» Poradna » Windows (a jiné OS)

Místo načtení hiberfil čistej start :-(

Zdar chytrolíni! Teďka se můžete předvést, na noťasu s W8.1 se mi občas stává že po uspání do HIBERNACE po zapnutí místo načtení hibernačního souboru provede čistej start... Už mi doporučili natvrdo vypnout hibernaci přes powercfg a po restartu ji zase zapnout, což bohužel nepomohlo a mě docela pije krev že ztratím rozdělaný data...Kdyby náhodou měl někdo další dobrej nápad zlobit se rozhodně nebudu

Odpovědi na otázku

Esli pak náš nehoupáš, celé je to blbosť, ale je možné, že máš okresanú hiberfile. Dôvodov je viac, nedostatok miesta na C:\, blbo zadaný príkaz s redukovaním spánku, usw.do cmd.exe, ako Správca(!!!!) zadaj príkaz: powercfg /h /type full-------------------------Zmenšenie úložiska súboru hiberfile v koreni C:\ by mohlo robiť v tvojom prípade problém: powercfg /h /type reduced

Kdyby to byla blbost a houpal jsem vás tak by to moc k smíchu nebylo, spíš mi to občas pěkně pije krev... Doporučili mi hibernaci natvrdo vypnout a po restartu zapnout, ale je možný že zůstala redukovaná... Dík zkusím!

Soubor hiberfil.sys se dá normálně smazat pomocí CleanMgr (spuštěného jako správce). Pak je ale opravdu lepší ještě spustit příkazy "PowerCfg -H OFF" a "PowerCfg -H ON".

Jo a TYPE mi to nevzalo tak jsem si vyjel help a má tam bejt SIZE

Mno vidíš jak si šikovný. Ale neodpověděl jsi, jak máš nastaven swap a kolik máš RAM a volného místa na disku. PrasatkoPee

Ram mám 8GB(2x4 dual kit - otestovaná), swap 2GB aby se neřeklo a na disku volný místo pár desítek GB takže v tom problém nebude...

Pro sichr bych zkontroloval, jestli máš 10gb a více volného prostoru spojitého. Tedy koukni na fragmentaci. PrasatkoPee

Něco je špatně. Pokud při probuzení zjistí OS, že je hibernační soubor poškozený, nastartuje počítač normálně. Chybu může způsobovat vadná/nekompatibilní RAM, nebo disk. Pokud ti mohu dát radu, tak před odchodem od počítače vždy ukládej rozdělanou práci (Ctrl+S). ☺

No že něco je špatně je zcela evidentní... Disk je novej a permanentně monitorovanej. Ram už tam mám pár let, kupoval jsem párovanou v dual kitu je otestovaná...Jinak nemyslím jen rozdělanou práci, ale třeba rozkoukanej film, otevřenej browser - ten se naštěstí obnoví se všema otevřenýma stránkama... Ale nejvíc mě sere že se mi třeba ztratí různý nastavení který pak musím štelovat znova což je vskutku otravný

Zostáva kontrola z PowerShell - ako Správca, zadaj postupne tieto príkazy:dism /online /cleanup-image /scanhealthdism /online /cleanup-image /checkhealthdism /online /cleanup-image /restorehealthna záver:sfc /scannowv logu ti napíše vykonané opravy; C:\Windows\Logs\CBS\*.*------------Zálohuj si systémový oddiel bokom vhodným SW, aby si mal možnosť bitového návratu k pôvodnému stavu svojho OS. (Len nemeň ani nezasahuj do veľkosti systémových oddielov) Stiahni si W10 ISO, rozbaľ ho (WinRar) a prešrotuj systém priamo z gr.prostredia W8x na W10. Žiadna veda, automat sa postará až do finálnej W10 po troch reštartoch. Uvidíš, či pod W10 bude hiberfile blbnúť.Potom sa až pusti do testovania HW reťazca.

Jen nechápu proč tam cpeš upgrade na W10 o kterej nestojím, jinak dík, tohle zkusím taky, ikdyž myslím že jsem to už dělal...

Tak si daj W7 z ISO. Len pri W10 to je jednoduché ako facka. Otestuj najprv, či je to tvojim systémom, je jedno, aký Windows x64 švacneš.

Tak měnit OS se mi opravdu nechce, proto jsem ještě na W8.1

Načo na neho reaguješ? Nepochopil si kto to je?

Radši ještě udělej pár testů. Pak se uvidí:http://www.ulozto.cz/xkaSUC1f/zive-testy-pc-20...

Tak OCCT i Furmark mám, MemTest je bohužel šmejd a Goldmemory nemám, ten odhalil chyby kvůli kterejm mi furt padalo jedno PC co jsem kdysi servisoval a MemTest ukázal že je všechno vpořádku Docela dobrá věc je jinak Hot CPU Tester jesdtli znáš Dělá mraky různejch testů a to jak sekvenčně tak i simultánně, takže dá systému pěkně pokouřit

Je vidět, že se vyznáš. Goldmemory je skutečně lepší, ale ten co mám, umí v základu testovat jen 4GB RAM.

