MBR po odinstalacii LILO - mysteriozne spravanie

Dobry den,mal som nasledovnu konfiguraciu rozdelenia diskov:primary master: 15 GB (C: 2GB, linux: 2GB, E:11GB)primary slave: 1,7 GB (D:)na C: nainstalovany Windows 98v MBR bol nainstalovany LILO, kt. fungoval bez problemov.neskor som sa rozhodol, ze pomocou Partition Magic zvacsim oddiel C:Po tomto vsak pocitac nechcel korektne nabootovat - zobrazovalo sa iba LI(domyslel som si, ze LILO mal zrejme presnu adresu, kde sa nachadza jehotelo a to sa posunulo dalej, takze nevedel ako dalej)Aby sa mi podarilo nabootovat nainstaloval som znova linux do D: spolu s LILONasledne som linux zmazal z prveho disku => nove rozdelenie:primary master: 15 GB (C: 3GB, E:12GB)primary slave: 1,7 GB (D:1,2GB, linux:0,5GB)Ak som vsak vybral druhy disk opat sa objavilo pri bootovani iba LIChcel som sa preto zbavit linuxu a opat vsetko nainstalovat.Potreboval som zohnat nejaky boot manager, ktory by mi umoznilprevziat kontrolu nad MBR. Stiahol som si cesky MATTsoft Boot Manager http://www.penguin.cz/~mhi/mbtmgr/ nainstaloval som ho a zdalo sa, ze je vsetko v poriadku.Je to klasicky manager. Na zaciatku si vyberiem system, kt. chem nabootovat.Moj zasadny problem nastal, ked som odpojil druhy disk.Po odpojeni neslo vobec nabootovat !!!Nechapem naco potrebuje na bootovanie ten druhy disk !Dufal som, ze som sa zbavil zavisloti manageru LILO na pritomnost linuxu.Co ma vsak absolutne najviac prekvapilo bolo, ze po spomenutom odpojenidruheho disku nebolo mozne nabootovat ani z DISKETY !!!!(samozrejme, ze v BIOSe bolo nastavene vsetko ako ma- ked boli zapojene oba disky islo bootovat aj z diskety)Po odpojeni druheho disku vsak stale islo bootovat z CD !!Neskor som sa dozvedel o parametre /mbr programu fdisk.Vyskusal som to a jedine co som docielil, bolo zmazanieboot managera, ale zavislost na druhom disku ako ajneschopnost bez neho nabootovat z diskety zostali.Vobec tomu nerozumiem. Bez druheho disku sa stal mojpocitac prakticky nepouzitleny (jedina moznost je bootovatz CD) - skusal som zapojit Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Hmm, kdybyste se zeptal hned, co jste dostal tu hlasku LI, mohlo byt po problemu za nekolik minut...Jak se projevuje ta nemoznost nabootovat? Nejaka hlaska?Osobne bych zkusil prepsat na prvnim disku MBR i boot sektor. A ktera partition na kterem disku je nastavena jako bootovaci?

A jak se řeší problém, když se objeví pouze hláška LI (a konec).

Nabootuje se z rescue disku, namoutuje se oddil, a z nej se spusti lilo(samozrejme je nutne mu zadat manualne umisteni konf. soubor)

1. Nabootovat z diskety musi ist vzdy, aj bez akehokolvek HDD. Ak nejde, chyba je bud v tej diskete alebo v BIOSe - nastaveniach (odporucam nacitat defaulty, skontrolovat nastavenie diskety(1.44, 3.5''), ci nie je zakazana, poradie bootovania. Neviem aky BIOS tam mate).Tiez by pomohlo ak by ste napisali ako sa to sprava ked nejde nabootovat z tej diskety (hlaska, alebo kedy sa to zastavi apod.), mohlo by to uplne zmenit vyznam a teda aj to co som napisal vyssie...2. Na HDD je MBR. Ak spustite fdisk /MBR mal by sa zapisat standardny, t.j. taky ktory: - najde aktivnu particiu (jedna by mala byt aktivna)- spusti boot sektor v tej particii (t.j. aktivna particia musi mat v bootsektore nejaky os-loader !!! - t.j. lilo, winloader apod.) - myslim ze toto moze byt jeden z vasich problemov3. tiez moze byt ten disk vadny, ide ho pozret ak je slave ? ...

Aby som zodpovedal vasu otazku, ak je nastavena particia C: ako aktivna - odporucam skontrolovat fdiskom (ak tomu dobre rozumiem mal by na tej particii byt Win98 aj so svojim loaderom), a spustili ste aj fdisk /MBR, mal by nabehnut Win98. Ak nie, napiste co sa stane, alebo v najhorsom pripade by malo pomoct preinstalovat Win, data na E: vam ostanu.

Dakujem za rady ! znova som nainstaloval Linux s LILO a moje sucasnepresne nastavenie particii je nasledovne:Primary Master - 15GBC: FAT32 / 3GB / Active (Win98) / PrimaryE: FAT32 / 12GB / None / LogicalPrimary Slave - 1,7GBLinux ext2 / 500MB / Active (Linux) / PrimaryLinux swp / 32MB / None / LogicalD: FAT32 / 1,1GB  / None / PrimaryV BIOSe mam nastavenu boot sekvenciu: A, C, SCSI(mam Award Flash BIOS a toto je jedina volba, kde je A na zaciatku) Kym mam pripojene oba disky funguje vsetko OK !Bezproblemovo bootuje aj z diskety. Problem opat nastava pri odpojeni druheho disku:Teraz uz sa vsak nevypisuje iba LI, ale donekonecnavypisuje nasledovne:L 01 01 01 01 01 01 01 ...Paranormalna na tom vsak je skutocnost, ze opatnejde bootovat z diskety (z tej istej, z ktorej pred tym slo)- podotykam, ze som nemenil nastavenia v BIOSePo zasunuti diskety a restarte zacina (podla boot sekvencie)citat z diskety, vypada to, ze uz nabootuje, ale ked uzcakam kedy vypise vytuzene Starting M$ Windows 98...NIC !  Pocitac zastane a nereaguje na nic (iba zacne ponaplneni keyboard bufferu pipat pri stlaceni klavesu) Vsetko by som nejako uz vyriesil preinstalovanim W98(vzhladom na pocet padov systemu je uz aj pravy cas Chcel by som to vsak nainstalovat bez druheho disku,co zrejme nepojde. Ked to nainstalujem aj s druhym HDDaka je sanca, ze ked ho potom odpojim nedosatnem sazase na zaciatok mojho trapenia ??? Dufam, ze to nebude HW povodu, ale ine vysvetlenienemam (typujem MB) Btw, moze virus poskodit HW (napr. MB). Jeden znamydoniesol pokazeny pocitac do servisu a tam mu oznamili,ze mu nejaky virus znicil MB !!! (Tyzden pred tym sommal zapojeny jeho HDD v mojom compe :-?Uprimne povdane, prilis sa mi tomu verit nechce. Za akukolvek dalsiu radu vopred velmi pekne dakujem.

Nedivte se, ze po odpojeni LILO prestane fungovat, kdyz mu odpojite disk,ze ktereho potrebuje cist soubory! Bud si nainstalujte Linux na prvnidisk, nebo tam alespon umistete /boot oddil, pokud chcete mit bootovaninezavisle na druhem disku. To preinstalovani systemu neni spatny napad... Obnovi se MBR i boot sektor.ad virus: IMHO je to blost. AFAIK jedine "poskozeni" mb zpusobeneviru snad muze byt jen smazani flash...p.s.: zkousel jste i jine rescue disky, nez ten z w98(treba i linuxovy rescue disk)?