» Poradna » TV, audio a video

MEGUI + AviSynth kódování 10 bitové barevné hloubky

 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Léta používám MEGUI na překódování videa, ale vždy jsem pracoval s 8 bitovými hloubkami. Nyní jsem si chtěl předělat film ve 4K s 10 bitovou hloubkou do 1080p, ale nedaří se mi v MEGUI takové nastavení, aby byly barvy podobné originálu. Původně jsem chtěl udělat výstup do 8 bitů, ale zkušenější uživatelé mi doporučují ponechat 10 bitů, což i při stejné výsledný velikosti prý vypadá lépe.MEGUI mám poslední verzi a všechny plugin mám aktuální. Zkusil jsem opravdu všechno, tzn. vnutit scriptu i kodekům x264 a x265 10 bitů, ale ve všech případech jsou barvy totálně vyblité (výsledek je ale stejný i při 8 bitech). Ten problém je ale nejspíše už na začátku, protože při prvním otevření náhledu videa je vidět, že to vypadá jinak, než originál.Zkusil jsem použít alternativně i AviDemux, ale tam jsou nastavení pro mne omezující. Výsledek jsem dostal do 10 bitů, ale tam jsou barvy zase přebuzené. V Handbreaku ten výsledek odpovídal barevně originálu, ale opět mi tam zase chybí jiné funkce, takže bych rád zůstal u MEGUI, jen nevím, jak ho donutit načítat a zobrazovat zdroj korektně.Zkoušel jsem AI 4o a ten mi tvrdí, že komponenty v MEGUI jsou od nějakého data 2016 kompletně připravené na 10 bitů.Má někdo nějaký nápad? Nechce se mi po 20 letech přecházet na jiný program.Díky.

Mohlo by vás také zajímat

Odpovědi na otázku

 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Ještě dodám, že první náhled videa se otevře po indexování, tedy po použití File Indexeru, takže ještě před použitím AviSynthu a kodeku. Už tento náhled má pro dané 10 bitové video vyblité barvy. Zkoušel jsem indexovat pomocí dvou metod, tedy FFMSIndexer i L-SMASH Works.Stejný výsledem je i u jiných 10 bitových videí.Zdrojové video:VideoID : 1Formát : HEVCFormát/Info : High Efficiency Video CodingFormat profile : Main 10@L5@HighCodec ID : V_MPEGH/ISO/HEVCDuration : 2 h 19 minBit rate : 44,9 Mb/sŠířka : 3 840pixelyVýška : 1 600pixelyPoměr stran : 2,40:1Frame rate mode : ConstantFrame rate : 23,976 (23976/1000) FPSOriginal frame rate : 23,976 (24000/1001) FPSColor space : YUVChroma subsampling : 4:2:0Bit depth : 10 bitsBits/(Pixel*Frame) : 0.305Stream size : 43,8 GiB (87%)Enkódoval : x265 3.2.1+1-b5c86a64bbbe:[Windows][GCC 9.2.0][64 bit] 10bitNastavení enkoderu : cpuid=1111039 / frame-threads=4 / numa-pools=24 / wpp / no-pmode / no-pme / no-psnr / no-ssim / log-level=2 / input-csp=1 / input-res=3840x1600 / interlace=0 / total-frames=0 / level-idc=0 / high-tier=1 / uhd-bd=0 / ref=3 / no-allow-non-conformance / no-repeat-headers / annexb / no-aud / no-hrd / info Ukázat celý příspěvek

