MB pro Intel vs. MB pro AMD (problematika SLI, cache, CPU...)

Mám takové dilema, resp. zajímal by mně váš názor, jakožto názor zasvěcených (jak doufám )V poslední době zvažuji koupi nového PC, protože to stávající (P4, 512DDR, GeForce 4 MX440,..) už vážně pro mé potřeby nedostačuje..Když jsem začal dávat dohromady možné sestavy, začal jsem narážet na stále víc a víc problémů...a totiž:1. kandidát: CPU Intel Pentium 4 Prescott 3,0 GHz (cca 4.800,- bez DPH)...a je tu první problém...jakou základní desku? Rád bych totiž MB, co umí zapojit dvě graf. karty do SLI, ale ať jsem koukal kamkoli, tak pro Intel žádná taková základní deska není! Musel bych se tedy spokojit s jednou grafickou kartou, ačkoli mně možnost budoucí upgradu dokoupením druhé graf. karty velmi láká......a také, procesor neni 64bitový...ale je to vlastně potřeba, když stejně ještě není dostatečná podpora OS a aplikací (možná se mýlím, opravte mně prosím)?2.kandidátCPU AMD Athlon A64 3400+ (cca 6.000,- bez DPH)o něco vyšší cena, ale alespoň bych mohl mít základní desku s možností zapojení graf. karet do SLI, ale zase CPU je méně výkonné (???) než Intel a má poloviční L2 cache...a teď babo raď...resp. raďte prosím vy ?na jednu stranu bych ocenil výkon Intelu, zejména jeho L2 cache a hyperthreading (HT u AMD je na tom prý špatně??), na druhou stranu bych rád motherboard s možností zapojení SLI, který ale v současnosti pro socket 775 není...je možné, že se v dohledné době objeví? jedu teď na měsíc pracovně pryč, takže koupě nového PC by pár týdnů počkala...předem díky za vaše rady a názory!

Odpovědi na otázku

"... už vážně pro mé potřeby nedostačuje." A to je co?Pocitac se da stavet pro ruzne ucely, kde v ruznych situacich lisi potreba vykonu u jednotlivych komponent. Pentia jsou rychlejsi pri prevodu do divX (vetsi cache), A64 jsou rychlejsi ve hrach ( nevim, jestli je to tak podstatny rozdil ), ... . Spis je dulezity, co ty potrebujes a vyuzijes.

Souhlas s matem, že je potřeba stavět podle potřeb.Nové typy AMD už mají dobrý výkon paměťových řadičů(HT), jinak výkony obou výrobců jsou podobné, AMD je v současnosti modernější (64bit) a Intel v tomto směru zaostal, proto k dosažení výkonu zvyšuje frekvenci a procesory se nadměrně zahřívají - proto musí mit výkonnější zdroje a výkonější chlazení.To je hodně v krátkosti, zdravím

HT u AMD na tom neni spatne - HT na AMD neexistuje (presneji receno zkratkou HT se oznacuje neco jinyho). Vykon AMD je srovnatelnej s vykonem Intelu, vyhodou AMD je mensi spotreba a lepsi uchladitelnost.SLI boardy pro Intel existujou: http://www.gamestar.de/news/hardware/22667/

Nic ve zlem ale....Uvazujes o modernim a zda se ze ani ne levnem pocitaci porovnavs 3 GHz prescota s 3,4 GHz athlonem pak s nediv ze maji jine ceny. AMD jak uz bylo receno vykony jsou vpodstate srovntelne. Ale AMD ma mnohem nizzsi spotrebu lepsi management spravy vytizeni proto je vhodne jako tichy pocitac. L2 cache neni vse viz intelovske 3 GHz a AMD 1800@3000+.Jde o efektivitu ktera u intelu prave kvuli zvysovani frekvenci byla potlacena.PS HT intel zavedl proto ze je tak neefektivni ze vetsina procesoru normalne nepracuje a HT se tyto flakajici se casti snazi vyuzit. PSS novy intel pry 64bit pry je jen to ma vyple a kdyz se mu bude chtit tak uvolni patch ktery to zpristupni.. V soucasnosti asi nejlepsi volba je 939 AMD 64 + Nforce 4 SLI Ovsem volba zalezi hodne na preferencich kupujciho mnohdy take na predsudcich (obou taboru) zaryteho intelaka nepresvedcis bude ti stale dokola tvrdit ze amd topi jak ustredni topeni a pridava k tomu i kourove efekty jak zaslouzily indian ikdyz tohle uz davno nni pravda a problemy s teplotou a spotrebo jsu nni prave na druhe strane... samozrejme je to i naopak...

