» Poradna » Ostatní

Modernější chlazení počítače

Ahoj, už mě nebaví klasické desktopy, které jsou chlazeny vzduchem. Jen připomenu, že nejsem žádný overlocker. Nicméně pokud děláte na PC náročné operace (procesor) nebo hrajete hry (grafika), tak klasické větráčky prostě nestačí i když jich je více (hlavně grafické čipy topí jak blázen) a snižujeme tím jejich životnost.Jaký je váš názor na vodní chlazení? Dá se uchladit CPU i VGA na jednom okruhu s expanzní nádobou, kde bude 360 mm radiátor nebo je lepší pro každý čip použít chlazení zvlášť? Na přední stranu počítače lze umístit 360 mm radiátor, na vrchní mám pozici pro 240 mm a vzadu klasicky 120 mm, takže problém s místem není.

Odpovědi na otázku

Málo tě doma řežou a kvůli ZP! se nudíš.

Neviem či ho to zaujíma, ale veľmi dobrá otázka. Vedúci z x-computers sa vo vodnikoch s 360mm radiatormi asi výživa a tak ai mňa zaujíma o koľko je taký vodník lepší vzhľadom na jeho cenu

"...už mě nebaví klasické desktopy, které jsou chlazeny vzduchem..." To už jasně naznačuje, že se jen nudí. Vážně míněný dotaz by vypadal jinak.

To je pěkná pitomost...

Myslím tím komplexní řešení včetně pumpy samozřejmě. Nikoliv samostatně.

Pitomost je to, co píšeš o vetráčcích a snižování životnosti.

Takže mi chceš tvrdit, že vzduchem dosáhnu lepších teplot než vodou? To si pro změnu myslím zase já, že to je pitomost. Já netvrdím, že to neuchladí větrák, ale ta teplota se mi prostě nelíbí a je třeba ji srazit. A to že vysoká teplota komponentům škodí je docela znamý fakt ...

Ne, jistěže netvrdím, že vzduchem dosáhneš nižší teploty. Tvrdím jen to, že pokud netaktuješ, tak vzduchem uchladíš všechno naprosto v pohodě v bezpečných teplotách, které nijak neovlivní životnost. A tím myslím procesor do 70°C a grafiku do 80°C. To jsou úplně pohodové teploty, ve kterých můžou pracovat dlouhodobě bez rizika a většinou není problém je udržet i s originálními chladiči. Případně stačí koupit jen malinko lepší vzduchový chladič. Kupovat vodníka jen kvůli tomu, že se ti to líbí, je prostě pitomost a ve tvém případě to nemá žádný smysl.

"Myslím", to zní tvrdě! Bezolovnaté svinstvo se postará. Najdi si stejného jedince s nějakým šmatlacím telefénem místo kamery, práškový hliník a suřík. A pak si hraj...

Chlazení vzduchem je dostatečně efektivní na to, aby se uchladily veškeré komponenty v běžném, byť i přetaktovaném, PC, které máš doma. Nevidím jediný smysluplný důvod proč si do PC dobrovolně cpát vodní chlazení. Vodní chlazení považuju za takovou machrovinku pro lidi, kteří mají průhlednou bočnici a chcou aby bylo pěkně vidět na komponenty a blikající světýlka. Navíc vodní chlazení má nepoměrně větší nároky na údržbu než obyčejnej pasiv s větráčkem, jinými slovy na vodním chlazení je mnohem víc věcí, které se můžou podělat, a které musíš pravidelně kontrolovat - čerpadlo, těsnění (časem degraduje), pravidelná výměna chladící kapaliny a s tím spojené odvzdušnění celé soustavy, ventilátor atd...

Jsou případy, kdy to jinak moc dobře nejde. Zkus mi vysvětlit, jak bys chladil dvouprocesorovou workstationu s TDP 2x 160 W (povolený peak 20 %, tzn. 288 W jen procesory). Přesně na tohle jsou vodníky jak dělané.

Já o koze, ty o voze. Celý dotaz i má reakce je na běžné domácí PC, uvedl jsem to hned v první větě ("Chlazení vzduchem je dostatečně efektivní na to, aby se uchladily veškeré komponenty v běžném, byť i přetaktovaném, PC, které máš doma.") a zbytek textu je přímo vztažen k této větě. Silně pochybuju, že můžeme považovat dvouprocesorovej workstation, na který jsou kladeny trochu jiné požadavky pro výkon a nasazení než u domácího PC, jako běžný domácí PC.