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Chrome 126.0.0.0

Ten "náhled" po indexování je už výsledek Avisynthu, kde nejsou žádné filtry a vopičárny. Je tam jen načtení videa, ale už to bude špatně.Co jsem si teď vyzkoušel u sebe, tak to asi nefunguje úplně správně. Já jsem použil indexer L-SMASH Works. V souboru *.lwi jsem našel "Format=yuv420p10le", takže tam by 10bit barvy měli být ok. Ale výsledný *.avs u LWLibavVideoSource má napsáno: format="YUV420P8"Tedy to vypadá, že se to snaží načíst jako 8bit. Já to vizuálně nepoznám, můj monitor je rád že zvládne 8bit barvy, takže vidím prd rozdíl. Ale jestli je to u tebe stejné, tak to zkus přepsat na: format="YUV420P10", to by mělo vynutit použití 10bit barev.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Díky za příspěvek. V mém AVS je format="YUV420P10, takže nemám co měnit. Zkoušel jsem už i jiné tipy barevných profilů, ale bez úspěchu.Ono to video při prvním otevření není jen nějaký jemný rozdíl 8bit vs 10bit, ale spíše tomu chybí brutálně barvy. Je možné, že je někde nějaký bug a třeba to nemá s 8 vs 10 bit nic společného, protože tak velký rozdíl by to být neměl. Myslím, že tam je na vstupu přiřazen nehodný barevný formát, ale netuším, jak to ovlivnit.V MEGUI v nastavení je jedna položka ohledně vynucení na 8bit, ale s tím jsem si pohrál a výsledek žádný.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Chrome 126.0.0.0

Tohle by chtělo vidět jak to vypadá. Alespoň screenshot Originál vs Náhled po indexaci, ze stejného místa filmu. Ať jen nehádáme, protože jestli místo fialové je tam černá, tak je fakt něco brutálně špatně.Ale napadá mě další možná příčina a to je barevný rozsah zobrazení. Nebo taky jinak řečeno přepočet mezi YUV a RGB, protože video máš v YUV, ale monitor myslím zobrazuje RGB formát a někde se to přepočítat musí. Tohle je vizuálně fakt rozdíl, hlavně u tmavých scén, kdy to tvoří takový "šedý závoj" přes celý obraz. Viz: https://ctrlv.link/WIat vs https://ctrlv.link/lNUwMůže to být rozdíl mezi tím co jsi zvyklý vidět z přehrávače a tím co zobrazuje náhled. Ale tohle by mělo být stejné i pro 8bit videa, tedy musel by jsi se toho všimnout už dříve. Nebo je to ono?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

V MEGUI to vypadá jako přes mlhu, barvy sedí, ale vše je vybledlé viz PotPlayer: https://ctrlv.cz/SPVs a viz MEGUI: https://ctrlv.cz/jgJU. Rozdíl je opravdu obrovský, určitě to nebude jen problém 8 vs 10 bitů, ale spíše něco s barevným prostorem.Včera jsem pomocí GPT zkoušel docela dost možností ohledně změn dekódovacích knihoven nebo opravy pomocí FFmpeg, ale vše bez úspěchu. Kdyby to bylo jedno video, tak to řešit nebudu, ale jde o nějaký systémový problém, resp. mám to u většiny videí ve 4k s 10 bity.Asi zkusím hlášení chyb na MEGUI, ale to bude na docela dlouhé lokte. Řekl bych, že tento projekt dost umírá vzhledem ke změnám v programu a fóru. Pokud to srovnávám s dobou před 10-15 lety. Za mě je to ale stále nejlepší program na kódování, kde má uživatel celý proces pod kontrolou.Pokud bych položil novou otázku. Co by jste zvolili v případě odchodu od MEGUI? U HandBraku jsem nenašel funkcionality, které často používám, např. možnost volby metody při resize. FFmpeg umí kde co, ale moc se mi už nechce vracet se na řádku. Avidemux mi nevyhovuje, používám ho jen pro určité tipy videí, např. pro kódování přes GPU, když je prioritou rychlost. Někdo používá i DaVinci, ale to mi přijde až moc těžkopádné na "obyčejné" překódování. Pak je tu třeba StaxRip a mnoho dalších, ale s tím nemám žádné zkušenosti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Chrome 126.0.0.0