Prescott je 64-bitový, ale zatím není programově 64-bitová část zapojena. To stejné u Celeronů s Prescottovým jádrem. Intel přislíbil, že co nevidět dodá výrobcům desek kód, aby mohli upravit BIOS, aby šlo 64-bitů zapnout. Mezi prvními by měly být ASUS, kteří už to nějak dali dohromady, a do některých BIOSů už tuto volbu dodělali.

díky všem za rady.s těmi potřebami je to tasi tak, že potřebuju všestrané PC, dělám webovou architekturu ale ve volném čase jsem taky náruživým hráčem. vím že je to jako míchat jablka a hrušky a musí se dělat spousta kompromisů.děkuji za link na gamestar.de - v čechách jsem opravdu zatím neviděl MB pro Intel s možností graf.karet do SLI.nejsem zastáncem ani jednoho táboru, vesměs nemám nic ani proti AMD ani proti Intelu. Je fakt, že Intel co mám teď mi slouží docela dobře už třetím rokem, ale o problémech s přehříváním vím a popravdě trochu se toho bojím, proto nejspíš sáhnu po AMD.někdo tu říkal ať se nedívím cenovým rozdílům, když srovnávám Intel 3,0 GHz a AMD 3,4 GHz, ale co já vím, tak u AMD označení 3400+ neznamená 3,4 GHZ, ve skutečnosti je to jen 2,4 GHz, proto mě překvapila cena, která je vyšší než u Intelu, přesto že jde o "méně" GHz...ještě mě teď zaujal AMD K7 Sempron 3100+ HT NewCastle, ale to asi nebude nejštastnější řešení?

Realnej kmitocet je v podstate nezajimavej - i u Intelu stoji ruzny procesory se stejnym kmitoctem ruzne a maji u ruznej vykon. Zalezi i na dalsich okolnostech, jako na velikosti cache, delce pipeline, sirce pametovy sbernice atd.Semprony pro Socket754 jdou udajne celkem pekne pretaktovat, ale prece jen je to low end a pokud premejslis o SLI, tak mas patrne na mysli high end herni sestavu, kam se tenhle CPU vylozene nehodi.

http://www.pctuning.cz/titulnistrana/tuningpc/ov... A64 3000+ si pozri testy P 3 ghz je za tie prachy uplne mimo a dalsi radiator doma nepotrebujes

to je velmi zajímavý článek, který mně téměř přescědčil o výběru AMD s jádrem Winchester..jen se stále obávám, jestli i po přetaktování to bude stačit...ale snad ano..přiznám se, jsem pod vlivem marketingu, všichni se pořád ohánějí 3a více GHz...

Jaky CPU nechci komentovat, uz toho tady bylo napsano hodne.Ale vazne myslis ze SLI je to prave orechove ? Precti si solidni testy a zjistis ze neni na jednu poradnou grafickou kartu.

testu O SLI jsem si prosel nekolik, a o teto moznosti uvazuji predevsim proto, ze si nemuzu dovolit investovat 10.000+ Kč do grafické karty. mám vybranou Asus Extreme 6600GT, za solidni cenu. ted to myslim jeste staci, a casem, kdy ceny klesnou radove o tisice korun bude vyhodne dokoupit dalsi kartu a vykonu jedne karty, napr. 6800Ultra se tim vyrovnat. navic v testech dve 6600GT v mnohych aplikacich prekonavaji i 6800Ultra..o SLI reseni uvazuji zejmena kvuli jistym ekonomickym vyhodam a pozdejsim moznem upgradu.

