» Poradna » TV, audio a video

Mikrofon XLR, připojení k počítači

Dobrý den, Před nedávnem jsem koupila mikrofon s připojením XLR, koupila jsem příhodné kabel s jednou stranou XLR (female) a druhou Jack 3,5 mm (male). Připojení k telefonu, a repráku nefunguje. Jak jinak, či s pomocí nového kabelu, mám připojit mikrofon, aby fungoval? Jedná se o mikrofon na zpěv.

Odpovědi na otázku

jestli je doopravdy "zpěvový" (profi), bude dynamický a potíž je v symetrickém výstupu mikrofonu a nesymetrickém vstupu zvukové karty. Náprava je ve správném kabelu. Jestli to je něco obyčejnějšího, dost možná bude kondenzátorový. Ten potřebuje napájení (podle typu až 48 V), které mu dodá buď zvuková karta (ty lepší, např. externí), vstup mixpultu (i malinké to mnohdy umí) nebo napaječ (malá samostatná jednoúčelová krabička). Bez konkrétního modelu mikrofonu se dál nepohneme.

Pochybuji, že by telefon dával mikrofonu napětí 48V a s telefonem a s jakýmsi blíže nespecifikovaným "reprákem" údajně funguje (otázka je, jak kvalitně).Jinak souhlas, potřebujeme znát přesný typ mikrofonu.

Dobrý den, děkuji za odpověď, specifikace mikrofonu je v odkazu. https://m.heureka.cz/mikrofony/shure-pga48-xlr-e/

Zde je odkaz na reproduktor ke kterému byl připojen mikrofon. https://www.datart.cz/GoGEN-BPS686X.html

Reproduktor nemá pro mikrofon dostatečnou citlivost (AUX či LINE vstup nestačí).Do PC (nebo kamkoliv) je nutno strčit do mikrofonního vstupu (a ještě možná nastavit zesílení).

Jenom tak na okraj, ten reprodukror má dva mikrofonní vstupy a jeden AUX vstup.Mikrofonní vstup v PC je určený pro kondenzátorové PC-mikrofony, ne pro dynamické mikrofony. Takže ani v mikrofonním vstupu nebude výsledek optimální. Podle mne by to chtělo kvalitní mikrofonní předzesilovač.

v kategorii "kus železa do ruky" se elektretové omnipolární vložky pro PC "nesmějí" nazývat kondenzátorovými. Jejich 1,5V napájení nenapájí mikrofon, ale tranzistor v tom šidítku. Pokud už by vůbec měla tazatelka uvažovat nad přídavným zařízením k PC, určitě by to neměl být předzesilovač, ale aspoň jednoduchá externí zvuková karta. Mikrofonní předzesilovače jsou doopravdy pro jiné účely a nasazení. Proto taky mají "podivně jiné" ceny.

Pokud mám pořídit externí zvukovou kartu jaká by mohla být přípustná z těch levnějších kategorii?

připojení k PC jsi zatím nezmiňovala. A tvá spokojenost bude hodně záležet na tom, jak dokážeš odhadnout a popsat použití. Rozhodně víc, než při plánovaném zapojení do all-in-one repráku. Ze zkušenosti bych k počítači nedoporučoval malinké dongly s mikrofonním vstupem na jedné straně a USB-male (apod.) na druhé. Mechanicky namáhané, hrozí poškození. Slušný mikrofon s dobrými konektory (už máš) spolu s mikrofonním kabelem (takový ten silnější, ale velmi měkký a poddajný, o tom ses zatím nezmiňovala) mi přijde správné připojit přes XLR - na kartě je zvláštní sdružený konektor 6,3jack/XLR. Tedy propojení mix-XLR-kabel-XLR-exZK (externí zvuková karta). A asi ti bude stačit jediný mikrofonní vstup. Zorientovat se můžeš nikoli na IT shopech (alza apod., jsou zaměřené na titěrné konektory a rychlou spotřebu, ale zase se líp vrací zboží "na vyzkoušení"), ale na muzikantských e-shopech, příklady níže (mnohem rozsáhlejší sortiment a schopnosti odborně poradit, tam se vyplatí zajít na pokec, pomůžou ti popsat, co potřebuješ). Uvažovat se pak dá v nejjednodušších ZK. Okolo tisícovky, M-audio (Mtrack solo), pak Behringer (U-phoria). Na tom se dá v klidu začít. A když tě to zaujme víc, lze snadno přejít výše lepší kartou, Focusrite, Steinberg,… Ale jak píšu, čím líp si rozmyslíš své použití, tím budeš spokojenější.https://kytary.cz/studio/youtubering-podcas... https://www.muziker.cz/slevy-dle-kategorie-zvuko...