Jo tak přesně tohle vypadá na ten barevný prostor. Jen je divné, že sis toho nevšiml už dříve, tam bych hádal, že docházelo k tomu stejnému efektu. Jen to možná nebylo tak výrazné. Tohle je přesně ten efekt toho barevného rozsahu mezi "full" a "limited". Full je prostě plný rozsah 0-255, kdežto limited je 16-235 (tohle jsou čísla pro 8bit, pro vícebitové barvy to budou jiné hodnoty ale v principu stejné). Problém nastává, když se ta "limitace" aplikuje několikrát v řadě. Tj na zdroj, který je už jednou limitovaný se aplikuje znovu. Pak to přesně vypadá takhle a celá barevnost se posouvá do neutrální šedé.No vyzkoušej do toho avisynth skriptu přidat hned za to načtení příkaz:ColorYUV(levels="TV->PC")Možná to bude opačně, to si vyzkoušej: ColorYUV(levels="PC->TV")To by mělo roztáhnout barevný prostor zpět na Full. takže případná limitace to maximálně tak vrátí do původních hodnot.Co se týče změny aplikace, tak ti neporadím. Za mě hodlám u avisynthu zůstat jak jen to půjde. Tady máš opravdu celý proces zpracování pod palcem a víš co se tam dělá. Existuje mnoho možností jak nějakou věc udělat, je tu možnost A, B a případně i obojí po sobě: AB a BA. U ostatních aplikací mi vadí že autor programu si vybral nějakou možnost, která bude podle něj pro uživatele nejlepší a tu použil. Ty jako uživatel nad tím máš minimální kontrolu. U avisynthu máš všechny 4 možnosti: A, B, AB, BA a pokaždé můžeš dostat trochu odlišný výsledek a jeden z nich bude to co se ti hodí. Takže jediné nad čím já uvažuji jako alternativou je FFmpeg, který je taky celkem schopný.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Díky za tip. Hned jsem to otestoval. Sice to nepomohlo k tomu, že je to totožné s originálem, ale je tam malinký posun k lepšímu. Barvy se lehce zlepšily. Zkusím nastudovat barevné prostory a třeba najdu to správné řešení.Jestli jsem to dobře pochopil, tak ten "limited" rozsah je něco ve stylu GIFu, kdy se osekají málo používané barvy a šetří se pásmo/data? Zkusím to nastudovat. Když to převede Hanbreaker, tak to určitě řešení má.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Chrome 126.0.0.0

Osekání barevného prostoru to je, ale určitě né z důvodu šířky pásma. Podle mě to je z důvodu "nekalibrace" televize. Tedy například u zobrazení černé je 10 nejnižších úrovní zobrazeno jako stejná absolutně černá, a nepoznáš mezi nimi rozdíl. Z toho důvodu někdo vymyslel limited rozsah, kde několik nejtmavších a nejsvětlejších odstínů se nepoužívá. Tedy z možného rozsahu 0-100 se přešlo na rozsah 5-95 (hodnoty si cucám z prstu, nevím jak to přesně je). To dokáže zobrazit i nekalibrovaná TV a vidíš rozdíl mezi úrovní 5 a 6. Full je prostě full a zůstal na 0-100.No je dost možné že ten filtr TV->PC má nastavené hodnoty pro 8bit barvy a na tomhle moc nefunguje. Pak vyzkoušej:Levels(64, 1, 940, 0, 1020, coring=false)To by měly být hodnoty pro 10bit barvy, případně to můžeš nastudovat: http://avisynth.nl/index.php/LevelsPak můžeš vyzkoušet ještě filtr

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

"Co by jste zvolili v případě odchodu od MEGUI?"Ja treba pouzivam a muzu doporucit Hybrid https://www.videohelp.com/software/Hybrid