Že vraj aj taká GTX 1080 Ti ma vyšší boost s vodnikom, neviem aké má TDP i7-8700K na 5 GHz. A pri Thredriperu je vodnim asi takmer nutný (druhá vec kto využije 12c/24t)

pokud může být velký case a velké větráky, proč by to nemělo jít uchladit vzduchem? Chápu, že pokud to bude zastavěné v nějakém "racku" tak na chlazení vzduchem bude málo místa.

Většinou to jsou 4U racky nastojato (Supermicro) nebo „skoro 4U nastojato“, které hučí jak prase (Dell, HP). Vyloženě toto HP Z820 je zvěrstvo s malýma větráčkama na vysokých otáčkách:https://www.techrepublic.com/pictures/cracking-open-th... Na vzduchu je řešení použít velkou bednu jako CM Cosmos/Cosmos II nebo Corsair 900D. Na „menší skříně“ jako 750D jen AiO vodníci a vlastní vodníci jako tady: https://youtu.be/WEWIYcji02o

mno, tak u racku se nedivím, tam si leda umím představit natahané heatpipe a osazenou nějakou to výkonou turbínku s bočním vývodem... Nidec myslím takové věci dělal...

Dříve to byla ukázka zručnosti a z nouze cnost, protože chlazení vzduchem bylo obtížné z důvodu nedostatku komponent pro chlazení. Uchladit Voodoo 2 v SLI tehdy nebyla sranda.Pak se toho chytili výrobci "tuzingů" a hordy namachrovaných puberťáků se mají čím chlubit.

Ono se není co divit popularitě vodníků, když se místo heatpipe dočkaly prvního masivního nasazení prasárny jako turbíny na GeForce FX 5800 Ultra: https://youtu.be/qspdnAYiiug

Ano je s tím víc starostí a proto je to taky hodně fanouškovská věc.Nicméně... čerpadlo... je to jen elektromotorek a stejně jako u větráku může selhat. Nicméně o tom se člověk může dozvědět okamžitě. Stačí napojit monitoring otáček na nějaký fan header.Těsnění, ano, može degradovat, ale dřív než degraduje těsnění, tak degraduje HW. Při nějakém větším upgradu tak není problém vyměnit všechny těsnění na fitinkách, stojí to pár korun. Je třeba si uvědomit že tlak ve vodním okruhu bude velice nízký, takže tam zase není takový problém jakou u klasické instalace vody v bytě/domě, kde je ten tlak vody výrazně vyšší a těsnění vydrží i desetiletí.Výměna kapaliny a odvzdušnění... 1x za rok/dva, úkon na 5 minut. Vypuštění za minutku, napuštění.... 1 minuta, vyhnání největších bublin 2-3 minuty naklápěním a navyšováním/snižováním otáček pumpy. Menší bubliny ničemu nevadí a nejdou ani snadno dostat z okruhu naklápěním atp. Stejně jako mikrobubliny v tubingu. Tady funguje jen projít několik cyklů ohřátí a ochlazení, ale tady není problém počítač používat, jakmile okruhem začne téct kapalina, tak se nebojím to zapnout. Stejně tak leak testy, všude každý říká 24 hodin nechat běžet pumpu a teprve pak zapnout. Realita je taková že do toho lidi vrznou kapalinu, odvzdušní to nejhorší a když to nikde nechčije tak hurá kompa zapnout. Sám to tak dělám a z vlastní zkušenosti vím že leak se objeví hned, nebo nikdy.

klasické větráky stačí na kdeco - jen to chce pořádnou konstrukci case a pozice na velké větráky. Možná tě to překvapí, ale vzduchem se třeba chladí spousta spalovacích motorů a věř mi, že toho tepla produkují mnohem víc.

Však stále s nižší efektivitou

Ty jsi dost mimo...

Produkt moderní "výchovy" a inkluzního školství a tzv. "vzdělanostní společnosti" dle bruselských i jiných aparátčiků.

