» Poradna » Ostatní

Metro (Windows) = Dash (Ubuntu)

Ani jsem na to nepomyslel, nebýt "Slizzarda", má někdo podobný názor? Důkaz:
h11.abload.de ...

Odpovědi na otázku

podle mě to spíš (vyjma grafiky která je totálně vyblitá) připomíná rozhraní na iPhone 2G co mám
akorát že některý ikonky jsou širší

dokonce to nemá ani nim moc společnýho s Win Phone 7, tohle neni pruh ale kompletní dlaždice napříč full hd obrazovkou, aspoň to neni takový fail jako Launchpad v OS X Lion

na tabletu by se mi to líbilo, ale na desktopu ? ale na druhou stranu už sem si taky zvykl
nejvíc mi vadí nemožnost to více graficky upravit

Tak to mi teda nijak zvlášť podobné nepřipadá.

Mě to taky hned nedošlo, ale boční otevření / vysunutí, kolonka hledání, způsob hledání a zobrazení nainstalovaných aplikací atd., něco na tom, že je to šmír bude.
http://h9.abload.de/img/snap5576ovljf.png...

Tak ono není žádné tajemství že si "osborníci" od MS chodí pro nápady k sousedům ..... když přišli s Win7 se svým charakteristickým základním vzhledem, tak to taky nápadně připomínalo Mandrivu ... která s tímhle ale přišla o dost dříve

to je sice pravda ježe hádej kdo v minulejch patnácti letech nejvíc přispěl do kódu linuxu ?
jedna nejmenovaná firma z Redmontu . .

a t oprostředí v Ubuntu 12 04 a 11 10 taky stojí za starou belu (podle mě)

Tvúj zvrácený vkus je tady dostatečně známý, maršálečku.

Ty o tom samozřejmě nemáš ani šajn, protože před 15ti lety jsi ještě neuměl ani chodit, takže drž zobák, šoupej nohama když se starší baví a místo těchhle blbých řečí se snaž něčemu naučit blbečku ... Ty jsi tak hloupý že ani netušíš, že ta blbost cos právě vypotil vůbec nedává smysl ....

A hádej proč? Protože potřebovali do jádra dostat podporu svých vizualizačních nástrojů. Nic víc, nic míň. S GUI a už vůbec s Unity neměli nic společného. Nesmíš číst jen bulvár.

PrasatkoPee

co se týče Hyper-V, ale jinak by mě zajímalo co dalšího??

sorry nedočetl jsem vlákno, jinak PrasatkoPee nade mnou to vystihl dříve

Dovolím si nesouhlasit. Canonical se domnívá, že Unity je perfektně vyladěné prostředí pro uživatele tabletu. Proto neumožňuje spoustu věcí konfigurovat. A domnívá se tak proto, že do toho investoval čas a peníze. Ergo kladívko, neexistuje žádné ideální prostředí, ale různá prostředí kolem tohoto ideálu oscilují, proto se mohou zdát podobná.

PrasatkoPee

Tady něco o oblíbenosti Unity http://forum.ubuntu.cz/index.php... ale je pravda že když člověk zatne zuby, tak se na to zvyknout dá

Jenže to narážíš na konzervativnost uživatelů. Viz oblíbenost Mint, která má "klasickou lištu start" naprosto nesmyslně a neergonomicky na spodní straně. Mimochodem, nepsal jsem o oblíbenosti, ale o odladěnosti. Ono jde totiž o ergonimii a nativnost.Velká část uživatelů je dlouhé roky naučena hledat něco sice složitým, ale stále stejným způsobem. Když jim změníš logiku, jsou nespokojení.

PrasatkoPee

"naprosto nesmyslně a neergonomicky na spodní straně"

tohle je hrozně subjektivní. Na woknech si někteří nabídku start taky hodili na stranu nebo nahoru... Sám preferuju taky nabídku dole, ačkoliv až tak konzervativní zas nejsem.

Jenže nahoře využívám plochu na práci a do nabídky start lezu méně často, tak mi nemusí zaclánět nahoře. Naopak nerad pořád klopím oči dolů - tuhle část monitoru sleduju spíš periferně, takže tam nemám nic až tak důležitého.

Důvod, proč je orientace lišty po stranách (mě nejvíc vyhovuje vpravo, protože pravou držím myš) je malá plocha, který zabírají zástupci spuštěných aplikací a zejména to, že nemění umístění s tím, jak se další aplikace otevírají. Pro moji práci je sedm, osm oken minimum. S tím začínám pracovat.
Je pravda, že více lidí jsem viděl se lištou start nalevo. Obecně ani Canonical nemá nic proti levé straně, ale jejich prostředí není navrženo tak, aby mohla lišta funkče (z hlediska návrhu) být vlevo. Protože by se ostatní akce prováděli neergonomicky.
Oproti tomu lišta nahoře či dole znamená neustále měnící se zástupce otevřených oken.Ať jejich velikost, tak jejich umístění.