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Tak Hybrid 0.2.7 vypadá docela zajímavě. Rozhodně je v něm plná kontrola nad vším. Horší to bude s přehledností a ovládáním. Chvilku mi trvalo, než jsem našel způsob, jak postit job. Úplně jsem také nepochopil některé funkce, ale to by se člověk snad časem naučil.Každopádně jsem zkusil jedno z videí a bohužel výsledek stejný jako z MEGUI.Takže zatím jen Handbreak a FFmpeg zvládl barvy podle vstupu. U Hybridu je ale dost různých možností, takže ještě tomu dávám šanci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Nejlepsi asi bude, kdyz bezztratove vyriznes par sekund toho filmu a nekam to nahrajes, at to muzeme otestovat u sebe.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Ořízl jsem zdrojové 4K video v Avidemuxu "video_cut_zdroj.mkv" a v MEGUI jsem provedl překódování do fullHD "video_cut_recode_MEGUI.mkv". Přikládám i AVS a LWI.https://www.uschovna.cz/zasilka/QDY3EFAKVGX6B8A4-... Děkuji za nápady.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Mrknul jsem na to a ta ukazka je HDR video, ale je nejak dodrbany a chybi tam dulezity metadata (maxcll, maxfall, Master Display), proto ani MediaInfo neukazuje, ze to je vlastne HDR. V Hybridu staci zaskrtnout v nastaveni x265 v tabu Signaling polozky Primaries a Transfer (jinak se ti video enkoduje do BT.706 a bez tonemappingu je to pak tak vybledly), ale i tak ti porad budou chybet ty puvodni HDR metadata, ktery maji pro kazdy video/film jiny hodnoty, a bez nich to HDR bude vselijaky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Moc děkuji za rozbor. Popravdě jsem se přesně tohoto bál. Když jsem to viděl poprvé, napadlo mě, že by mohl být problém s HDR, se kterým nemám moc zkušeností. Věřil jsem ale naivně MediaInfu, i když jsem se už kolikrát spálil na jiných videích s jinými "poškozenými" metadaty. Každopádně si alespoň pohraji s Hybridem a třeba mu přijdu časem na chuť. Nepovažuji se na video experta, ale když už si chci něco udělat, snažím se to udělat co nejlépe. Za ty roky jsem se snažil občas skočit na nový program, ale vždycky jsem narazil na nějaké problémy, které mě vrátily zpět k MEGUI. No, třeba nastal čas na změnu .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

to tubikDěkuji moc. Nastavil jsem to v Hybridu dle doporučení a je to v pořádku, resp. odpovídá to mému zdroji. Jak vypadá opravdový originál s plným rozsahem ale netuším. Každopádně to byla zajímavé zkušenost se s tímto problémem seznámit. Teď, když jsem trochu pronikl do HDR, tak jsem si všiml, že v PotPlayer svítí text HDR a lze ho vypnout. A při tom vypnutí to vypadá přesně mléčně, jako při tom mém nezdárném překódování. Všechna 4k videa, která mám po ruce mají ten barevný rozsah limitovaný a chovají se stejně. Předpokládám, že video s plným barevným rozsahem při vypnutí HDR takový úbytek kvality mít nebude.Do Hybridu jsem už trochu pronikl a je to tedy mazec, až se trochu bojím, na co můžu a na co nesmím šahat. Zatím jsem nenašel nic, co by tam chybělo. V pravém baru je help, který nabíhá se zpožděním, tam mi hned nedošlo, že popisuje nájezd kurzoru. Ale jakmile mi to secvaklo, už se v tom dělá mnohem lépe. Doporučuji ho vyzkoušet i ostatním, i když mě trochu zatrnulo, když ho Windows odmítli instalovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Jde to i v MeGui, nastav stejné parametry pro enkodér jako má zdrojové video, zadává se to v případě x265 v záložce Misc tam kde je custom comand line a přidává se tam asi toto (odhadem):--output-depth 10 --colorprim bt2020 --transfer smpte2084 --colormatrix bt2020ncUdělalo mi to video se stejnými barvami jako je zdroj.Víc info najdeš v manuálu x265

