Měnič napětí 1,3V 12V 230V

Ahoj, mám větší množství akumulátorů s napětím 3,6VRád bych je použil jako "powerbanku" pro napájení přístrojů kde je vstup 12 nebo 230V. Tedy potřebuji bez ztrát z těch několika 3,6 udělat 12V. Pro 230V pak připojím měnič napětí. V el. mám jen základní znalosti a trochu tápu. Jak tedy poskládat akumulátor s napětím 12V?

Odpovědi na otázku

bez ztrát to možné nebude

a se ztrátami se to dělá jak?

No zapojíš 3 články do série...

a je to bezpečné? Třeba poté co tam dam ten měnič napětí z 12 na 230V

Ano, ale záleží taky na příkonu toho měniče, co s ním vlastně hodláš napájet. Existují měniče leda tak na holící strojek nebo naopak co utáhnou dvouplotýnkový vařič. A každý měnič má pouze určitou účinnost = tepelné ztráty které musíš připočíst. Takže aby to ty tvoje články vůbec rozumnou dobu utáhly...

no měnič má příkon 200 W a přístroje max 100-150

To nemá, pokud to není tepelný spotřebič. Příkon měniče závisí na jeho zátěži, konstrukci a tím i ztrátách. Běz si raději hrát na pískoviště, kam zjevně patříš. Aspoň si moc neublížíš.

ignorante

asi umim číst, má příkon 200W

teda Max. zatížení výstupu (stále) je 200W, ostatní přístroje mají 100-150W

uživatel juwa pochopil co tím myslím, proč na mě vždycky musí reagovat minimálně jeden blbec

Asi ani číst neumíš. Je rozdíl mezi maximální hodnotou a trvalou hodnotou zátěže. Navíc u střídačů se uvádí i jiné hodnoty, jako třeba výstupní průběh, činná a jalová zátěž. Všechny elektrické stroje mají štítek a ten jde dokonce i vyfotografovat.

A umíš si z toho spočítat, jaký bude odběr proudu při tom plném zatížení? Jsou ty akumulátory schopné ten proud dodávat? Jak si představuješ, že ty akumulátory zapojíš? Li-ion baterie nemůžeš jen tak suše zapojit do série ani paralelně, je na to potřeba speciální obvod, který bude rovnoměrně vyrovnávat napětí jednotlivých článků a to při vybíjení i nabíjení, kdy je navíc nezbytné přesně hlídat, aby napětí žádného článku nepřekročilo 4,2V. Zapojování Li-ion článků je docela věda, pokud nechceš zažít explozi a požár. A věř, že to bys u Li-ion baterií opravdu nechtěl ;)

A pokud by to napětí 12V mělo být stabilizované, zapojily by se do série čtyři nebo pět těch akumulátorů a za ně by se dal DC/DC step down converter, něco jako http://www.ebay.com/itm/5A-XL4015-DC-DC-Step-... , nebo v případě potřeby něco výkonnějšího...

jj mam ho doma na stejnej ucel, funguje to paradne

Nejdříve si musíš ujasnit, jestli těch 12V a 230V chceš stejnosměrných a stabilizovaných nebo střídavých (pokud střídavých, jestli nutně vyžaduješ čistý sínus).U stejnosměrného výstupu zapojíš 3,6V do serie. U střídavého potřebuješ měnič - ztrátám se z principu nevyhneš, ale při vhodném zapojení mohou být malé.V obou případěch ještě musíš vyřešit výkon/příkon a to jak na straně tvých 3,6V akumulátorů, tak i na straně spotřebičů.

větší množsví akumumulátorů s napětím 3,6V=předpokládám liion články z notebooku a podobně.S těmato akumulátorama to není tak jednoduchý. Normálně bych ti poradil je prostě dát 3 nebo 4 do série a podle toho kolik jich máš, tak paralelně. Jenže ono je potřeba u liion akumulátorů dost přesně hlídat napětí při nabíjení i vybíjení, aby se žádný z článků nedostal mimo hranice (3V až 4,2V). Jinak to může skončit dost škaredě (plameny). Takže ti radím - kašli na to a články třeba prodej na aukru. Tam se najde určitě pár lidí co tomu rozumí a ví, jak je využít.

Pokud se ptáš jak z akumulátorů 3,6V poskládat 12V, tak nemáš ani ty základní znalosti. Tudíž se do ničeho takového raději nepouštěj.

Doporučuji si prohlédnou videa kde explodují akumulátory Samsungu případně jiná další.To by Vás mohlo odradit to dělat amatérským způsobem.

Jsou značné rozdíly v konstrukci akumulátorů, ty v mobilech jsou stavěné spíše na delší poskytování menšího proudu, zatímco v nářadí krátce velký proud. Akumulátory v UPS jsou nuceny dát dost vysoký proud, což Li-něco nemusí ustát. K tomu slouží zabudované ochrany, které si obvykle povídají s regulací. Pokud systém někdo vyřadí, tak se o své chybě dozví za pyrotechnických efektů.