sorry za překlep: … propojení MIC-XLR-kabel-XLR-exZK (externí zvuková karta).(mix, to sem doopravdy zatáhnout nechci

Mikrofon je dynamický, čili dává max. 0,8 mV signálu a kmitačka je vyvedena symetricky. Řešení jsou dvě: Buď specielní externí zvuková karta se vstupem pro dynamický mikrofon, nebo, rovněž externí, předzesilovač.

Koupila sis dynamický mikrofon, ten má velice slabý výstupní signál, takže aby byl zvuk v počítači kvalitní, chtělo by to pořídit si k tomu mikrofonu ještě předzesilovač určený pro dynamické mikrofony s linkovým výstupem a v PC ho zapojit do linkového vstupu.Ten předzesilovač ale bude nejspíš dražší, než ten mikrofon.

ale vůbec ne. Jednak mají i nejlevnější zvukovky mikrofonní vstup se správnou citlivostí, byť jen nesymetrický. A šurky byly vždy známé velmi dobrou citlivostí a ani tento mikrofon není výjimkou. V tomto ohledu lze výběr mikrofonu hodnotit jako výborný. Renomovaná značka, správný výběr účelu a provedení. Ve srovnání s ostatními, co se na tomto fóru diskutuje a popisuje, naprosto excelentní. Jen, proboha, žádný předzesilovač. Ty jsou na jiné účely.

Kupovaný ano. Zbastlený doma, (jeden dvojitý O. Z.plus dvě 9 V baterie a pár odpůrků a kondenzátorů), ne.

takže funguje s něčím nebo vůbec s ničím? A s čím dalším má fungovat? Nebo ten Gogen je cílové propojení? Tak zatím rozvinu jednu příčinu nefungování. Mikrofon mý symetrický výstup, ale vstupy ne.Pravděpodobně má kabel symetrický jack (origo kabel, má 3 kontakty?) a vstupy připojovaných zařízení jsou nesymetrické (2 kontakty). Pokud je jack ma kabelu rozebíratelný (šroubovací), stačí prozkratovat kapkou cínu jeden živý konec na zem. Pokud je ti toto vzdálené a nemáš okolo sebe nikoho, kdo se toho ujme, budeš potřebovat koupit kabel Sym-XLR na nesym-Jack. Ale předtím ověř, jestli má úvaha skutečně postihuje příčinu nefunkce - tedy 3 kontakty na jacku a 2 kontakty (uvnitř) repráku apod. To ti zodpoví provedení původního mikrofonu k repráku. Poznámka: velikost 6,3mm vstupu mikrofonu na repráku má opodstatnění, 3,5mm je dost subtilní - kabel od mikrofonu bývá na něj těžký a hrozí mechanické poškození.

Jde o dynamický mikrofon s velmi slabým výstupním signálem. Běžné zvukové karty v počítači nemají dostatečnou citlivost ani odstup signálu od šumu. Podle mne může experimentovat s kabely, jak chce, ale dokud si nepořídí mikrofonní předzesilovač nebo nějakou externí profi zvukovou kartu určenou pro dynamické mikrofony, nebude stát výsledek za nic.

proc to sem pises furt dokola kdyz to neni pravda ?

Většina počítačových zvukových karet je konstruována pro elektretové mikrofonní vložky, takže na živém kontaktu je připojen zdroj DC proudu a citlivost vstupu je od 200 do 600 mV. Takže s dynamickým mikrofonem, ze kterého leze max. necelý 1 mV se nechytáš a ten DC proud, který ti bude procházet cívkou mikrofonu to ,,pohřbí" úplně.

