» Poradna » Ostatní

Měření kapacity powerbanky

Dobrý den potřebuji poradit. Jde nějak změřit kapacita powerbanky ? Mám domácí výroby a nevím přesně jak jsou baterie opotřebené. Jiný nápad než nabíjet mobil a podle toho určit me nenapadá ( nejlépe kdyby to šlo přes pc atd.)

Odpovědi na otázku

Pokud chceš kapacitu opravdu změřit, pak potřebuješ nějakou konstantní spotřebu (žárovka, odpor), měřák a změřit čas, po který bude powerbanka do zátěže dodávat proud.

A jak bys to asi chtěl připojit a měřit přes PC? :) Potřebuješ ji nabít naplno a následně vybíjet konstantním proudem. Z toho proudu a času pak spočítáš kapacitu. Ale chce to trochu zkušenosti s elektronikou, což asi nebude tvůj případ.

Všechno jde když se ví jak na to. Ale chce si to pořídit/udělat odpovídající zařízení. Youtube je plné videií jak se s tím poprat. Například zde https://www.youtube.com/watch a to je nejjednodušší způsob jak to změřit. Prostě vzít plně nabitou powerbanku, přípojit zátěž a měřít procházející proud v závislosti na času. Asi existují možná přístroje připojitelné do PC s výstupem na monitor, ale hotové řešní bude poměrně drahé. Jediná cesta je snad si takové zařízení udělat za pomoci nějakého MCU, případně použít arduino. Ale podle mě je to na jedno takové orientační měření taky jako kanonem na vrabce.

pouzivam na to takovej pruchozi meric na USB - zobrazuje napeti, proud a kapacitu.. prave ta kapacita te zajima.. pripojis na powerbanku treba tablet, a uvidis kolik ti da kapacitu, pak pripojis dalsi zarizeni kdyby se to jeste nevybilo a uvidis kolik ti powerbanka da mAh nez zdechne...V cine, ale i u nas se to da koupit... (nemam konkretne tohle ale podobny)http://www.hwpro.cz/oc/index.php

tenhle mam, funguje to spolehlive... (presnost mereni je myslim dostatecna)http://www.hwpro.cz/oc/index.php

Jde, nejjednodussi je to chytrou nabijeckou nejlepe propojenou s pocitacem. Zaznamena to i prubeh nabijeni a vybijeni a samosebou pri ruznem zatizeni/rychlosti nabijeni. Jenom takova nabijecka nestoji 300 korun.

Mno to má smysl když měří samotné články. Ale ne celku jako power banka. Tam na vlastní režii připadaji ještě solidni ztráty na DC/DC měniči. Ty mohou mět učinost od 60-90% a to je poměrně velky rozsah.

jedinej údaj kterej ho zajímá je kolik mAh je powerbanka schopná dodat na výstupu.. skutečná kapacita akumulátorů, nebo ztráty na měniči jsou u uzavřeného výrobku jaksi hodnotou naprd a k ničemu

Mno a co jsem tím asi myslel ? Něco v tom smyslu že to chce reálné měření celé powerbanky a né jenom samotných článků. Samotné akumulátory mohou mět kapacitu např 2000mah ale díky režii DC/DC měniči může mět powerbanka třeba jenom 1400mah. Myslím že tohle je přesně to co ho zajimá.

ve videu výše byl za usb průchodový měřič zapojen odpor (se statickým odběrem proudu) a chtěl bych se zeptat, zda se výsledek zkreslí pokud namísto odporu zapojím běžný usb spotřebič (tablet/mobil/lampičku), tak jak napsal uživatel "zrom".