Ale to je pravda. Vzduch při stejném objemu jako voda pojme menší množství energie.

ale technologicky náročnější a poruchovější. Vzduchem chlazené motory jsou držáky, u kterých se nemělo skoro co pokazit - ve srovnání s vodou chlazenými.

To je také pravda, ale pro cirkulaci tekutiny je dle hustoty potřebná i patřičná energie a nakonec k tomu je potřeba zařízení, kde se tepelná energie předá do další tekutiny. Navíc platforma IBM PC nepočítala s kapalinovým chlazením, není to Cray, ani IBM Summit, atd.

Nedávno jsem viděl na bazoši počítač, který měl místo expanzky dvě lahve od Jacka Danielse.

Díky všem za různé odpovědi kromě toho, na co jsem se ptal a to bylo jestli dá se uchladit CPU i VGA na jednom okruhu. Takže odcházím neboť se nikdo k otázce nechce vyjádřit.

Ale vyjádřili! Ovšem dle předpokládané inteligenci nudícího se "tazatele". Zeptej se Velké Modré, nebo uspořádej seanci a ptej se S.R. Craye, jak se to dělá.

A ty jako čekáš, že po styku s procesorem přejde voda na bod varu? Pumpa tahá obvykle okolo desítek litrů vody za hodinu. Prakticky je to grafika +5 °C -> procesor +5 °C -> MOSy + 2 °C -> radiátor -10 °C a nový kolečko ke grafice.

A to ještě docela přeháníš.

Ty čísla jsou mimo.Teda ty litry celkem ok. Typické vodní okruhy mají průtok 2-5 litrů za minutu.Co nesouhlasí jsou teploty. Měl jsem asi 2 roky čidlo na výstupu z expanzní nádobky.Tam byla kapalina nejchladnější, teplota T.Odtud šla do pumpy (pumpa také zahřívá, jsou to jen watíky, ale v idle to je slušný zdroj tepla), pak do GPU, CPU. Před tím než z CPU šla voda do radiátoru bylo druhé teplotní čislo. V maximální zátěži CPU (cca130W) a GPU (cca 200W) byla v tomto bodě teplota cca T + 0.3 až 1.0°C v závislosti na rychlosti průtoku kapaliny, aka otáčkám pumpy. Čím rychleji voda teče, tím méně se voda ohřeje v blocích, a následně se méně zchladí v radiátorech. Ta nižší hodnota byla při D5 pumpě téměř na max otáčky, ta vyšší hodnota při cca 2500 otáčkách. Aktuálně točím jen 1900 otáček ale už měřím jen nejchladnější bod okruhu dle kterého i reguluji otáčky, bohužel mám jen 360+280 tenký rad, takže si nemůžu dovolit nechat točit konstantně 500 otáček a v zátěži to potřebuju kousek zvednout.V tomhle okruhu se při plné zátěži (tzn těch cca 330W) a cca 650-700 otáčkách na fanech, kapalina má deltu proti ambient teplotě cca 15°C, tzn. typicky něco jako 38°C při 23° pokojovky. V obvyklé herní zátěži je to ještě o nějaký stupínek níž.

Vycházím z toho, že Alphacool uvádí u pumpy v Eisbaer LT průtok 70 litrů za hodinu při 13,4 V. Rychlost průtoku hodně ovlivní i to, jestli jsou patice blízko stropu bedny nebo tahá přes dva výměníky (nahoře a dole, jak s tím počítají Corsairy).U jednoho velkého radiátoru s řídkými žebry pro pomalé ventilátory v dvouprocesorové mašině se žravou grafikou věřím tomu, že se k 5 °C dá dostat.

Tak každý rozumný člověk používá zásadně D5 pumpy, jsou výkonné, bez restrikce protočí až 1500 litrů za hodinu, ale právě díky výkonu ji lze nastavit na minimum a stále bude mít dostatečný tlak na protlačení dvou restriktivních bloků a několik radiátorů.A ne fakticky tam 5 stupňů nebude pokud tam nebude několik tlustých (6-8cm) 480 radiátorů a bude se do toho pořádně foukat (čím tlustší, tím potřebuje vyšší otáčky), zahřeje se to o desetiny, max 1-2 stupně při nízkém průtoku a podobně se to zchladí, samo předpokládám chvíli kdy se plně stabilizuje teplota. Do té doby se voda bude ohřívat o kousek víc než se zchladí. Mám v okruhu cca 7 decí kapaliny a stabilizace teploty trvá 15-20 minut.