Pri kúpe treba vyberať ten správny mikrofón, alebo vymeniť zariadenie ku ktorému sa to zamýšla pripojiť aby to fungovalo. Pripájať mikrofon k tlefónu ma ešte nenapadlo. To je teraz nejaká nová móda?Ďaľšia haraburda k telefónu v kabelke.

influenceři no..

ty se fakt jmenuješ Therella ??

pořiď si mikrofonní interface iRig Pre od IK Multimedia. Občas ho používám a funguje dobře.

Jak už tu několikrát zaznělo, Dynamický mikrofon potřebuje předzesilovač. Mikrofonní vstupy do většiny spotřební elektroniky, jako jsou mobily a počítače, možná i ten reproduktor, jsou uzpůsobené elektretovým mikrofonům, Je to proto, že elektretový mikrofon je velice levná záležitost a obsahuje předzesilovač, který řádově zvýší sílu signálu co se z něj vrací do připojeného zařízení. Některé zvukové karty v počítačích/noteboocích mají funkci microphone booster, která zvýší citlivost vstupu tak, že i dynamický mikrofon bude mít použitelně silný signál. Bohužel je zde ještě jeden parametr, se kterým se nedá hnout a to je impedance vstupu. Mikrofon ať se zesíli jak chce, nebude mít přirozený pěkný zvuk, protože mu budou chybět vyšší frekvence. Takže se stějně nakonec neobejdete bez nějakého zařízení se vstupem určeným i pro dynamické mikrofony. Měl by ale fungovat alespoň nějak, alespoň fakt potichu by měl být slyšet. To že ten mikrofon nefunguje vůbec, bude pravděpodobně tím kabelem, kde vstup do telefonu vyžaduje jiné zapojení jack 3,5mm než vstup do počítače.Kabel který máte doufám má na straně 3,5mm jacka takový konektor, který má jen špičku a pak za ní už žádný oddělený kroužek. něco jako toto:https://cz.farnell.com/pro-signal/psg00758/xlr-s... Pokud má ještě za špičkou další kroužek, nebude to možná fungovat. Záleží na provedení konkkrou do kterho se to bude zapojovat. Lepší by bylo trakový kabel vrátit pokud to jde a koupit takový co má jen dva kontakty. Ideální samozřejmě je, vyrobit si kabel jaký potřebujete, ale to chce asi kamaráda s páječkou a alespoň minimem schopností vyrobit kabel.Vstup do telefonu bude nejspíš muset být přes redukci, něco jako toto:https://www.datart.cz/redukce-gogen-2x-jack-3-5... kde pro mikrofon je ten růžový vstup. tato redukce se prodává ve dvou provedeních. Pro použití samotného mikrofonu je jedno kterou budete mít. Pokud Ukázat celý příspěvek

takovým popisem tazatelku jenom zmátneš. Vracet správný materiál (TRS za TS !?), nakupovat několik dalších věcí bez znalosti příčiny,… nevím nevím, jestli je to dobrá rada.

Tazatelka nemá o technických věcech evidentně skoro žádné pojetí a nakupovala podle zhovadilé reklamy. Kdyby věděla, o co jde, koupila by si za 30 Kč elektretovu mikrofonní vložku a byla by v pohodě.

Obávám se, že tady jsi vedle bohužel ty. Bylo-li zadání mikrofon na zpěv, byl to velmi dobře určený výběr mikrofonu. A ve zdejších vodách to je naprosto výjimečný jev. Jen ji zaskočilo jak zoufale jednoúčelové jsou ZK v počítačích a silně omezená funkčnost se musí nahrazovat téměř bastlením. A pokud chce něco odpovídajícího mikrofonu, musí dokoupit dospělejší ZK.

Ty elektretové vložky mají frekvenční charakteristiku rovnou od 25 Hz do 16 kHz, což pro zpěv plně vyhovuje. (Co z toho zbude po konverzi do MP 3 raději neřeším). A pokud nemáš akusticky upravenou místnost, čili kvalitní studio, je pořizování jakékoli ,,profi" techniky jen další hloupost. Pokud chceš mít slušné výsledky, musí mít mikrofon minimální citlivost na odražené zvuky, čili musí být ,,hluchý" a umístěný co nejblíž u zdroje zvuku.

už jsem neměl v plánu k tomuto tématu cokoliv dodávat, měl jsem to za vytěžené.Ale takové blbosti, co jsi sem napsal nemůžu pominout. Doopravdy každá každičká věta, je přesný OPAK toho, co v praxi znamená snímat slovo/zpěv. Až se do toho ponoříš na pár let, budeš si muset nafackovat za to, co jsi sem napsal.

