MB MSI B150A Gaming pro a SSD disk

Zdravim mam MB MSI B150A Gaming pro s procesorem i3 6100 a 8gb ram (2x 4bg) a rad bych si na system koupil SSD disk. Bohužel před lety když jsem MB kupoval jsem si nevzal verzi s m.3 a teď toho lituju. Když koupim SSD s SATA připojením, uvidím rozdíl? Má to smysl? S SSD nemam zkušenosti proto se Vas ptam. DIky

Odpovědi na otázku

Asi myslíš M.2, ne M.3. Rozdíl poznáš pouze při sekvenčním čtení/zápisu (kopírování mnoha-gigabajtových souborů, benchmarking atd.), což u řadového uživatele není nijak časté.

jj m.2 to byl preklep. Jde mi pouze o zrychleni reakce a spusteni windows, a dalsich programu. Stahovane data bych stejne daval na klasicky sekundarni HDD. Takze myslis ze to nema smysl?

Na rychlý start a chod operačního systému, prohlížení webu, office i hraní disk se SATA rozhraním běžnému uživateli úplně stačí a rozdíl v praxi nepozná, protože je to všechno práce s (relativně) malými soubory.Abys byl v obraze - největší slabinou klasických disků není ani tak rychlost čtení nebo zápisu, ale tzv. "seek time", neboli přístupová doba (plotna disku se musí nějak otočit a hlavička nad tou plotnou nějak napozicovat, aby každé, sebemenší čtení (nebo zápis) dat mohlo vůbec započít) - mno a tohle největší zdržení odpadá u jakéhokoliv SSDčka, ať už je připojeno přes SATA, nebo přes NVMe.

Kolega nahoře srovnávat rozdíl SSD SATA vs M2.. Rozdíl klasický HDD a SSD je velký. Šel bych do toho..Zrychlí se OS+ aplikace, navíc SSD zlevňují...

Diky za reakci, prave ted na to koukam, a 240bg se da koupit i pod tisicovku, a na OS + programy si myslim ze je to dostacujici, jak jsem psal nahore, na data bych daled pouzival klasicky hdd

Určitě. Na mém 250 GB (tzn. 232 GiB) SSD mám aktuálně Windows, všechny používané programy a Steam s jednou hrou - a celkové využité místo přitom není ani 80 GiB.