Budu v dohledné dobře řešit chlazení jedné pracovní stanice s Asussem Z10PE, orientace dvou Noctuí D14 jako na obrázku tady napravo (tzn vzduch foukají nahoru): http://img-fotki.yandex.ru/get/196258/77198347.13/0_... Myslím, že se tam loni upgradovalo z 2680 v3 na 2697A v4 a dávala nějaká pracovní Vega. Při delším renderování začínají procesory throttlovat. Spotřeba je v zátěži stabilně nad 400 W, když pustím nereálnou zátěž (Furmark + OCCT, tak je to okolo 500 W).Tak nevím jestli má smysl tam koupit tři AiO a spojit do série nebon nechat rovnou udělat vodníka na míru. AiO bych stavěl na Alphacoolu - 2x Eisbaer LT 360 (jeden samotný a druhý komplet) + Eiswolf 120 Vega M01. Každý blok má svoje čerpadlo, 360 radiátor nahoru, 120 dozadu na výfuk a řetězit Vega -> 120 radiátor -> CPU2 -> CPU1 -> radiátor -> začátek okruhu.

S pumpama v sérii zkušenost nemám, používá se to tam, kde jedna nestíhá - v okruhu jsou hodně restriktivní prvky, třeba 4 grafiky + cpu + několik radiátorů. Tam se to ale typicky řeší samostatnými okruhy pro grafiky a pro cpu.Ty AiO jsou obvykle daleko náchylnější na závady - odcházejí pumpy. Vzhledem k tomu že jsou monotované v blocích, které nejsou o moc větší než běžný blok bez pumpy, tak to dává tušit jaké kvality ty pumpy budou. Než kombinovat několik AiO, tak bych šel do custom řešení. 2 CPU bloky a blok na grafiku plus tři radiátory v pohodě D5 pumpa protlačí. Cenově AiO vyjdou levněji, ten zmíněný stojí necelou trojku, za ty peníze bude sotva radiátor a blok, nejsou tam fitinky, ani fany. Pumpa a expanzka... ani nemluvím. Počítám že custom pak vyjde nejméně na 10 a to počítám jen náhradu těch LT360, ne na vegu, i když ten Eiswolf je zatraceně drahý. Full plate blok s backplate vyjde do 150€ a extra radiátor už by asi nutný nebyl, záleží jak moc hlučné to může/nemůže být. Taky záleží v jaké bedně to je. Vejde se ta deska do Obsidianu 900D? Ta bedna mi přijde jako vlhký sen vodníkomilce. Dole 480+240 RAD, nahoře 480, vpředu 240... vše může být i v tlustším provedení. Tady bych se neštítil dát dolů tu 480+240 a nahoru 480 a bylo by. Pokud jsou CPU a grafika zatěžovány nezávisle na sobě, tak by se dal udělat zvlášť okruh na CPU a grafiku, do té skříně se toho dá nacpat spousta. Kdyby byla deska příliš velká na instalaci dvou expanzek, tak by to šlo živit i jednou a rozdvojkou pouštět do pump které budou na dně skříně.

Ne, v tomto případě je skříň „jenom“ 750D, tudíž by tam bylo místo „pouze“ na jednu expanzku po odstranění jednoho na disky - v případě málo místa by se skříň nechala trochu prořezat laserem a znovu nalakovat.Alphacool mi v hledáčku zůstal proto, že jako jeden z mála má na trhu celoměděná AiO řešení (rozhodně bych nechtěl nic od Aseteku potom, co jsem viděl zadřenou pumpu u chladiče dodaného přímo Intelem s C2Q Extreme). Původní Eisbaer s jakousi malou expanzkou na bloku dokonce používal Fractal u jednoho vodníka, než přešli k levnějšímu OEM s hliníkovými výměníky (otázka je, jestli to bylo kvůli ceně nebo se kazily pumpy). Alphacool uvádí u pump keramická ložiska, takže snad by snad mohla něco vydržet.

