» Poradna » Programy

Místo bootovací obrazovky Windows XP jen černo

Zdravím, včera jsem poskládal ze starších dílů PC pro známého. Lépe řečeno jsem jen dostal komponenty ze starého PC a nasekal je do skříně. Už při připojení disku + mechaniky (IDE) se vyskytovaly problémy. Buď se některé zařízení neobjevilo nebo nefungovalo tak, jak by mělo. Po celodenním boji se mi povedlo na disk nainstalovat Windows XP. Zdálo se, že všechno jede, jak má. Na druhý den však při spuštění v místě, kde se zobrazí bootovací obrazovka Windows XP, zůstane obrazovka černá. Zkusím tvrdý restart a dostanu se k "Spustit systém běžným způsobem", klepnu a opět černo. Jedná se o základní desku PC CHIPS M851AG (1.3A) a 40 GB disk Seagate (nevím přesně typ).Budu vděčný za jakýkoli i kdyby jen pokus o radu.

Odpovědi na otázku

To nejsou starší díly, ale přímo muzejní exponáty. Váš sestavený počítač nemá cenu řešit, stěží na něm pojede internet. Kromě toho, desky PC Chips byly svého času brány jako velmi nespolehlivé.Stručně - vykašlete se na to a kupte za pár tisíc nový PC.

Internet se mi zázrakem ještě rozjet povedlo, tedy včera. Na té nespolehlivosti jistě něco bude. Počítač tedy asi brzy potká sběrný dvůr.Každopádně děkuji za názor.

Vítej v klubu. Stalo se mi téměř to samé a zjistil jsem, že přes disketu lze systém spustit. Vzal jsem jiný HDD, naklonoval na něj původní HDD a už to jede. Myslím, že se HDD nekamarádil s deskou.

Není to nemožné, jenže ten počítač kdysi s těmi stejnými komponenty fungoval. Ale určitě vyzkouším a dám vědět jak to dopadlo.

Kdysi treba HDD netrpel zavadou, nemel vadny IDE kabel,.. moznosti je spousta.

Jsi si stopro jistý, že máš všechno správně propojené, konektory kabelů pořádně domáčklé, správně nastavené Master/Slave a historická deska správně identifikovala disk, nainstalované správné ovladače čipsetu?

Kabely mám domáčklé určitě.Master/Slave ještě raději zkontroluju. Rád bych se zeptal, když vezmu IDE kabel, na kterém konci je Master a kde Slave?Jestli správnou identifikací myslíš to, že disk najdu v BIOSu, pak ano.Ohledně čipsetů jsem tzv. "lama". Nevyznám se v tom, a tak nemůžu posoudit. Ale pokud je má dedukce správná, instalace ovladačů probíhá v systému, do kterého se nedostanu. Ještě můžu vyzkoušet nouzový režim.

Když vezmeš 80ti žilový kabel - mívá barevně odlišené koncovky - pak modrá patří na základní desku, černá (na konci kabelu) je pro Master, šedá pro Slave. Pokud na kšandě je jen jedno zařízení, připoj ho na konec. Disk v BIOSu tedy vidíš, udává BIOS správnou velikost disku?Ovladače čipsetu se skutečně instalují v systému, a měla by to být úplně první věc, co nainstaluješ hned po instalaci Win. A ty jsi říkal, že se ti podařilo systém nainstalovat.

Ano, ukazuje.Zkoušel jsem zběžně hledat ovladače čipsetu, ale ani na oficiálních stránkách desky (http://bit.ly/OYH0uE) jsem je nenašel. Instaloval jsem jen ty ovladače, které jsou na oněch stránkách.Dnes jsem obdržel zprávu, že PC opět jede bez jakýchkoli problémů při startu. Jen se obávám na jak dlouho.

To uvidíte - ovšem nepravidelně se projevující poruchy se hledají špatně. Ale doporučil bych vám stáhnout a nainstalovat tento balíček (verzi 5.24A) z webu Via: http://www.via.com.tw/en/support/drivers.jsp.

Tak to vypadá, že počítač od jisté doby jede bez problémů. Osobně jsem se k počítači ještě nedostal, až se k počítači dostanu, ovladače nainstaluji. Děkuji za rady.