» Poradna » Programy

Mizející data v listech u sdíleného excelovského sešitu

Zdravím, prosím o radu s následujícím. Jedná se o firemní síť.- Místo A (firemní pobočka A) – aplikační server, terminálový server, datové úložiště- Místo B (firemní pobočka B) – internet- Místo C (firemní pobočka C) – internet- Místo A a B jsou propojeny pomocí NanoBeam M5. Místo A využívá internet z místa B (skrze NanoBeam). - Místo A a C je propojeno přes VPN.V místě A se nachází sdílený excelovský sešit obsahující několik listů. Přístup k tomuto dokumentu mají pracovníci ze všech míst (A, B i C). A to buď přímo, nebo skrz terminál.Bohužel poslední dobou se stále častěji stává, že ve sdíleném excelovském sešitu dochází ke „zmizení“ obsahu některých listů. List zůstane v sešitu uložen, je zachován i jeho název, ale obsah úplně zmizí (list je prázdný) nebo dojde k částečnému odstranění dat z listu. Že by šlo o úmysl některého pracovníka, je vyloučeno.Napadlo mě, že by to mohlo být způsobeno např. krátkým výpadkem internetu, kdy uživatel soubor otevře, ale vzhledem k tomu, že došlo k výpadku internetu, se sešit nenačte celý, následně se připojení k inetu obnoví, a potom když uživatel sešit zavře a uloží, dojde k přepsání původního souboru nekompletním souborem a tím dojde ke zmizení dat v sešitu. Moc se mi to ale nezdá. Jednak si myslím, že by byl soubor poškozen víc a navíc jaká je pravděpodobnost, že by při otvírání sešitu (který se otevře během chvilky) zrovna dojde k výpadku inetu a to opakovaně?Ještě jedna věc – uživatelé zapisující do sešitu mají různé verze MS Office, ale používají i LibreOffice.Nevím jak zjistit, co to způsobuje. Nemáte nějaký nápad nebo vysvětlení?Díky.

Odpovědi na otázku

Sice mírně OT, ale upřímně nedoporučuju takhle se hrabat v jednom fyzickém souboru Office. Lepší by bylo zprovoznit nějaký firemní cloud a tabulku editovat v rámci něj - např.http://www.zdnet.com/article/bigger-better-lib... nebohttps://www.openoffice.cz/recenze/open365-libreoffi... Protože hrabání se různými Office v jednom souboru nám nikdy nedělalo dobrotu - spíš to bylo dost na nervy.

Ano, já vím že to rozhodně není ideální, a doufám, že ke cloudu postupně dojdeme, ale i tak bych potřeboval zjistit, co to může dělat...

a formát souboru je XLS nebo XLSX? Starší XLS bývá trochu "odolnější".

No řekl bych, že všechno bude už XLSX. Nejsem si jistý, jestli se problém vyskytuje i u některého XLS. Ale na 100% to nevím. To bych ještě mohl zkusit. Díky za tip.