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

to tubikto Milan Král --output-depth 10 --colorprim bt2020 --transfer smpte2084 --colormatrix bt2020nc jsem otestoval v MEGUI a je to taky OK. Bylo mi jasné, že pomocí uživatelských příkazů jít musí, ale nebyl jsem schopen přijít na to, co všechno tam zadat. Pokud smrtelník nezná celou teorii, tak nemá šanci. Když jsem zkoušel GPT, nebylo tak daleko od pravdy, ale co mi neporadilo byl parametr --transfer smpte2084.Pro ostatní, kteří by řešili stejný problém přidám rekapitulaci:=================================================Zdrojové video mělo poškozená nebo chybějící metadata, která jsou nezbytná pro správné zpracování barev. --output-depth 10:Tento parametr nastavuje bitovou hloubku výstupu na 10 bitů. Bitová hloubka určuje, kolik různých úrovní jasu a barev může každý pixel mít. Standardní 8bitové video může mít 256 různých úrovní na kanál (2^8), zatímco 10bitové video může mít 1024 různých úrovní na kanál (2^10). Použití 10bitového videa zvyšuje dynamický rozsah a snižuje banding (viditelné přechody mezi barvami).--colorprim bt2020:Tento parametr určuje barevný primární prostor (color primaries) videa. BT.2020 je široký barevný prostor, který pokrývá mnohem větší rozsah barev než starší standardy jako BT.709 (používaný pro HD video). Použití BT.2020 umožňuje zobrazit živější a přesnější barvy na zařízeních, která podporují tento barevný prostor.--transfer smpte2084:Tento parametr specifikuje přenosovou funkci (transfer function) videa, která definuje, jak jsou úrovně jasu mapovány mezi vstupem a výstupem. SMPTE ST 2084 (také známý jako PQ, Perceptual Quantizer) je přenosová funkce určená pro HDR (High Dynamic Range) video. PQ je optimalizováno tak, aby lépe odpovídalo lidskému vnímání jasu a nabízí lepší detaily v jasných a tmavých oblastech obrazu ve srovnání se standardním gama křivkou.--colormatrix Ukázat celý příspěvek

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

"Zdrojové video mělo poškozená nebo chybějící metadata, která jsou nezbytná pro správné zpracování barev." To ale není pravda. Ve videu ty parametry pro správné zpracování jsou, proto taky to zdrojové video jde přehrát tak jak jde přehrát nebo jsou podávány informace k videu, např. stačí ho načíst v ffmpeg a informace se zobrazí. Problém je podle mě ten, že ty načítací moduly v MeGUI nějak neumí načítat zdrojové video v takovém formátu v jakém je a MeGUI ho pak neumí správně zopbrazit. Pokud se ale nastaví ty parametry pro x265 ručně, tak si s tím pak už x265 poradí. Podle mě je problém v MeGUI, prostě není tak sofistikované jak by být mělo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Metadata tam ale chybi, sice bez nich to video vypada na prvni pohled OK, ale porad to nemusi byt spravne, obzvlast na HDR displeji a ne s pouzitim tonemappingu v prehravaci. MeGUI je asi zmateny, tak se prepne do SDR stejne jak to dela MediaInfo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Já neřeším jestli tam chybí nebo nechybí HDR metadata. On neřeší jestli se mu správně zobrazuje zdrojové video. On řeší to, aby ze zdrojového videa udělal rip ve stejném podání barev a na to tam ty parametry ve videu jsou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Tak pokud je "spravnym zobrazenim barev" mysleno mit ten rip stejne spatne jako ten zdroj (a ne jak to zamysleli tvurci filmu), tak to pak jo...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Špatně? Dyť video může být enkodováno jak chce.Můžu vědět jak jsi přišel na toto?"Mrknul jsem na to a ta ukazka je HDR video, ale je nejak dodrbany a chybi tam dulezity metadata (maxcll, maxfall, Master Display), proto ani MediaInfo neukazuje, ze to je vlastne HDR."Jako že tam chybí metadata?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

to tubikto Milan KrálKluci, nehádejte se . Ač se snažím, ve vaší výměně se ztrácím :D.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Já se nehádám. A o HDR se prakticky nezajímám. Jen nechápu proč řeší něco, co nesouvisí s dotazem