Přesně jak psal kolega přede mnou- k čemu ti bude SLI ?? Prosím o odpověď Díky !!

testu O SLI jsem si prosel nekolik, a o teto moznosti uvazuji predevsim proto, ze si nemuzu dovolit investovat 10.000+ Kč do grafické karty. mám vybranou Asus Extreme 6600GT, za solidni cenu. ted to myslim jeste staci, a casem, kdy ceny klesnou radove o tisice korun bude vyhodne dokoupit dalsi kartu a vykonu jedne karty, napr. 6800Ultra se tim vyrovnat. navic v testech dve 6600GT v mnohych aplikacich prekonavaji i 6800Ultra..o SLI reseni uvazuji zejmena kvuli jistym ekonomickym vyhodam a pozdejsim moznem upgradu.

nforce 4 doska je fpohode, mas tam pcx sloty a kto vie co bude o rok mozno nejaka dalsia 6600 gt bude stat 3000 kc a to zas tak vela nebude v tej dobe a nemusis dokupovat nejaku drahu grafiku za 6000 kc. Ja uvazujem tiez o kupe v rozmedzi 2 mesiacov A64 3000+ jadro winchester a dosku asus nforce4 SLI, podla mna uplne super kupa.

tak to jsem na tom uplne stejne - uz jsem se rozhodl pro tento CPU a i zakladni desku jsem si vybral jako ty - Asuse - ale pred chvili jsem nasel tenhle test (http://www.svethardware.cz/art_doc-E6E228FEFD03EA3DC... ) - Asus vs.MSI - a zase me to navrtalo brouka do hlavy, jestli nevzit MSI...ale i v LEVELu, kterymu docela dost verim, doporucovali Asus, takze nakonec asi vyhraje. K tomu ASUS 6600GT eXtreme (ma vyssi takt), a sestava je na svete..este nejaky kvalitni pameti..zvuk chci Audigy2..jenomze i s monitorem jsem na nejakch 35.000,- bez DPH...au au...ale zase by mohlo byt na dva roky vystarano..

CPU - AMD64 Winchester - kromě komprimace videa je na všechno lepší oproti Prescottu (tomshardware.com aj.), navíc 64bit Windows budou brzo..SLI je k ničemu - připlatíš si za desku, za pořádnej zdroj (za značkovej 400-500W oproti 350W docela dost) a třeba i další chlazení. budeš mít počítač nařvanej jak letadlo když startuje.až ti nebude stačit 6600GT, tak v tý době už budou dávno nový desky, nový karty který trumfnou 2x 6600GT dvakrát a ty budeš lítat po bazarech a shánět v tý době výběhovej kus.

Na tvým místě bych koupil lepší grafickou kartu, to je jediný co ti to brzdí, podle mě ten rozdíl mezi starou sestavou a novou nebude tak velkej aby za to stálo stavět novej počítač, pokud teda nemáš P4 pod 2 Gzh.

bohuzel jo, mam P4 1,9 GHz...ale vsechno ostatni taky nic moc, zakladni deska nic moc, pameti sic 512 DDR, ale na 266MHz...o grafice radsi ani nemluvim...proste chci komplet novy PC, a nejak nevim kde zacit. AMD 64 Winchester se mi zda jako zaklad dobry. ale mozna je fakt, ze nema cenu vrazet penize do SLI desky, ale koupit pouze jednu graf. kartu, např. 6600GT, což si myslim ze ted staci, a az ceny klesnou, misto druhe karty 6600GT koupit treba 6800GT popr. jinou, ktera za ten rok, rok a pul bude k mani...to je docela rozumne reseni ne? a asi lepsi než se hnat za SLI deskou a za rok za dva pak schanet dalsi 6600GT (ikdyz si myslim ze s jeji koupi by nebyl zadny problem ani za dva roky, moje GeForce4 MX440 se taky jeste porad prodava a mam ji uz pres dva roky) tak potom koupit nejakou lepsi grafiku typu soucasne 6600GT...hmn?

