Maxtor na PATA na Gigabyte P45 nefunguje

Mám desku GA-EP45-EXTREME a jeden starší HDD Maxtor 6L300R0 (PATA) a po probuzení z režimu spánku jej Win XP SP3 pro "nevidí"ani ve správci zařízení ani ve správci disků.Pouze HD Tune jej identifikuje,ale test proběhne červeně .Tady jsou výsledky z HD Tune: Maxtor 6L300R0 Information

Firmware version : BAJ41G20
Serial number : L61Q32HH
Capacity : 279.5 GB (~300.1 GB)
Buffer size : 16384 KB
Standard : ATA/ATAPI-7
Supported mode : UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)
Current mode : UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)

S.M.A.R.T : yes
48-bit Address : yes
Read Look-Ahead : yes
Write Cache : yes
Host Protected Area : yes
Device Configuration Overlay : yes
Automatic Acoustic Management: yes
Power Management : yes
Advanced Power Management : yes
Power-up in Standby : no
Security Mode : yes
Firmware Upgradable : yes

Partition : 1
Drive letter : N:\
Label : MP3 cz
Capacity : 81156 MB
Usage : 60.57%
Type : NTFS
Bootable : Yes

Partition : 2
Drive letter : M:\
Label : MP3
Capacity : 205024 MB
Usage : 55.93%
Type : NTFS
Bootable : No
Po restartu je vše v pořádku,bios poslední verze,ovladače taktéž.

Odpovědi na otázku

mozna mas jen neco blbe nastaveno v biosu. tuto desku bych spis provozoval na win vista x64 ane na win xp

Kdyby bylo něco blbě v biosu,tak by to dělalo po restartu a ne po režimu spánku(to si myslim já).A vista?Ta mě nesmí na HDD

Podstatné je, abys ho viděl v BIOSu.

To nastane ve chvíli, kdy je správně najumperovaný a připojený bezvadným datovým kabelem a s připojeným napájením - funkčním.
Je lepší nepoužívat Cable select, ale Master/Slave nebo u některých disků Master, když je na kabelu sám.

Pak je třeba, aby měl řadič nainstalovaný driver.

Pak ho uvidíš ve Správě disků a pokud nebyl inicializovaný a naformátovaný, budeš mít příležitost to udělat.

V biosu vidět je,vidí ho i HD Tune,ale windowsy ne.

Pokud ho BIOS vidí vždycky a ne jen někdy, chtělo by to driver.

Když dáš přidat HW, nabídnou ti ho Winy a máš šanci zadat cestu k driveru?

Tak tohle mě nenapadlo-zkusim příště až se to stane a dám vědět

Mimochodem,formát nepřichází v úvahu,mám na něm sbírku cca 140GB mp3

No vidis, me to kvuli staremu disku Seagate hodi pri probuzeni modrou smrt, takze to asi bude problem jinde jak v biosu

Tak na to sem zapoměl-už se mi to taky stalo(modrá smrt po režimu spánku),ale nepřikládal sem to tomu HDD.Podle mě je něco špatně v ovladači chipsetu,ale už se mi to stávalo i v předchozí instalaci(nedávno sem formátoval).

Máš aktuální drivery chipsetu?

Intel InfinstUtility

pravidelně stahuju a instaluju ze str. Gigabyte: www.gigabyte.cz ...

Nepouzivej rezim spanku, ale PC vypinej. Pak problemy nebudou.

To je sice pravda,ale já ho chci používat

Totiž,myslel jsem,že ho bude potřeba kvůli nahrávání z tv karty,ale nebude,takže poč. vypínám normálně.Ale stejně by mě zajímala příčina -podle mě se nemá rád Maxtor s chipsetem(už to tady jednou bylo:Maxtor vs. nVidia).