MBR nebo GPT pro druhy disk?

Ahoj, ma nejaky smysl pouzivat GPT u druheho disku v PC (ne bootovaci)? Disk ma jen 1 GB a bude na nem jen jeden oddil. Je tu nejaka realna vyhoda pouzivat GPT? Diky.

Odpovědi na otázku

Ne.

nemá 1GB a nemá to smysl i kdyby měl 1TB.

1GB? Co to je za disk?

Naposledy jsem viděl 1GB disk někdy dávno - Quantum Bigfoot nebo Fireball Zlatý devadesátky.

V r.1992 stál externí SCSI Western 135 000Kč! K offline střižně Avid (Apple Quadra 400) jsem jich měl 5! Celá tahle sranda i s externími AV Protools stála 1,5mega, a byla první u nás.

Měla ji tehdejší Heureka TV.

S 1 GB už je to probrané ...GPT je současný standard a je o něco spolehlivější (má kopii tabulky oddílů na konci). Pro 30 let staré MBR není žádný důvod.

1) HDD v PC ve Win10 - 1TB a více - GPT - NTFS2) HDD externí - do 2,2 TB MBR NTFS - až nad 2,2 TB GPT NTFS

Jde spis o to, ze nema smysl tam pouzivat MBR. Ale je to prakticky jedno.

Já myslím, že nemá smysl zbytečně používat GPT u malých disků. Přijdeš o 128 MB prostoru výměnou ... za nic.

Duplicitní tabulka oddílů ... co je "malý disk" ???

1TB je "maly disk"?1GB je zjevny omyl.Ale je to fakt jedno. :o)

Samozrejme to mel byt 1 TB disk, byl to jen preklep! A je nejaky rozdil ve spolehlivosti? GPT ma udajne CRC na detekci chyb, je to tak?

Dej tam GPT, 100MB co si to veme je naprosty nic u dnesnich HDD, mam to i u 500GB SSD

Me vubec nejde o to co to veme mista navic, jen jestli je tu proste nejaka realna vyhoda jako rychlost, spolehlivost atd. Muj bootovaci disk bude GPT a v UEFI budu mit vypnute CSM. Ale i kdyz je CMS vypnute, tak Windows bude umet cist pripadne MBR z druheho disku ze?

Bude, ale proč "kostlivce" ???

Nerozumim....

Čteš příspěvky ??? MBR je 30 let staré a překonané ... smysl má možná u ext. disku pro starší zařízení (TV, která GPT ještě neumí). Není žádný důvod pro použití v PC.

Pokud se jedná o druhý disk v PC, tak jej jednoduše nech naformátovat systém sám ve Správci oddílů, a uvidíš, co ti to dá. Pokud systém bude GPT, tak se ti nejspíše naformátuje také na GPT. Reálné výhody a nevýhody bys mohl vygooglit .

Sam ho preci system nenaformatuje, sam musim vybrat jak ho naformatuju ne? To je disk co uz mam a je MBR. Mam v planu ho naformatovat a jen se rozhoduju jestli znovu MBR nebo GPT.

Obecně není žádný důvod nechávat ho v MBR, je to prostě starší formát. Pokud ten disk nebudeš připojovat k nějakému jinému zařízení a bude pořád v tom počítači, tak tam prostě dej GPT a nevymýšlej.

Už se mi stalo, že po koupi nového disku disk nebyl viditelný. Po otevření Správce oddílů mne systém vyzval na přeformátování, volbu písmenka, rozdělení, ... ... . Podle mě to zvolilo i MBR / GPT v závislosti na velikosti disku.Osobně bych v tomto případě volil MBR. GPT má smysl pouze v případě 2 a více TB disků. Rozdíl v rychlosti by zde neměl být žádný.

už se ti stalo... Jako někdy? a někdy se to nestalo ??? Nový disk je vždycky bez formátu a oddílů. Jak by taky výrobce mohl vědět na co ho chceš použít ??Samozřejmě nemluvíme o externím USB disku.

To se musí stát vždycky, pokud je disk nový