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Milan Král (Krakatoa):Jo, to jsou ty metadata co celou dobu resim, jakmile je rucne doplnis behem vytvareni ripu, tak uz MediaInfo spravne detekuje, ze je to HDR video, a ty hodnoty zobrazi ve vypisu informaci o videu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

to Milan Král (Krakatoa):"Jo, to jsou ty metadata co celou dobu resim, jakmile je rucne doplnis behem vytvareni ripu, tak uz MediaInfo spravne detekuje, ze je to HDR video, a ty hodnoty zobrazi ve vypisu informaci o videu."Pamatuji se, že v době ne HDR videí jsem občas používal utiliy, které dovedly editovat metadata u video souborů bez potřeby rekódování. Řešil jsem tím často špatné poměry stran atd. Bohužel si již nevzpomenu, co to bylo za programy. Napadá mě, že pokud to ještě existuje, stále by za to si některé soubory preventivně opravit ještě před úpravou. Jen tak pro pořádek, i když mi možná napíšete, že je to hloupost.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Odpovím si na svou otázku ohledně editace/doplnění metadat bez rekomprese.Tuto fci má běžně MKVToolNix, jen mi to hned nedošlo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

tubik:Co? Chápeš ty vůbec, že video klidně může být bez HDR metadat? Včetně 10bit bt2020nc/bt2020/smpte2084. Prostě je to 10bit bt2020nc/bt2020/smpte2084. Takže když je chtěné video 10bit bt2020nc/bt2020/smpte2084 tak tam nic nechybí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Milan Král (Krakatoa):Tady je vysvetleno, proc tam ty metadata maji byt https://lightillusion.com/what_is_hdr.html, Blu-ray Divergent, ze kteryho je vytvorenej ten nepovedenej rip, je taky ma (alespon castecne), stejne jako prakticky vsechny HDR filmy, pokud to vydavatel nebo pak ripper nejak nezmrsil. Spletl jsem se teda v tom, jak funguji ty programy, u HDR je proste potreba vsechny dulezity parametry jako transfer, primaries, master display luminance, maxcll atd. vzdycky hlidat a pripadne vybrat v GUI (u Hybridu, MeGUI to nebylo spatnym zdrojem nebo detekci, ale proste tak funguji, Handbrake netusim, protoze ani neukazuje parametry, co pouzije, u ffmpeg/x265 to musi clovek samorejme resit vzdycky), a tim bych to asi uz uzavrel.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

A tys četl ten článek? Asi ne, to bys pak nemohl psát: "Tak pokud je "spravnym zobrazenim barev" mysleno mit ten rip stejne spatne jako ten zdroj (a ne jak to zamysleli tvurci filmu), tak to pak jo..." ... protože z toho článku to chápu tak, že abys to mohl mít jak kvalitně tak jak to mají tvůrci filmu tak na to potřebuješ hodně kvalitní HDR zobrazovadlo, v tom případě nepotřebujkeš HDR metadata, protože ty tam jsou od toho, aby určovala jak se má mršit výstup na nedokonalých HDR zobrazovadlech

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

"protože ty tam jsou od toho, aby určovala jak se má mršit výstup na nedokonalých HDR zobrazovadlech"Vsak o to jde, protoze naprosto vsechny televize jsou nedokonaly v porovnani s tim, co pouzivaji pri masteringu, takze se aspon chces co nejvic priblizit v ramci schopnosti tve TV a mit to zmrseny co nejmin. Bez metadat se krivka jasu nenamapuje spravne na tvou TV a bude to vypadat jeste hur.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Přečti si co tazatel chtěl, chtěl aby se mu rip shodoval s barevným podáním originálu = jeho vstupním videem. A ano, z tvého pohledu tazatel myslel "mit ten rip stejne spatne jako ten zdroj", zato ty tu řešíš úplně něco jiného než on řešil . Až tu bude mít problém se správným podáním toho jeho zdrojového videa tak si tu řeš co teď řeší. Nebo až bude chctít mít video s co nejvěrnějším podáním barev nebo aby video viděl tak jak ho vidí tvůrci filmu tak si klidně řeš to co si řešíš ... tu se řeší MEGUI + AviSynth kódování 10 bitové barevné hloubky a jako zdrojové video je video takové jaké uvedl

