Mizející disk

Mám dva fyzické disky: Seagate Barracuda ST3160815AS - 160GB SATA II na kterém mám systém a WDC WD2500KS-00MJBO ATA Device na kterém mám všecko ostatní. Minulý týden mi disk se vším začal ''padat'' tím způsobem že se při spuštění windows nenačetl a nebo po nějaké době zmizel. Podle programu HD Sentinel je disk v pořádku (zdraví disku je 83%) a teplota nepřesáhla 47 C°. Nevím co sním je. Jestli se něco pokazilo v nastavení nebo disk už umírá a mám si pořídit nový.

Odpovědi na otázku

Tak ho zkontroluj (chkdsk, HDTune)

A taky sem dej SMART. Co je to zdraví disku 83%???? Ti softwéráři jsou kolikrát taky srandisti.

Jednou z možností jsou potíže s napájením, resp. jeho (i krátkodobé) výpadky.Zkontroluj zasunutí napájecího kabelu a také je možné, že deska elektroniky ztrácí kontakt s tělesem mechaniky. Na tohle pomůže odšroubovat desku elektroniky (použít torxní šroubovák náležité velikosti, jakákoliv náhražka jenom poničí šroub, je totiž dobře utažený) a jednak očistit datové kontaktní plošky na desce (bývají dost zoxidované), nejlépe tvrdou gumou a následně lihem, či isopropylem, a také napružit kontakty k motorku. Velmi často po tomto zásahu potíže s diskem zmizí, někdy navždy...