» Poradna » Windows (a jiné OS)

Migrace Win 10 (původní win 7) z HDD na SSD

Včera jsem se rozhodl zrychlit starý počítač HP Z400 Workstation origynál systém byl Win 7 ale je aktualizovaný na Win 10 (štítek je na bedně stále nalepen). Původní disk je SATA HDD 500GB rozdělený na C (systém) a D (data). Koupil jsem SAMSUNG SSD 500GB použil jsem migrační nástroj Samsung, při migraci to, ale nabídlo jen C (říkal jsem si to bude v pohodě, zbytek nakopíruji ručně). Skončila migrace zkusil jsem nabootovat z SSD a systém hodil modrou obrazovku s odpočtem a QR kódem, po odpočtu se vše opakovalo. Zkusil jsem tedy Clonovat přes NIUBY partition tools. Naklonoval jsem cely disk a opět zkusil nabootovat, situace se změnila naskočila opět naskočila modrá obrazovka, ale tentokrát bez odpočtu ale s informací, že systém je poškozen (bylo už 00 30) tak jsem toho nechal. Nechci přeinstalovávat system potřebuji, aby to najelo s původnímy programy. Jak bych to mohl vyřešit? Půjde např. přes USB instalaci win opravit ? nebo přes jaký soft "na clonovat" disk, aby to najelo v pohodě?

Odpovědi na otázku

Pokud chceš jistotu, nemůžeš klonovat z živého systému, ale musíš vytvořit bootovací USB s klonováním programem. Umí to třeba Macrium Reflect, ten nikdy nezklamal.

Ten NIUBY to klonoval v "biosu" (bez systému). Po klonovaní zase najel z původního disku. Potom jsem odpojil původní disk a na jeho kabely jsem připojil ten klon a zbytek už jsem psal.

V BIOSu rozhodně nic neklonoval. To bys musel mít vytvořený nějaký bootovací disk.

mě zase nikdy nezklamalo dělat to za chodu z nastartovanyho OS přes Partition Wizard home Edition 9.1 (ta starsi verze je dulezita, novejsi je orezana).Dělal jsem to snad 100x a nikdy žádnej problém krom případů kdy byl poškozenej disk a klin se nedokončil.Takže ne, nemusí vytvořit a dělat to přes bootovací USB. Tyhle bludy se stále opakujou.

Pomocí SAMSUNG migration tools jsem dělal před dvěma dny noťas a naprosto v pohodě, ale domnívám se, že tady u tohoto stroje HP Z400 bude problém s nějakýmy HP udělátky. "Bios" taky vypadá úplně jinak než jsem kdy viděl. Jinak nevím, proč se to chová, tak jak se to chová.

zkus to tímhle a jak jsem psal - použij volbu "Migrate OS to SSD" což udělá na SSD jen to Cěčko, pak si tam ty data překopíruj. Doporučuju SSD nedělit, ale pokud to musí bát tak ho pak rozděl tím Partition Wizardem - zmenšíš C a do prázdnýho místa vytvoříš D. Ale já bych to nedělal.

Nejsou to žádné bludy. Stačí se trochu zamyslet Živý OS si neustále na disk něco zapisuje, takže neexistuje šance udělat 100% přesný klon. Takže ano, většinou to asi projde, ale jistota je dělat to mimo živý OS. Mě to třeba ani na jednom ze dvou stolních počítačů neprošlo, zkoušel jsem Samsung utilitu orig. k tomu SSD. Macrium Reflect z bootovacího USB flash v obou počítačích napoprvé.

No tak se zamysli, vyzkoušej si to a třeba přijdeš na to proč to funguje.. "takže neexistuje šance udělat 100% přesný klon" - tak tohle je extra blbost co si napsal. A co je to podle tebe vlastně 100% přesný klon ?