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Tak já nejdříve řešil to, aby ten rekód měl stejné barvy jako zdroj a jelikož MediaInfo nedetekovat HDR, tak jsem se o nic víc ani nepokoušel. Ten problém jsem pomocí vašich rad vyřešil, ale samozřejmě se teď snažím postoupit dále a pochopit i ty souvislosti ohledně HDR a to, zda to má i další řešení, aby se to na HDR obrazovce správně zobrazovalo ... Ale popravdě v tom i přes vaší snahu poradit, stále tápu. Chce to načíst celou problematiku a pochopit souvislosti, což v tuto chvíli ještě nezvládám. Nejsem z oboru IT ani profi-grafik, ale geoinformatik.Pokud by jste mi doporučili nějaký vhodný zdroj, kde je tato problematiky stravitelnou metodou obšírněji vysvětlena, bylo by to fajn. Díky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

1) Máš HDR zobrazovadlo?2) Máš HDR zdrojové video?3) Máš problém s vytvořením HDR ripu ze zdrojového HDR ripu?Jestli odpovíš na všechny tři otázky ano tak až pak něco řeš.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

1) Máš HDR zobrazovadlo? Ano mám SONY BRAVIA a ASUS TUV GAMNING (oba HDR) 2) Máš HDR zdrojové video? A to je velká otázka, protože z vaší komunikace jsem ztratil jistotu toho, co je správné HDR video a jak to poznat. Pokud mi MediaInfo ukazuje, že video je v HEVC, má BT.2020 nebo BT.2100, barvy 10 bitů, pro HDR10 pak info o ST2084(PQ) EOTF ... pak asi HDR video mám. Pokud jsem pochopil správně, Color Range s tím nesouvisí, protože muže být i pro SDR a přestože není full, ale je Limited, pak to stále může splňovat HDR. Ještě jsem zapomněl, že HDR10 by asi mělo mít uvedené metadatové info ohledně průměrného a maximálního jasu, což v mém případě má. Takže pokud můžu věřit MediaInfu, tak HDR video mám, ale pokud to ukazuje chybně, pak nemám tušení, jak jinak to poznám a zda to má vůbec řešení.3) Máš problém s vytvořením HDR ripu ze zdrojového HDR ripu? Pomocí vašich rad jsem docílil toho, že můj rekód odpovídá zdroji, za což jsem rád, ale zda to opravdu zobrazuje tak, jak by měl originál HDR rip, to netuším. Netuším, zda ten můj zdroj je originál rip nebo již rekód.Abych to uzavřel. Zkusím porovnat některý z mých zdrojových videí s originálem na BLU-RAY na OLED Sony a pokud to bude OK, nemá cenu, aby to řešil dál. Pokud tam bude jasná ztráta kvality, budu zkoumat dál, co s tím udělat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

"Bylo mi jasné, že pomocí uživatelských příkazů jít musí, ale nebyl jsem schopen přijít na to, co všechno tam zadat."Vsak Hybrid ti dole primo vypisuje vsechny ty parametry, co pouzije pro x265, a kdyz tam neco zaskrtavas, tak se to prubezne meni

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

to tubik"Vsak Hybrid ti dole primo vypisuje vsechny ty parametry, co pouzije pro x265, a kdyz tam neco zaskrtavas, tak se to prubezne meni"Máš pravdu. Ten můj koment se vracel ještě do minulosti, než jsi mi doporučil Hybrid. Zkoušel jsem mnoho parametrů pro MEGUI, ale na tu správnou kombinaci jsem nemohl přijít. Samozřejmě, co jsem použil Hybrid, již to stačilo převzít.Občas se tu v diskuzích ztrácím v tom, kdo na co odpovídá. Není tu stromová struktura a pak je z toho zmatek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

"Předpokládám, že video s plným barevným rozsahem při vypnutí HDR takový úbytek kvality mít nebude."Barevnej rozsah neres, to ze je limitovanej je v poradku a hlavne to nesouvisi s tou mlecnou barvou - pokud nemas HDR monitor tak to bude vzdycky takovy, tim tlacitkem v PotPlayeru jenom zapinas/vypinas dodatecnej tonemapping na SDR, samotny HDR nijak "nevypnes".