Jsi opravdu laik a navíc ještě blbec. Než něco plácneš, měl bys začít přemýšlet, pokud máš čím. Takže: 1/ čím je mikrofon citlivější, tím lépe sbírá nežádoucí akustický smog z pozadí a odrazy. Výsledkem je pak nechutná nesrozumitelná patlanina.. 2/ lidský sluch dokáže zpracovat frekvenční pásmo od 16 Hz do max. 16 kHz, přičemž zvuky o sinusové frekvenci nad 7 kHz už vnímá jen jako šum. A stářím se schopnost vnímání vysokých frekvencí ještě snižuje. Z čehož jasně vyplývá, že pokud chci, aby nahrávaný zvuk byl prost nežádoucích složek, (akustický smog, odrazy), mám dvě možnosti. Buď drahý mikrofon a drahé studio, nebo naopak elektretovou vložku, umístěnou co nejblíž úst a zapojenou přímo do vstupu běžné zvukové karty. 3/ Čím slabší signál je nutno zpracovávat, tím větší jsou problémy s rušením a odstupem signál/šum. Dynamický mikrofon dává tak slabý signál, že bez použití kvalitního předzesilovače se obejít nelze. Jsou dvě možnosti: pokud umím, zbastlím si takový předzesilovač za pár šupů sám, pokud ne, nezbude mi, než zaplatit horentní sumu za totéž, ale profesionálně vyrobené. A trend poslední doby, (viz např. André Rieu a jeho zpěváci), jsou elektretové vložky které změnou kapacity, (elektretový mikrofon, stejně, jako klasický kondenzátorový je pasivní prvek který na změny akustického tlaku reaguje změnou kapacity), ladí vf. oscilátory a tím vytvářejí přímo FM signál, který se přenáší bezdrátově ke zvukařům, kde se převádí do Nf podoby.

Možná tazatelku zmatu, ale protože nemáme ponětí jaký XLR/jack kabel si koupila a když jsem cvičně googlil, našel jsem většinu TRS, který nečekám že bude v mikrofonním vstupu počítače a už vůbec né telefonu, fungovat, snažím se popsat jak a proč má být zapojený mikrofon, aby to alespoň elektricky mělo šanci fungovat. To že i pak to bez předzesilovače nebude stát za mnoho, možná měla být druhá a né první část popisu problému, ale pořád mi to připadá jako lepší rada, než tupé "kup si toto a bude to fungovat" aniž by paní/slečna věděla proč, bude chodit pro další krámy a metodou pokus/omyl bez znalosti příčiny hledat řešení.

Tazatelka má ponětí o tom co jsi koupila. Vím o tom jaký mikrofon se jedná, jaké má parametry... Jinak bych si ho pochopitelně nekoupila. Doteď mi stačilo mít ho připojený ke kombu i s kytarou. Chtěla jsem to popohnat o stupeň výša to se povedlo. Problém jsem již vyřešila. Děkuji všem za odpovědi.

Tak to bych se rád dočetl o tom řešení. Jednak abysme si potvdili či vyvrátili naše doměnky a tipy proč to nefungovalo a také aby si tady případný další člověk hledajíci odpověď přišel na své.

Vstup pro kytaru má relativně vysokou impedanci a citlivost. (od 50 kiloohmů výš a 2 mV pro plné vybuzení), takže dynamický mikrofon jakžtakž zvládne. A tazatelka rozhodně nemá elektrotechnické vzdělání, to by se o připojení dynamického mikrofonu k mikrofonnímu vstupu počítače vůbec nepokoušela.

Ale už neví, jaké parametry má zařízení, do kterého se ten mikrofon pokouší připojit. Takže ve finále je to totéž, jako kdyby nevěděla nic. A věřit reklamním plkům je cesta do pekel, stejně, jako pokoušet se dát dohromady ,,profi" mikrofon s běžnou komercí.