» Poradna » Ostatní

Merici lasery - lze merit jak hluboko je hladina vody ve studni ?

netusite zda se da pomoci mericich laseru (http://merici-lasery.heureka.cz/) zmerit jak hluboko je hladina vody ve studni od okraje ? neboli kdyz to meridlo namirim nahore od okraje studny dolu, tak jestli mi to zmeri celkovou hloubku sudny nebo jak hluboko je hladina vody...studna je kopana, ma cca 15 metru a ted to delame klasiky pres provazek a je to opravdu neprakticke...

Odpovědi na otázku

Pročti si manuál. Ale očekávám problém s tím, že voda je čirá a světlo prostě projde. Hladina se dá měřit radarem (to se prohneš) nebo třeba plovákem. A nebo diferenčním měřením tlaku na dně a nad ní (P = h*ró*g -> h = p / (ró*g)). Ale nejlevněji tě asi vyjde sestava 5-10 elektrod + jednoduchá elektronika, která bude rozsvěcovat diody podle zatopení jednotlivých diod.

Taky nevim, jak se laser bude chovat pri vodni hladine. Tak me napadlo treba tam hodit kus polystyrenu a merit to od nej.

nejlevněji, nejspolehlivěji a bez potřeby elektriky vyjde plovák : strčit kus tyče s plovákem na konci do studny a podle toho jak vysoko tyč ze studny vyleze tak už z dálky vidím kolik tam mám vody.Elektronické měření většinou po roce zkoroduje

Pokud nemá studnu 30 - 50m hlubokou. To pak uvidíš kulové

Ano, koroze je u elektrod největší problém. Z levných domácích řešení mě napadla ještě nerezová trubička patřičné délky (cca +1m než je max. hladina), ve které by byly jazýčková relé (třeba každých 25cm) a navléci na to plovák s magnetem. Tam nemá co zrezivět a není třeba ani žádná elektronika. Diody to může spínat rovnou.

Relé? Když by byl magnet mezi relé, nesvítilo by nic. To bys tam musel mít elektroniku, která by si pamatovala, mezi kterými dvěma relé se plovák nachází a to by nejspíš dělalo problém při vypnutí elektřiny.Když už, chtělo by to spíše halové sondy, kde by se ze síly signálu dalo usoudit, kde se magnet opravdu nachází.

...nebo tak dlouhý magnet (několik magnetů) na plováku, aby byly vždy spolehlivě sepnuty jedno nebo dvě relé.

Jo to je fakt, mezipoloha mi úplně vypadla.

To se dá "podržet" logikou. Svítí poslední dosažená hodnota až do doby, než ji přepíše nová jiná.

Zkusil jsem snad všechno.Laser mi ukazoval kraviny.Provázek byl nepraktický. Při každé manipulaci mi do studny napadaly nečistoty.Ultrazvuk funguje, ale ve velké hloubce taky jak kdy. Asi kvůli odrazům.Pak jsme pořídili vrt a tam je dokonce i provázek nereálný, protože se mi vždy zamotal do trubky.Nakonec mi firma, co nám vrtala vrt, doporučila hladinoměr Smart Well. Našel jsem i odkaz. Třeba to někomu pomůže www.smartwell.cz

Dobrý den, Pavle,skvělý tip. Hladinoměr jsem v pondělí objednal a dnes dorazil. Neváhal jsem a hned jsem jej nainstaloval. Instalace netrvala ani 30 minut.Skvělé je, že nemusím nikde tahat elektriku.Velké díky.!!!Doporučuji,Václav

Zase nějaký nudící se školák...

A kolikrát za hodinu to měříš, že ti provázková sonda připadá nepraktická?

Nedá sa. Lom svetla prechodom cez kvapalinu, hladina nemá reflexnú alebo pevnú odrazovú plochu. Kvantový stav fotónov prechodom cez kvapalinu mení (spomaľuje) rýchlosť c a to oboma smermi, pritom ak voda v studni obsahuje minerálne látky, ťažké kovy, radón, ortuť, božie častice, môže sa rýchlosť c zastaviť na nule. Beda. Protinožcom čumiacich do ich studne oči viac nevpáliš. Jednoduchšie bude vypočítať objem valca od hladiny, naplniť studňu cisternami vybavených ciachovanými meračmi až po vrch. Samozrejme je podmienkou hermeticky zabetónovať dno a boky, aby nevsakovala.

Laserem to fakt nepůjde. Navíc bys stejně musel čistit "očičko". Hladina se dá měřit ultrazvukem, ale ta cena je vysoká:http://www.apoelmos.cz/products/ultrazvukove-sni... http://www.apoelmos.cz/products/ultrazvukove-sni... http://www.apoelmos.cz/products/ultrazvukove-sni...

Nebo pak něco na tomto principu, to by se dalo vyrobit i doma, na tvé účely by "bastl" stačil:http://www.kobold.com/cs/product/detail/~id.754... Dutá trubka, uvnitř jazýčkové kontrakty (nebo spolehlivější Hallovy sondy), okolo trubkuy plovák s magnetem. Počtem snímačů si zvolíš přesnost měření, máš 15m studnu, tak jich dát třeba 5 až 10, to by mohlo na oreintační měření stačit. Nebo i víc, nejsou drahé.

