» Poradna » Ostatní

Matematika

Tři muži přišli do motelu :
Recepční uvedl, že pokoj stojí 30 Kč, a tak každý z mužů zaplatil 10Kč.
Všichni odešli na pokoj.
Po chvíli recepční zjistil, že cena je nižší a činí 25 Kč.
Vzal tedy 5 Kč a poslal poslíčka, aby je vrátil. Ten však nevěděl, jak
rozdělit 5 Kč na tři stejné díly, proto každému z mužů vrátil jen 1Kč
a 2Kč si ponechal...
To znamená, ze každý z mužů nakonec zaplatil 9 Kč...Je to tak?
To je dohromady 27 Kč... Je to tak?
Poslíček má v kapse 2 Kč...Je to tak?
To je dohromady 29 Kč... Je to tak? Tak kde je ta koruna?!?!

A teď machrujte....!

Odpovědi na otázku

Když jsme ze zaplacené částky 30Kč hostům odečetli 3Kč, musíme také odečíst 2Kč, které si nechal poslíček a ne je přičítat.

Nikde se neztratila.

V pokladně je 25Kč,
Poslíček má v kapse 2Kč
muži dohromady 3Kč, to je celkem těch 30Kč

Nebo naopak:
Muži zaplatili 30Kč, pokoj stojí 25Kč, poslíček jim vrátí 3Kč a 2Kč si nechá. Stále 30Kč.

Nebo lépe, kde ta koruna jde vidět:
Muži zaplatiti 30Kč. Pokoj stojí 25Kč, poslíček jim vrátí 3Kč, tedy muži pokoj PŘEPLATILI o 3Kč, muži nezaplatili 27Kč, ale 28Kč! A ty 2 Kč má v kapse. Každý zaplatil v důsledku 9,333333Kč, ne 9Kč.

Ten přeplatek mužů.

30-25-2=3Kč. (Původní cena-nová cena-poslíčkovo "zpropitné)
25+3=28Kč. Zaplatili těch 28Kč. Nikoli 27Kč.

Nebo ještě jinak:

Každý zaplatil 10Kč. = 30Kč
Po koruně jim posel vrátil, 2Kč si nechal, takže každého ošidil o 0,666666Kč (přesně 2/3 Kč).

10-(1+2/3)=25/3 * 3 = 25, nová cena

A vrácené peníze, kdyby šly rozdělit (1+2/3)*3=5,

pořát je to o tom, že nezaplatili zvlášť 9, ale o něco víc...28/3Kč (9,333333).

Cože? Jaké 9,3333? Každý zaplatil 9 Kč, tj. dohromady 27 Kč. Od toho je ale nutné odečíst (nikoli přičíst!) ty 2 Kč o které je okradl poslíček a dostaneme se na 25 Kč, což je cena pokoje.

Každý zaplatil 9 Kč, tj. 27 Kč dohromady. Z těch 27 Kč má 2 Kč poslíček a zbylých 25 Kč recepční. Kam se ztratilo těch 63 Kč, které zbývají do 100 Kč, které mi dluží kamarád?

taká somarina, rátaš krížom krážom nerátateľné naopak
aká koruna ti nevychádza ?

Izba stála pôvodne 90
potom - 5 teda = 85
Ale iba tri koruny vrátil stála ich teda 85 + 3 = 88
takže mu dve zostali a to je dokopy 88 + 2 = 90

Aha, nie každého 30 ale dokopy 30
Ale počty sú rovnaké.

30 - 5 = 25
25 + 3 = 28
28 + 2 = 30

A kde je ten levnej Gay motel?
Jako kdy jsi naposledy videl ze by pokoj stal 30 Kc?

Ono v originálu je tam místo 'Kč' '$' nebo 'Ł'.

To je staré jak Methusalem, a navíc ještě poněkud hloupé. Pokuste se vyřešit následující úlohu a potom zkuste machrovat.

Fero a Eržika mají malého Deža. Ze školy přišel dopis, že Eržika a Fero musí
svého syna bezdpodmínečně do jednoho měsíce umýt, odvšivit a ostříhat, jinak že zařídí jeho umístění do děcáku.
Předpokládá se, že rodina spotřebuje na Deža jedno mýdlo, jeden šampón a jeden přípravek proti vším měsíčně. K holiči bude také chodit jednou měsíčně. Mýdlo stojí 25 Kč,
odvšivovací šampón 50 Kč a holič 100 Kč. Převedením Deža do státní péče
přijde rodina o část přídavků na děti ve výši 9.000 Kč ročně. Nepřijde o všechny přídavky, protože mají ještě Kolomana, Ference a malou Eržiku. Vyplatí se Ferovi a Eržice dítě 12x do roka po dobu 6-ti let mýt nebo si udělat nové?

Pozn. náklady na vodu zanedbejte, protože Fero odpojil vodoměr a radnice to
toleruje, aby z toho nebyl rasový problém.

Těm se vždycky vyplatí udělat si nové.

A kdyby jenom jedno