Já jedu na Intelu, takže já bych si koupil Intel, a jestli si s dosavadním spokojený tak bych ti taky radil Intel, AMD je možná o něco výkonnější, ale nemám důvěru k chipsetům přecejenom procesor není celej počítač. Jak tak sleduju vývoj, tak AMD se mi zdaj zastaralý, jsou rychlejší ve starších hrách, ale když dojde na ty nejnovější jako Doom 3 tak tam je to vyrovnanější. Intel má obrouskou propustnost, a se zvyšující se náročností grafiky u her, myslím, že jí využije hlavně až využije naplno DDR2 paměti, tak se amd se zastaralejma ddr bude moct jít zahrabat.

2Honza11111)To ze jedes na Intelu je velice zajimave, ale co to ma co spolecneho s tim ze si nekdo kvuli tomu musi koupit zase Itela? V prvne rade by se mel objektivne rozhodovat jaky procesor a platforma je lepsi. Nemyslis?2)Tvrdis ze nemas duveru k chipsetum pro AMD. Nastesti ostatni nemusi v nic verit a muzou si precist recenze a na forech reakce prvnich majitelu nForce 4. Zatim zadne zasadni problemy s nim nejsou. Neduveru jsi v nonIntel chipsety mozna nabyl v dobach VIA 686B coz je pekna radka let zpatky.3)CPU od AMD se ti zdaji zastarale kvuli DDR1. Mno. Diky tomu ze AMD nehoni frekvenci jako Intel, ale vykon (coz je to hlavni na cem zalezi) muze si dovolit pouzivat starsi, VYRAZNE levnejsi a plne dostacujici DDR1. Pro P4 je DDR1 malo. Vychazi to z architektury. AMD chytreji a pomaleji a Intel rychle a neefektivne. Honota CPI (Cycles Per Instruction) je u Intelu vyssi nez u AMD. GHz u P4 a hodnoty xxxx+ u AMD 64 si odpovidaji.Myslel jsem si, ze takto zariti priznivci Intelu uz vymreli. Urcite nad tebou neprojevim udiv sam. :)2Yarda:Vykonna sestava s velice slusnym potencialem k pretaktovani je Athlon 64 3000+ (90nm Winchester) + nForce 4 deska. Plus tohoto CPU je mala spotreba, tim i male tepelne vyzarovani a tichy chod vetraku. Mozna bych vzal desku i bez SLI. Je levnejsi a az ti nebude stacit G6600GT tak ji vymenis za G6800 Ultra nebo neco podobneho co se za rok dostane do mainstreamu.Trochu je potiz ze nForce 4 neni uplne vsude dostupna. Ale za mesic kdy hodlas kupovat PC (jak si psal vyse) uz asi nebude problem.Prekousnout by se dal i chipset VIA K8T890. Desky s nim by meli byt levnejsi nez s nForce 4, ale vetsinou maji take mensi vybavu.Mej se, dobre kup a nerid se podle takovych extremistu jako je Honza1111 co rikaji uplny opak nez vsichni ostatni v diskuzi.Zdar

ahoj, diky moc, je rozhodnuto. zadne SLI, AMD 3000+ Winchester a rozhodne nForce, VIA uz nechci, mam ji ted, a myslim ze co do stability, ale predevsim i vybavy, by to mohlo byt lepsi. takze vznikla nova otazka - Jakou desku s PCIe bez SLI? Asus, MSI...? pokud by byla bez SLI, rad bych se vesel do 5.000kc bez DHP..

to Yarda : SLI reseni uvazuji zejmena kvuli jistym ekonomickym vyhodam a pozdejsim moznem upgradu.Tak to bych chtěl vidět jak za, dejme tomu, rok seženeš stejnou grafiku se stejným časováním pamětí, se stejným BIOSEM, atd. SLI je na nic.