*po odstranění jednoho koše na disky

**OEM s hliníkovými radiátory

Obecné doporučení je:120mm radiátoru na jednu komponentu. Tzn na cpu a grafiku stačí jeden 240mm radiátor. Ono to má chladící kapacitu někde kolem 500-800W !Problém je že takové chlazení, když se mu naloží 300-400W bude hlučné. Pokud to chceme jen pro účinnost/estetiku, no problem, pokud to má být tiché, tak na takovou sestavu budou dobré aspoň 2 360mm radiátory, ale neštítil bych se i větší plochy.Na CPU i GPU bych v nejmenším dával aspoň 420mm radiátor, pokud má být jeden. Ten nějakou i7 s 1080Ti uchladí v zátěži tak na 900-1000 otáčkách naprosto v poho, ale 14cm větráky na těhle otáčkách budou už slušně slyšet.Osobně mám 360 a 280 radiátor a otáčky v idle/nízké zátěži (voda do 32 stupňů) točí 500 otáček (méně mi neumožní regulátor - corsair commander link mini) potom do teploty 42 stupňů zvyšji až na 800 otáček, pak do 50 průběžně na 1000 a když to dosáhne 58 stupňů jedou naplno, je to jen teoretická pojistka, reálně voda nejde přes 38 stupňů, v největších vedrech, kdy v bytě pod střechou mívám k 30 stupňům to přeleze 40.http://download.jirikocman.cz/vodnik/vodnik_v6.jpg aktuálně mám prohozené radiátory, vpředu 280, nahoře 360, při upgradu na hw na fotce jsem zjistil že mi 14cm široký rad koliduje s plastovým krytem desky ale neměl jsem už sílu na to to měnit, 280 nahoře jsem musel dát šejdrem a částečně mi zasahovala pod první krycí panel nahoře, ten jsem nakonec musel sundat a když už jsem tak odkryl celý vršek, tak jsem ho využil a dal větší rad nahoru, tzn víc tepla jde ze skříně přímo, i když reálně to zase znamená jen nějakou desetinku dvě rozdílu na vnitřní teplotě

poměrně moderní koncept chlazení PC mi přijde ta "popelnice" Mac Pro, kde pokud jsem pochopil je velký větrák nahoře a chladí to principem komínu. Už jsem přemýšlel o tom jak moc efektivní by mohla být cube case s velkým "pomaloběžným" větrákem velikosti celé vrchní strany case - řekněme nějakých 250 - 300 mm, který by tvořil ten komínový efekt.

To je ten krám, co se přehřívá? Před mnoha lety Apple vyrábělo pracovní stanice jako tower - zepředu kovová síťka, vzadu ventilátory. Design industriální bez serepetiček a převážně hliník. Cooler Master to doprasil jako Cosmos.Cube Silverstone Sugo - vepředu 120 mm ventilátor a chlazení přetlakem. Ale to je pro úsporné mITX sestavy. Zónové chlazení předpokládal BTX koncept. Antec to převedl do ATX oblasti, ale nakonec se to domršilo do podoby zdroje dole.

Aha, netušil jsem, že ani tuhle drahou vlajkovou loď neměli u Apple vychytanou ...

Ty první Macy Pro chtěl Jobs tichý a neslyšitelný, proslýchá se, že chodil po vývoji a dával za hlučná nebo nestabilní přehřívající se řešení fyzické tresty. Pak šel pod drn a vznikly takovéto potraty: https://youtu.be/AUaJ8pDlxi8

Tak tedy študuj..Prušák je profesionál, který se těší z přízně mnoha diváků z řad náctiletých.. Nebo si u Prušáka rovnou objednej pořádnej herní počítač s vodním chlazením...Tady máš inspiraci ke studiu, dva díly:https://www.youtube.com/watch https://www.youtube.com/watch

Koukám, že už se Honzík po třicítce asi konečně odstěhoval od rodičů. Odsud:https://goo.gl/ExfHz4Sem:https://goo.gl/B18A6nAle je celkem drahý. Jen na tomto má cca 5000,- (cena HW je necelých 20k):http://www.x-computers.eu/configurations/compose/38Na vodu se může poptat i tady:http://www.jscomputers.czhttp://www.aquacool.cz

To WiQiX Hmmm.. máš přehled.. To tedy čumim.. Docela se bojím, že znáš moje pravé jméno a že dokonce znáš i moji pražskou adresu bydliště..