"WiQiX | 26. 7. 2016 12:47"

Na základe matematickej logiky ak vychádzame z globálneho aspektu triviálnej korešpodencie metafyzikálnych zákonov, by sa meranie zadarilo celkom úspešne: (P [α] ^ □ (∀ x)(α[x]) → β[x])) → P [β] P [α] ^ ┐◊ (∃x) α[x]

Jako levný ultrazvuk by se daly použít parkovací senzory. 4+jednotka vyjdou na pár stovek a měří to docela přesně do cca 2,5-3m (musely by být níž ve studni). Problém ale bude, že měří dost širokým kuželem a ve studni moc místa do šířky není.

Niekedy je v akciovej ponuke LIDLa ultrazvukový merač vzdialenosti. Cenovo dostupný (cca 10Eur). To by mohlo fungovať, treba vyskúšať. Ultrazvuk sa od hladiny kvapaliny odráža.

http://www.fiedler-magr.cz/cs/produkty/sn-ma-e-v-ky-... nejlevnější stojí asi 700Kč ... bez elektroniky ..Laserem by to šlo, ale pořebuješ UV laser a vyjde to pak cenově stejně jako s ultrazvukovým čidlem...možná by stačilo elektrostaticky, jestli nechceš moc přesně ... stačí zapíchnout do studny kovovou nerez tyč... další možnost je plovák, kapacitní snímače, WEB kamera + měřítko až ke dnu - to je asi nejlevnější, atd.. atd...

taky můžeš měřit rádiovými vlnami :) ale bude to asi dražší...wifi ze starýho pc na to asi stačit nebude...

jo eště můžeš zkusit měřit WEB kamerou a permanentním plovákem na hladině :) ...

jo jo eště sme zapomněli na tlakový čidlo u dna studny :)a pak taky můžeš použít měřícího černocha :)

Nezapomněli, radar i tlak jsem zmínil hned v prvním příspěvku.

Tak on by šel i ten laser použít. Stačí na hladinu pravidelně dosypávat třeba grafitový prach

Jestli chce využívat, tak čim čisčí, tim líp... Chtělo by to něco co bude plavat a postupem času, aby nevypouštělo intoxikaci...

Ten EasyTREK vypadá dobře. Pokud to stojí jen 700,- tak je to super. Leze z toho 4-20mA, takže není problém to vyhodnocovat třeba Arduinem. Má analogový vstup 0-5V, takže stačí měřit napětí na odporu třeba 200 ohmů (4mA = 0,8V, 20mA = 4V, s rozlišením po cca 5mV). Bylo by to velmi přesné.

Jo ten vypadá super, a za tu cenu...jen jeho zapojení nebude tak jednoduché, člověk neznalý elektroniky to nedá. Má to jen dva vodiče + stínění, po stejných je to napájené a zároveň to po nich "posílá" signál.

Spíš bude problém cena. V ceníku mají okolo 18k, takže to spíš mělo být 700€ ne kč. Za 700kč bych si to koupil i jen tak na hraní.

Aha ro asi bude spíš 700€. Je fakt že za 700Kč by to bylo sakra levné. Ale i těch 18000 to není vysoká cena oproti jiným snímačům, nicméně na měření hladiny ve studni drahé. Já bych asi šel do té trubky s plovákama. Musí být ale nemagnetická. používá se na to třeba bronz, ale šel by i nějaký plast.

O té trubce také uvažuji už delší dobu. Zatím se mi to zdá nejlevnější a nejméně náročné na údržbu (nemá tam co korodovat, zvlášť pokud by to byl plast).

napadl mne nějaký ultrazvukový senzor z Ebay + Arduino odtamtéž... to by nemuselo být drahé, ale chce to jisté zkušenosti a schopnosti. Pokud bys to teda chtěl měřit pravidelně a třeba ta data ukládat na kartu nebo tak...Nebo si třeba u Conrada koupit obyč ultrazvukový měřič vzdálenosti. Je ale otázka, jak se bude chovat ve studně a zda nebude potřeba si to kapku přepočítat na základě kalibrace provázkem.

Ten z ebay má rozsah jen asi do 80cm, to by nemuselo ve studni stačit. Nehledě na vyzařovací úhel.

já nekoukal, co tam maj - asi ty nejlevnější použít nepůjde... Jinak Conrad má cca za litr nějaký měřič až do 18 metrů.

Nejednodušší je plovák, provázek nahoru přes jednu nebo dvě kladky a zpátky dolu na konci závaží. (takové obrácené U)Bude to sice ukazovat obráceně, ale jde o zvyk a je to vidět i z dálky.

dekuju.bohate mi stacila odpoved ze to nelze a pak rada at hodim kousek polystyrenu na hladinu. ted uz to meri presne.

Ty nemáš ve studni skruže?

Nejjednoussi je plovak silon a merici “budik” krery pracuje na bazi svinovaciho metru je to jen mechanicke v podstate bezporuchove pakvylepsena wifi verze o digi prenosny meric do 100 metru vzdalenosti

Jj, to je pravda. Nejjednodušší, bezporuchové, bezúdržbové a bez kabelů....https://www.hladinomer-do-studny.cz

Doporučuji spíše https://www.monitoring-studni.cz/.V principu je to Sigfox snímač elektrických veličin, který pomocí průmyslového hydrostatického snímače měří hloubku vody.M.