Já jsem se právě zamyslel, ale ty asi moc ne Živé Windows neustále něco zapisují a jelikož nelze udělat image disku v jednom konkrétním okamžiku, ale probíhá to poměrně dlouho, tak ve finále máš image, který někde obsahuje data zachycená třeba v 10:05:22, v jiné části třeba 10:07:43 atd., ten výsledný image prostě nezachycuje reálný stav disku v určitém konkrétním okamžiku. Ano, ve většině případů to neudělá žádný problém, protože Windows hrabou převážně do tempů a podobných složek, nicméně to problém udělat může. Kdežto když uděláš image mimo živý OS, tak máš naprostou jistotu, že výsledná kopie je 100% shodná se stavem původního disku po vypnutí počítače. Tohle klonováním z živého OS nikdy udělat nejde, proto to nemusí vždycky projít.

Dobrý klonovací SW tohle umí ošetřit.Před klonováním si soubory jakoby "uzamče" a ten klon pak odpovídá stavu disku právě v tomto jediném okamžiku. Klonování trvá třeba půl hodiny a i během této doby lze v systému normálně pracovat, samozřejmě z principu věci tyto provedené změny se do klonu nepromítnou.Nicméně i tak raději klonování provádím offline z boot media, určitě je to spolehlivější.Ze systému pouze provádím pravidelné (přírůstkové) zálohy (Acronisem) syst. oddílu, protože je to zkrátka pohodlnější...

jedna věc jsou zálohy kde se to řeší nějakým snímkem v běžícím systému, ale při klonování se přeci nic v běžícím OS neděje.. Ve Win si jen nastavím co a kam chci klonovat, pak se rebutne a před startem Windows provede klonování, takže nic neběží a není třeba řešit nějaký nesmysly a bát se že se něco nezapíše v čase..Je mi záhadou že tu někdo radí lidem jako by byl it odborník, ale zjevně nemá znalosti na to aby pochopil tak základní věci. Tím nemyslím tebe.. pokud nejsi ten samej komu odpovídáš..

"Živé Windows neustále něco zapisují a jelikož nelze udělat image disku v jednom konkrétním okamžiku...."jasně. takže to nechápeš Nikdo přece neradí klonovat "živé windows" ( i když i to je možný). Ani si nezkusil co tu radím, ale jsi naprosto přesvědčenej že to nemůže fungovat.Vysoká škola života co ?Dělat osvětu ještě tomu kdo radí ostatním to fakt nedávám.

doporučuju to udělat tak že na SSD naklonuješ jen OS partition - ty data nech na HDD pokud je v pořádku, případně si je pak nakopíruj zpátky na C do nějaký složky DATA atp. - SSD nemá smysl dělit na C a D.Klonovat celej disk s dvouma oddílama může být ten zádrhel pro kterej to padá.

Když naklonuješ jenom oddíl C, chybí nejspíš zavaděč. Mělo by stačit vložit záchranný disk nebo instalační médium a zvolit Odstranění problémů s bootováním. V době opravy měj připojený jenom SSD disk.

blbost. ten klonovací SW ví co má na SSD přenést když dáš "Migrace OS". ¨¨Jen se nesmí volit klon jen oddílu C.. to k přenosu OS samozřejmě nestačí.Ale stačí na to mít správnej SW jak jsem tu už x-krát doporučoval.

Klonoval jsem celý HDD na celý SSD (bez zavedeného systému), disky byly stejné velikosti a klon by tedy měl být 1:1, ale prostě to nejede. Někde jsem četl, že originál stanice mají na disku ještě speciální partitiony, tady mi to ukazovalo jen jednu a ta na klonu je taky. U toho notˇasu ACER byly 4. Nechci stím zbytečně ztrácet čas. Kouknu co je tam přesně za Win, možná tam jsou Pro. Udělám instalační USB a zkusím systém opravit přes instalační nástroj Windows. Výhoda je, že ten původní HDD furt jede, takže s tím SSD si můžu hrát jak chci (jen to stojí spoustu času tuším, ten klon to vytváří kolem 2hod).

Můžu se ze srandy zeptat, co za důležité programy, které jsou nenahraditelné, jsou na tom disku? Píšete tu, že to trvá moc dlouho atd.. Kdybyste už na začátku na ten SSD hodil čistý OS a vše znovu nahrál, tak už máte vše dávno nastavené a frčíte.