PrasatkoPee

Ale tak jasně, všechno je subjektivní. Když někomu nevyhovuje Unity, tak má možnost zvolit jiné prostředí. O tom se uživatelům Windows ani nesní. Co mi osobně u Ubuntu vadí, je nemožnost zvolit co má být nainstalováno, takže se pak složitě zbavuju balastu který nepotřebuju ale hlavně nemožnost ( a nebo jsem na to nepřišel ) automatiuckého schovávání horní lišty, tohle mi fakt docela vadí a upřímně, zbytečně překáží.

Mno nevím, v horní liště jsou rolerové menu aplikací, takže asi není určena ke schovávání. Je pravda, že Unity je hodně málo konfigurovatelné. Ale myslím, že je to záměr. Jak píšeš, pokud někomu nevyhovuje, má k dispozici Gnome včetně GnomeShell. O derivátech nemluvě.
Co se týká balastu, no je třeba také přijmout komu je Ubuntu určeno (co nejširšímu spektru uživatelů, kteří chtějí jen nainstalovat a používat). Pakliže Ti balast nevyhovuje, není od věci poohlédnout se po lépe konfigurovatelné distribuci, nebo si vytvořit vlastní.

PrasatkoPee

Nevím co přesně myslíš těmi rolerovými menu aplikací, ale pokud to co vidím v horní liště já, tedy "Soubor - Upravit ---- Nápověda" tak bez toho se klidně obejdu, to by tam nemuselo být vůbec a celá lišta by se mohla klidně schovávat ....

Jsou tam menu aplikace která je v popředí a to i přesto, že je zobrazena jen ve zmenšeném okně. Menu je právě v té horní liště. Chvíli trvá, než si na to jeden zvykne, ale potom je to super, protože je vždy na jednom místě a hlavně se menu neschovává. Jinak jde o klasickou roletovou nabídku. Všimni si, že se mění s aplikacemi.

PrasatkoPee

Ano, to jsem zaznamenal, ale to pořád není důvod proč by se nemohla schovávat ( stejně tak jako je možné nastavit schovávání IMHO daleko podstatnějšího panelu Launcher ) na monitorech s omezenou možností nastavení rozlišení ( 17 palců 1280 x 1024 ) to tam fakt zavází a posunout myš k hornímu okraji umí zřejmě každý.

tak ono, když se to tak vezme, tak ty zástupce oken až tak nepotřebuješ. V KDE4 mi stačí sjet myší do rohu a v následném výběru si vybrat patřičné okno a je to. Vypadá to efektně a kupodivu je to i docela efektivní.

Jediné, co mi dřív vadilo ve Win XP bylo to, že jsem nemohl měnit pořadí oken dole v liště - ale to už ve W7 není problém.

Jasně, jenže tohle je hodně o zvyku a stylu práce. Mívám otevřeno opravdu hodně oken. A nejrychlejší je, když klepnu do konkrétního místa a okno se mi otevře. Nic nevybírám.

PrasatkoPee

Pamatam si, ze sa Linuxu vytykalo, ze ma velke ikony a, ze to vyzera na stredne velkych monitoroch veru divne. A odkial, ze bral napad Linux ? No predsa z Commodore Amiga !
Amiga mala teda Big ikony na vtedajsie rozlisenie TV.
Tak u tuna to mate. Big ikony su uz aj na Winoch.

tak náhodou, pokud člověk blbějc vidí, tak na linuxu se dalo celé prostředí (znám to u KDE) zvětšit mnohem snadněji než ve woknech. Nebyl problém globálně zvětšit fonty všude - zatímco u woken na to půlka aplikací kašlala, včetně některých sekcí Exploreru. Změna DPI taky neřešila vše.

Jinak si vzpomínám, že když začínaly Win7, tak nějací týpci ukazovali lidem notesy s KDE4 a ptali se jich, jak se jim líbí nová wokna a oni si to náramně pochvalovali a skoro nikdo nepoznal, že to je linux.

Až na to, že výchozí linuxové souborové manažery umí např. taby, zatímco ani v Sedmičkách jsem se toho u Exploreru nedočkal - hlavně že změnili ikonky.

No nevím co má podobného metro a unity... snad jen to že je to něco nového a všichni navyklí na staré prostředí se s tím nejsou schopni porovnat, protože síla zvyku; metro - nemám zkušenost; pokud neberu v úvahu zkušební instalaci ve virtuálu, a na první pohled si to nedokáži moc představit na desktopu, unity znám používám, zvykl jsem si. A když sednu ke klasicky uspořádanému desktopu se start nabídkou, lištou a někde seznam spuštěných aplikací příjde mi to tak nějak horší.
Asi jde jen o ten zvyk - tím nechci říct že je unity perfektní to určitě ne ale dá se ( pokud zrovna nemenstruuje), samozřejmě pár drobných úprav, povypínání nějakejch efektů a td....
U metra, obzvlášť při užívání "ne-metro" aplikací jako největší problém pro reálnou práci vidím to neustálé měnění způsobu zobrazení ( metro nabídka/ normální desktop), unavuje to oči a zdržuje a pak jsem třeba zvyklí mít na monitoru víc oken na jednou uspořádaných dle svého a td.....
Nakonec si myslím že většina metro příjme a zvykne si jako vždy, co jiného zbide :)

no WIN 9 asi přijde hodně rychle . .