Na starších foto ze streetview u toho domu dokonce stál s kartonovou krabicí od PC, kterou zrovna vykládal / nakládal z auta. Foto bohužel v histotii už není, možná zažádal o výmaz.Neboj, krom tvé adresy vím i kde bydlí tvoje milenka a jaká je v posteli...

No ten klučina v mnoha případech možná tuší ale neví. Od něj bych se rozhodně o vodním chlazení neučil, sice možná českou omladinu zaujme wow faktorem, jako že počítač za 200k, ale takových počítačů je všude spousta a ono to zas není takové extra, ale zjevně mu to baští. Není kumfš postavit draze, ale naopak, levně.

Za mě výběr bloků OK, ale nechápu, proč používá AiO s hliníkovými radiátory. Pro začátečníka to na seznámení s terminologií stačí.

Tak pro něj zrovna levně není to pravé ořechové.. Na tom by asi zase tolik nevydělal.. Ten kluk rozhodně umí, má slušné vědomosti a kapánek si i leští ego u těch mladých nadšenců-obdivovatelů.. Prušák staví počítače jen toho nejdražšího a nejvýkonnějšího kalibru. Jinak, kapánek nám Prušák nakynul.. asi mu chutná papat.. Já se hodně často se zájmem dívám na videa třeba tohoto borce, Carey Holzman - asi i proto, že je mi věkem blížehttps://www.youtube.com/user/CareyHolzman/videos

Navrhnout a sestavit nějaký ten pracovní počítač určo umí. Nicméně nechat si od něj udělat nejen výkonný ale i líbivý počítač nehrozí, když u počítače s vodníkem za 100+ tisíc šetří 10 korun na fitinkách. Ale třeba způsob, jakým propaguje obsolete optické mechaniky nebo jeho radikální tabulka k jakému CPU jakou grafiku aby jedno nebrzdilo druhé nebo jakou grafiku na jaké rozlišení. Tohle nejde generalizovat dokud nevím co a za jakých podmínek na tom poběží, umím z přetaktěné 8700k udělat bottle neck pro nějakou GTX750/950, stejně jako pentiem dostat do kolen 1080Ti. Je fakt že v tomto případě generalizuje hodně lidí. Na toho Holzmana kouknu, slyším to jméno prvně.Já začal nedávno sledovat Tech Yes City - https://www.youtube.com/channel/UC9Tn-atYOt8qZP-o... staví primárně "plečky" z použitých komponent. Nechal jsem se tím inspirovat a někdy se nestačím divit jak ty staré věci mají pořád slušný výkon, zvlášť, když se to sežene levně. Takhle jsem minulý měsíc postavil Core2Quad s 6GB paměti, 1TB diskem v zachovalé skříni a vyšlo to na 1000 korun, pak jsem dal dohromady i3-640, šla krásně přetočit, vzhledem k stock chladiči jsem ji nechal na 3.8GHz, 4GB paměti, 500GB disk, GT1030, nový mATX case a vyšlo to na 3300 z čehož ještě 200 sežrala redukce 20 na 24 pin a Molex na satu, jelikož zdroj byl starší eurocase bez patřičných konektorů. Teď mám na stole Phenom II X6 1090T, 8GB paměti, 1TB disk, GTX660Ti, Fera 3, SilentiumPC RG1, je tam ale jen 500W Evolveo, uvidím zda to utáhne po OC, pokud ne, tak jsem včera na aukru vydražil Corsaira CX600 za 540 :), musel jsem dokoupit redukci USB3-USB2 a jednu molex-6pin... i s ebay kódem pro Win10 jsem na 6 tisících a první testy co jsem na tom spustil mě příjemně překvapily.

1) Vodní chlazení není modernější než chlazení vzduchem.Je to prostě jen jiný způsob chlazení a s módou ani moderností by to nemělo mít nic společného.2) Může být výkonnější a tišší než vzduchové, ale nemusí. 3) CPU i VGA se dá na jednom okruhu uchladit vodou s 360 mm radiátorem.