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

tubik:Proč řešíš HDR?On má zdrojové video enkodované s nastavením "--output-depth 10 --colorprim bt2020 --transfer smpte2084 --colormatrix bt2020nc".Je jedno jestli tam chybí HDR metadata nebo ne, on zopbrazuje to zdrojové video bez metadat a tak jak to video je, tedy 10bit, BT2020...Celý jeho problém je ten, že při enkodování třeba na default v MeGUI se neenkoduje v takovém barevném rozsahu jako je zdrojové video a tedy stačí enkodovat v takovém barevném rozsahu jako je původní video a šoupne se nastavení enkodéru, tedy:"--output-depth 10 --colorprim bt2020 --transfer smpte2084 --colormatrix bt2020nc"a v tom případě má ty barvy stejné jako v tom původním videu. A o to mu jde.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Tak ten prevod se uz vyresil, HDR resim proto, ze on podle on tim barevnym rozsahem mysli "Color range : Limited" v MediaInfu, coz je normalni (proto to ma u vsech videi), a i kdyby tam bylo nahodou full a "vypnul" HDR v PotPlayeru, tak to bude mit "mlecny".

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 127.0

Záleží jestli je to HDR nebo není HDR. Pokud je to HDR, což ale v tom textu cos uvedl nikde uvedené není, tak je problém, pokud to není HDR tak by neměl být problém. Asi by to chtělo ukázat AviSynth skript a případně malou ukázku toho videa někam nahozenou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Zkoušel jsem více 10 bitových videí, některá s HDR, jiná bez HDR. Výsledek je stejný, takže HDR bych za to nevinil. Ale díky za příspěvek, taky mě to napadlo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Sample + AviSynth skript tak jak to děláš nebude?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 125.0.0.0

Pokud do toho nezasahuji, tak tato je původní AVS, tedy pouze jen zmenšení na fullHD.Všechny ostatní pokusy sem dávat nebudu, nemám je uložené. Zkoušel jsem různé barevné prostory, "vynucení 10 bitů" a různé indexace. LoadPlugin("C:\Program Files (x86)\MeGUI-2944-32\tools\lsmash\LSMASHSource.dll")LWLibavVideoSource("D:\video\video 4k HEVC.mkv", format="YUV420P10")#deinterlace#cropLanczosResize(1920,800) # Lanczos (Sharp)#denoise

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Prostě to asi LSMASH špatně načítá

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Macintosh OS X AppleMAC-Safari 5.0

Jestli “jen” označíš color space na ITU-BT2020, a zdroj mas v ITU-R709, pak se nediv. Zjisti v jakem Color space je zdroj. 10 bitovy by měl být v 2020, ale známe různé šmouly, kteří ho klidně dají do ITU-R601 a vůbec jim to nepřijde špatně

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Zdroj má BT.2020, má tu výstup z mediainfo zdrojového videa.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Macintosh OS X AppleMAC-Safari 5.0

Sorry, ale já to nikde nevidím, ale možná jen čtu špatně. Vidim to jen v nastaveni encoderu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Hned první příspěvek na konci:Color primaries : BT.2020Transfer characteristics : PQMatrix coefficients : BT.2020 non-constantKdyby to bylo něco jinýho než 2020 tak by tam bylo něco jinýho.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Macintosh OS X Safari 17.5

jj, ale tomu rozumim, ze tak ma nastaveny encoder, to uz neni socasti mediainfa.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
 | Microsoft Windows 10 Firefox 128.0

Nastavení enkodéru x265 končí tím "qp-adaptation-range=1.00" dál je to už zas info ohledně videa.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Android Chrome 114.0

Používám tohle:
https://www.erightsoft.com/M0B/SUPER.php
Jen nevím jak je to s tím HDR, neměl jsem potřebu, ani zdroj takového videa.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Kódování