Součástí systému jsou od klasických programů jako jsou office 2007 (koupené), soft na PDF, obrázky, videa, vypalovaní až po různé kraviny s účty a hesly od, Microsoft, steam, battle net, origin atd. Dávat to opět dohromady se mi nechce. Systemový disk má 160GB a instalované věci mají 130GB. Je to kompl na kterém řádí dcera. Nechci pak poslouchat "tohle mi tam nejede a tohle jsem tam měla a kde to mám a podobně".

:D OK...Nicméně jediné, co vidím jako problém, jsou ty Office 2007, pokud k nim není klíč. Vzhledem k tomu, že už ale roky nejsou podporované ani bezpečnostními aktualizacemi, tak bych to stejně řešil nějakým LibreOffice. A pokud jsou Office opravdu tak životně důležité, což dokážu pochopit, taky nemám náhražky rád a některé věci má MS přeci jen propojené a fungují dobře jen s Office, tak bych si zaplatil Ofiice 365, nebo přešel na novější. Vše ostatní je jen o tom, si k tomu sednou. Pokud nemáte Internet z minulého desetiletí, tak tak to dáte do kupy relativně rychle. A dcera může být u toho, aby si řekla, co kam chce. Zazálohovat jí data jako jsou fotky, videa, atd.. přece není tak těžké.Ale jako pokud vás to baví a chcete to udělat klonem, tak směle do toho, hrajte si. Jen jsem chtěl upozornit na to, že už to dávno mohlo být. Pokud jste ale hračička, tak směle do toho.

"Klonoval jsem celý HDD na celý SSD (bez zavedeného systému)"no.. a dělal si to tím sw a tak jak jsem radil ? Nebudu to psát znovu, ale buď tedy chceš poradit a udělej co píšu a nebo si zkoušej nějaký jiný metody. Nebo to odvez někam do servisu. V autě si taky neděláš generálku motoru když tomu prd roumíš.

Máš nový prázdný SSDčko. Nejlepší postup je udělat čistý install a pak doinstalovat programy co potřebuješ. Jinak pro kolonování mi vyšlo výhodnější klonovat partišny než celý disk. U tebe bych to viděl na klon C-čkový partišny a pak nechat systém opravit spouštění z isntalačního media.Na klonování je např. celkeme dobrý program https://clonezilla.org/ . Tady je článek kde popisují jak na to https://www.root.cz/clanky/clonezilla-klonova... .

další excpert... proč by po klonování jen systémovýho oddílu musel pak něco opravovat ? Tohle přeci řeší klonovací sw a korektně přepíše jen C + co je potřeba aby to fungovalo.Clonezilla je předpotopní SW kterej běží jen s nabootovanýho média, to laikům vůbec nedoporučuj. (a linkuješ 11 let starej článek). Dneska jsou pohodlnější metody a postupy než surově naklonovat jen system partition a pak muset něco opravovat z instalačního média 🤦‍♂️

Clonezilla

Tak jsem se k tomu dostal až teď. Zkusil jsem ještě clon disku opravit instalačním nástrojem, ale bez úspěšně, takže jsem na doporučení Akademik CZ použil, Partition Wizard home Edition 9.1 a funkcí "Migrate OS to SSD" jsem vytvořil systémový disk (spuštění bylo ve win, ale migrace probíhala po restartu před zavedením systému). SSD se na první pokus chytil a jel správně. Následně jsem připojil původní HDD smazal partišnu se systémem a přes NIUBY rozšířil datovou partišnu na celý disk. Díky všem za vyřešení problému.

Pro toho co v diskuzi píše slovo "uzamče", tak bych doporučil návrat do základní školy. Správně má být "uzamkne", protože když nevím jak se slovo píše, tak si ho řeknu v jiných tvarech. Zamkne, uzamkne. To vaše, uzamče, zamče. Co to je za nesmysl?