» Poradna » Programy

Microsoft Excel 2010

Zdravím,

potřebuji poradit se spojnicovým grafem. Na ose X mám hodnoty 1, 2, 3, 4, atd. Na ose Y mám různé hodnoty v číselné podobě. Graf jsem si v pořádku vytvořil. Teď potřebuji ve stejném grafu vytvořit ještě jednu datovou řadu, která bude ovšem obsahovat data průměrných hodnot na ose Y.

Abyste můj dotaz lépe pochopili. Na ose X mám leden, únor, březen, atd. Na ose Y číselné hodnoty, pro představu - 10, 20, 15, 30, atd. Takhle vypadá ta první datová řada. Druhá datová řada by měla vypadat takhle: osa X je stejná, osa Y bude mít průměrné hodnoty z předcházející datové řady. Tzn., (když budu vycházet z hodnot 10, 20, 15, 30, atd.), bude mít tato osa Y hodnoty 10; 15; 15; 18,75, atd. Hodnoty jsou vypočítány následovně z první datové řady: 10/1 je rovné 10, (10 plus 20)/2 je rovné 15, (10 plus 20 plus 15)/3 je rovné 15, (10 plus 20 plus 15 plus 30)/4 je rovné 18,75, atd.

Můj dotaz zní, jak takovou řadu vytvořit, abych kvůli tomu nemusel dělat v sešitu Excelu další tabulku, kde na každý řádek nastavím funkci průměru z řádků předcházejících, ve kterých jsou uvedena data z osy Y z první datové řady? Zkrátka, aby se datová řada vytvořila automaticky z hodnot z předchozí datové řady.

Když kliknu pravým tlačítkem myši na tu první datovou řadu, lze vybrat možnost "Přidat spojnici trendu...". Tam lze vybrat možnost "Klouzavý průměr", který druhou datovou řadu vytvoří, ale vůbec se neshoduje s průměrnými hodnotami z předchozí datové řady. Tohle tedy řešení není a ani jsem nepochopil, k čemu teda ten "Klouzavý průměr" je.

Doufám, že je můj dotaz srozumitelný. Díky za jakoukoliv radu.

Odpovědi na otázku

Víceméně sis odpověděl sám.
V tabulce vytvoříš další sloupec s počítaným průměrem a to bude tvoje další řada dat, kterou zobrazíš pomocí grafu.

Klouzavý průměr je něco jiného.

Díky za reakci, ale já jsem se ptal na jinou alternativu, takže jsem si neodpověděl. Ta asi neexistuje, tak udělám ještě jednu tabulku.

Nemusíš dělat tabulku, stačí sloupec (řádek). Podle toho, jak máš poskládaná data.

Jasně.