» Poradna » Ostatní

Matematický oříšek

Zdravím, a lákám k vyřešení jednoho oříšku, se kterým si nevím rady. Máme tři hodnoty, a=2 500 000 reprezentující 100%; b=7 000 000 reprezentující 0% a c=5 300 000, která leží mezi těmito hodnotami a reprezentuje určité množství procent. Kolik procent reprezentuje c? Děkuji, potřebuji to narvat do excelu hodnoty se mi různě mění, ale nemohu dospět k závěru a logicky si ho odůvodnit. Děkuji

Odpovědi na otázku

Jako známý matematický analfabet nedokážu pochopit, jaktože větší hodnota je přiřazena nižším procentům.V takovém případě odpovidá 5 300 000, 212%.

V tom je ten oříšek. Řekněme, že čísla odpovídají částkám - nejlevnější pro mne znamená výherce - tedy 100% a nejdražší je pro mne ten nevýhodný 0% (nemá žádou šanci), nicméně mezi nimi se pohybuje někdo, kdo má jistou šanci a to reprezentují ty procenta. Doufám, že je to k pochopení.

Tak v tom případě se ti jedná o pravděpodobnosti. V tom případě málo vstupních proměnných. A nejsem si jistý, jestli bych pravděpodobnosti výhry vyčísloval v procentech, ale budiž.

Já se do toho docela zacyklil, ale pokud budeš znát nějaké adekvátní řešení, rád se nechám poučit. :)

Pak můžeme (možná )Použít úměru nepřímou.X : 100 = 2500000 : 7000000X = 2500000 : 7000000 / 100X = 35,714285714285714285714285714286 %

To jsi mi jen odpověděl, kolik je procent 2 500 000 ze 7 000 000. To nepotřebuji. :))

No jak si to popsal, šel bych na to asi takhle - a dává mi to logiku... Prohodil bych cifry a procenta, kdy těch 2,5 je 0% a 7 je 100%. Pak orientačně např. 2 550 000 je 1% oproti tvým 2 500 000 a pak bych to odečetl zpětně, tedy že mých 2 550 000 má u mně 99% šanci - a takhle bych si odvodil i c) , kdy 5 300 000 má mým výpočtem cca orientačně 75% - tedy pak 100-75 je 25, pak ta cifra c) má u mne 25% šanci.

To byl jeden z mých závěrů, ale abych pravdu řekl, vůbec si tím nejsem jistý.

Já si jistý jsem, bo výrobek v ceně 6 950 000 má u mně šanci jen 1% a naopak, za 2 550 000 zas 99% (orientačně). To dá rozum.

Zkus napsat ten vzorec

Jsem líný to spočítat - použil jsem logiku, zatím počkáme s čím přijde Expoox.

Spletl jsem číslo v té trojčlence.Myslel jsem:X:100 = 2500000 : 5300000X = 2500000 : 5300000 * 100Vzorec tedy může být % : [tvoje číslo]/ 5300000 * 100// Znásilňování logiky podobné z programování čistě náhodné.

Ale pořád mi tam chybí to b=7 000 000 - to co reprezentuje 0%

Vlastně mi to stejně nevychází. :) Potřeboval bych celý ten vzorec.

Je to nesmysl, pokud hodnota 2 500 000 reprezentuje 100%, tak méně procent nemůže být větší číslo (7 000 000) a už vůbec to nemůže být nula procent. I kdyby méně procent bylo menší číslo, tak nikdy to nebude 0%.Kdyby 100% odpovídalo 2 500 000, tak nula procent bude reprezentovat číslo nula:(2 500 000 / 100) * 0 = 0

Nějak jsem to nepobral. Nemáš v tom chybu-tedy v zadání? Bo hodnota a) je menší a má představovat 100%, kdy b) je větší a 0%?

Jasně je to zamotané, viz. příspěvek výše. jde o to, že jde o škálu, jakési úspěšnosti. 100% = nejlevnější, 0% = nejdražší. Dle men by v tom vzorci měla hrát roli vlastně jedna hodnora a to rozdíl mezi b-a. Už víš jak to myslím? :)

mě kdysi učili na základní škole trojčlenku a jestli je 100% u menší nebo větší hodnoty je podle mě zcela jedno, když se odprostíme od toho, že jsou to procenta

Právě, že jen trojčlenkou to vyřešit nelze. Vyzkoušeno.

2500000x + y = 1007000000x + y = 05300000x + y = ?x = -1/45000y = 155 + 5/95300000 * (-1/45000) + 155 + 5/9 = 37 + 7/9

Děkuji

neak som sa dokopal k vysledku 26,15%, moze byt ?

No, se svým odhadem jsem asi daleko nebyl - myslím, že by to odpovídalo, jen upřesni, jak ses k tomu dorval?

no kedze nejdeme od 0 po niekolko tak potrebujeme dostat rozsah v ktorom sa pohybujeme co je v nasom pripade 0-100% teda 7 000 000 - 500 000 = 6 500 000. Kedze 0 je tych 7 milionov, tak potrebujeme ost od tejto "nuly" az po tych 5 300 000, cize 7 000 000 - 5 300 000 = 1 700 000, a teraz uz len vypocitame percentualny pomer tych 1,7 miliona z 6,5 a to je tych 26,15 %... snad ti to dava logiku :D

aha, pardon, pomylil som si 500 000, ma tam byt 2 500 000, takze to iste len to prepisat a vychadza 37,77%

Hele tenhle způsob mi přijde logicky odůvodnitelný. Dík.

za malo , taketo oriesky ma bavie ,ked budes mat daco dalsie kludne napis

Oříšky? Myslíš úlohy pro 6. třídu základní školy?

Ale, jo byl to takový malý milý oříšek - ale ze statistiky si pamatuji pěkný pořádný kokosový ořechy.

Hele jo!!! To je ono Fakt to tahle vychází.

No fakt jsem línej jak veš - hele, vím jedno, že 50% je 4 750 000 - to je jistý. Jestli tvým logickým výpočtem přijdeš na stejnou hodnotu, pak máš pravdu s těmi 26,15% - zkus to zráchat... a dej vědět.

Já to házím do excelu. