouts.ru ... - red,blue,green IN aj ich ground ekvivalenty na jednotlivych pinoch scart konektoru zvonia - kabel je teda v poriadku - ale nefunguje !!! (samozrejme ho pripajam k komponentu - Y / Pr / Pb)

Kabel, ktory ma na jednej strane tri cinch oznacene farebne zelena cervena modra, cize YUV a na druhej strane je SCART, tak do normalnej telky nepojde. Televizor musi umoznovat elektronicke prepnutie SCART zasuvky do modu YUV a to, pokial si pamatam dokazali iba niektore modely od LOEWE alebo METZ. S beznym televizorom je to nekompatibilne. Este jedna vec ma doplietla - z grafiky ale nejde vystup YUV ale RGB takze veta, ze ho pripajas ku kumponentu - to si myslel grafiku alebo DVD prehravac?

RGB a YUV neni to isté??? vráťme sa do jaskine, bolo tam lepšie!
ved s toho čo dnes človek kúpi je polovica nepoužiteľná!
...ved som za ten kabel vysolil 10€

Správne, tam sa neriešila ani gramatika. Kábel samozrejme použitelný je, len nie zrovna vo vašom prípade. Nabudúce bude lepšie najprv zistiť čo bude potreba kúpiť a až potom vyraziť nakupovať.