Tak pár let jsem dělal technika v obchodě s počítačema Novější verze už to možná umí, kouknu na jejich stránky. Ono dneska v době 364ti bitové by bylo poněkud trapný neumět testovat víc jak 4GB RAM

Tak jak to píšeš to sice je pravda, když systém během startu zjistí poškození nebo nekomatibilní hiberfil.sys tak nabídne normální start (pravděpodobně proběhne odpočet) a hiberfil.sys bude vynulován. Ježe myslím, že pokud by si systém zaznamenal že má startovat z hibernace a nenašel hiberfil.sys tak by jednak udělal záznam do EventLogu, jednak by hibernaci vypnul; takže to vypadá že systém si vůbec nezaznamenal že se má probudit z hibernace, tudíž pravděpodobně selhal proces hibernace počítače jako celek a mohl by o tom být také záznam vEventlogu. Pojďme dále s poznámkami. Nedávno jsem zkoušel něco s BIOSem a tak jsem si konečně ráčil (po těch letech) povšimnout, že když vše funguje optimálně a systém je hibernován, tak BIOS to při spouštění počítače ví a nenabídne mi zvolit od kud bootovat. Takže je i možné že tu informaci ukládají některé počítače přímo do paměti CMOS? Protože BIOS nebude studovat data na HDD (navíc s NTFS), možná tak ještě v nějakém sektoru na disku hledat příznak. Jinak v XP-čkách se tohle občas dělo když bylo povoleno rychlé vypínání. Zkus se podívat jak se to dá zakázat na tvém systému, bývala to standardně součást politik a šlo to i přes registr (ale teď nevím jak a hlavně to nemuselo zůstat v platnosti).

Nějak jsem to nevysvětlil... To o tom stavu hibernace v CMOS si myslím proto, že mám aktivní ochranu řadiče disku a k tomu HDD by nemělo nemělo mít nic přístup. Nicméně ta ochrana svým způsobem spadá pod BIOS, tak leda že by se BIOS napřed podíval a až pak ochranu aplikoval, nebo že by pro svou činnost tuto ochranu obcházel, obojí se mi příliš nezdá.

Ještě by asi byl na místě dotaz zda máš povoleno rychlé spouštění? A co se stane pokud je ten hiberfil.sys vynechán. Ptám se možná blbě (díky neznalosti), ale myslím tím zda je načten hibernovaný kernel (který jak předpokládám bude uložen v odlišném souboru než hiberfil.sys), nebo se prostě začne postupně zavádět Windows?

Rychlý spouštění i rychlej start jsou vypnutý právě z důvodu možnejch problémů...Jinak se stane to že nabíhá systém z hibernace, pak zčerná displej a celej boot se opakuje, tentokráte s čistým startem...Napadlo mně že by to mohlo bejt tím že hibernaci mám nastavenou na tlačítko a úspornej režim na zavření noťasu a když ho dám hibernovat tak hnedka zaklapnu displej... Zkusil jsem ho prvně nechat hibernovat a zavřít až pak a mám pocit že se mi ještě nestalo že by zase blbnul!Jinak jsem to projel všema opravama který mi tu kdo radil - některý jsem dělal už předtím, ale proč to nezkusit znovu Uspávání zavřením displeje jsem radši vypnul tak uvidíme dál...

Jestli to chápu správně tak je ti také jasné, že po tom restart (ke kterému dojde během načítání hiberfil.sys) už systém startuje normálně. To mi také příjde divné, protože třeba mě (na Vistě) bude nabízet zkusit to znovu, nebo normálně spustit počítač (výchozí volba s nějakým odpočtem). Pokud je takové chování korektní lze předpokládat, že o tom zůstal nějaký záznam v protokolu událostí (EventVwr.msc). Jinak když spustíš "MSConfig", tak záložka spuštení počítače obsahuje volbu "protokol spouštění", ta by měla ukládat log (u mne %SystemRoot%Ntbtlog.txt, ty se podívej do nápovědy ke tvým Windows). To stejné (i při hibernaci, akorát na vyžádání) by měla zajistit volba rozšířé možnosti spuštění (F8) - "Povolit protokolování spuštění". Já bych to udělal přes tu F8 protože se ti po tom restartu ten Log pravděpodobně přepíše a musel bys ho pak získat ještě předtím než znovu nabootuješ, například WinPE přostředí. Jinak ti ale doporučuji porovnat normální náběh a náběh z hibernace (bez toho restartu a dalšího normálního náběhu). Pravděpodobně bude chyba v nějakém ovladači a právě ten log ti ukáže poslední ovladač který byl zaveden (a nebo i nesprávně nezaveden - to musíš zjistit). Pak můžeš zkusit ovladač změnit, nebo celou hibernaci oželet. Teď mne zrovna nic jiného nenapadá, když tak se ozvu.

Jinak bych ještě doporučil test RAM, pomocí příkazu "MDSched". P.S. Nezapomeň. Až po tom testu RAM. Jeden log (pomocí F8 ať to nemáš na milion restartů) normálního spuštění, jeden log z hibernace (která se nezdaří). Porovnat. Zaměřit se na problematický driver.

Zatím to vypadá že se to vyřešilo, nechám to vyhnít, třeba jsem trefil hřebík na hlavičku

A neprozradíš nám cos udělal, nebo jak "to" vyhnilo? Třeba se to příště hodí někomu jinému. Těch věcí co se může dít je více, pod kontrolou má ale uživatel jen některé, ty ostatní prostě spadnou do "chyba systému, který hibernaci povolil když neměl" (chápu že hibernace je dnes uživatelem očekávaný standard, ať jsou kompatibilní či nekompatibilní ovladače).

Hele ještě není nic jistýho, že to dá chvíli pokoj bohužel ještě neznamená že je po problému A takovýhle problémy jsou nejhorší, zvlášť když to děláš pro někoho na kšeft, to je pak průser a ty za to nemůžeš a nejhorší je že se to těžko vysvětluje...

No já být tebou, tak si udělám nejen ty zmíněné logy (ten při problémech, logicky, jen když se zopakují), ale hlavně dokud to jede správně tak i log startu toho systému v současném stavu. Když dojde opět k problémům tak porovnáš log startu systému v dobrém stavu s logem za nesprávného startu systému a pokud uvidíš problém s driverem tak je velká šance, že to je zdroj potíží.

Tak je to v řiti, dělá to furt a já už zkusil skoro všecko