Mb MSI B250M Pro-VD

Provozuje někdo mb MSI B250M Pro-VD s M.2 SSD NVMe? Popisy jsou poněkud zmatené, podle některých to umí, podle jiných ne a korunu tomu dává jeden popis od MSI, kde pro NVMe je vyžadována karta/převodník z M.2 na U.2.

Odpovědi na otázku

https://cz.msi.com/Motherboard/B250M-PRO-VD/... "Extrémně rychlé načtení aplikací, her a systému je u základních desek MSI samozřejmostí. Turbo M.2 umí přenášet data rychlostí až 32Gb/s na každém zařízení přes Gen3 x4, a je tak 5× rychlejší než standardní SATA3."Pod tím fotka na M.2 slot s Samsung 960 Pro...https://cz.msi.com/Motherboard/support/B250M... seznam podporovaných disků ...Nevidím vůbec nic zmateného

Koukal jsem se na různých webech MSI nebo v recenzích, o NVMe toho tam bylo málo a hlavně nepoužívali výraz NVMe. Připojuju WD Black SN750 1TB NVMe (je v listu) a ani ťuk. Flashnul jsem BIOS, nevidí ho. Klasický WD Blue na M.2 vidí. Nikde jsem nenašel v BIOSu nastavení pro zapnutí NVMe, manuál v tomhle naprosto mlčí.

A když si uděláš instalační flashku přes Media creation tool, vidí ho instalátor? Máš AHCI zapnutý?

AHCI je zapnuto. Acronis SSD neviděl.

Přeflashuj na nejnovější verzi (i když ji tam máš) - dojde znovu k přepsání některých regionů. Vyresetuj baterkou a jumperem CMOS a dej Load optimized defaults.Dále odpoj všechny zařízení SATA, protože evidentně vedou po stejných drátech linky SATA i PCIe - nasvědčuje tomu přepínač pod pojistkou PCIe x16: https://storage-asset.msi.com/global/picture/image/feat... . Potom metodou pokus omyl hledej, která SATA není sdílená.Deska evidentně podporu pro NVMe v režimu EFI boot má:Scanning BIOS file E7A74IMS.1C0.Please wait...BIOS platform - AMI Aptio VBIOS version - 1.C0Manufacturer - MSIModel - E7A74IMS.1C0 [EFI Drivers - Find and Extract]Intel RST GUID 91B4D9C1-141C-4824-8D02-3C298E36EB3FIntel GOP SubGUID 380B6B4F-1454-41F2-A6D3-61D1333E8CB4AMI NVMe GUID 634E8DB5-C432-43BE-A653-9CA2922CC458Realtek Undi GUID DEB917C0-C56A-4860-A05B-BF2F22EBB717Intel GOP VBT GUID 878AC2CC-5343-46F2-B563-51F89DAF56BA [OROM - Find and Extract]VBIOS in GUID A0327FE0-1FDA-4E5B-905D-B510C45A61D0OROM in GUID A0327FE0-1FDA-4E5B-905D-B510C45A61D0OROM in GUID A0327FE0-1FDA-4E5B-905D-B510C45A61D0

Původní verze BIOSu byla B0, teď je C0. Podle popisu se tam nezměnilo nic kolem M.2.Podle návodu se nemá obsazovat SATA2 a SATA5 (SATA5 pro Intel Optane). SSD v M.2 se zobrazuje jako SATA2. Vytahal jsem všechny kablíky SATA, nepomohlo to.Vyzkouším SSD v jiném mb, třeba je tam někde chyba.

O změny ani nejde. Spíše jde o to, že se během flashování nemuselo přepsat vše.Předpokládám, že máš zapnutý UEFI Boot a zatrženo Windows OS Configuration přepnutý na Windows 8.1/ 10 WHQL Support. EuP 2013 Disabled. Některé desky mají mají možnos nastavení úsporných stavů linek PCIe - Link power management, L0p - tak zkus kouknout, jestli to tam není a zakázat.Jiné NVMe se v desce detekuje? Máš možnost ho zkusit v redukci a narvat do PCIe x16?

UEFI Boot zapnut. Zajímavé je, že jsem nemohl libovolně měnit pořadí zařízení při bootu, vždy jen +- o 1 a dost.Win 8.1/10 WHQL Supp jsem musel vypnout, nenabootovalo to s původní SSD M.2. Ale ani se zapnutým se SSD neukázal.Měl jsem s sebou PCIe kartu s M.2 NVMe, ale je x4 a na mb byl volný jen x1. Monitor je HDMI a mb jako takový umí jen DVI a VGA, tak tam musela být patrová grafická karta.Jiné NVMe jsem s sebou neměl, nenapadlo mne, že s tím budou potíže, chipset B250 normálně používám, u Gigabyte s tím nebyl nikdy problém.

Bez problémů jsem skládal několik sestav s MSI B250M Mortar/Bazooka a tam vše fungovalo jak má - i v deskách, které jsem modifikoval na podporu Coffee Lake a dával do nich Core i3-8100. Disky byly Samsung 950 Pro, Samsung SM953 a Intel 750.Jediné, co mě napadá, je nekompatibilita řadiče s implementací PCIe na desce. Setkal jsem se s jedním low-end Gigabytem B450M S2H, který náhodně odpojoval NVMe Adata SX8200 nebo GammX S11.

Tak jsem vytáhl baterii, nastavil BIOS na Optimal a už je SSD v seznamu. Zajímavé je, že je v seznamu bootovacích zařízení, ale chybí na pozici SATA2.Díky za nakopnutí.

Jo, takže opravdu ten přepínač pod PCIe x16 sloužil pro přepínání vodičů mezi SATA a M.2.

On tam původně byl M.2 SSD WD Blue 250GB, Požadavek byl WD Black 1TB. Přepínač jsem pro tmu nenašel a ani nehledal. Ostatně v návodu o něm nebylo nic napsáno, alespoň ne u této verze.

On je elektronický, uživatel by na něj neměl mít vliv... jak se ukázalo měl - bylo potřeba resetovat nastavení. Ostatně počty přepínačů z 16 linek na 8+8 do dvou slotů pro funkci SLI/Crossfire výrobci desek také nezmiňují a při vložení dvou karet se to přepne automaticky.

Zapomněl jsem napsat výsledek. Příště jsem přišel, vše zapojil a normálně to naběhlo, vše jsem viděl. Acronisem od WD jsem naklonoval systém a bylo hotovo.Tak nevím.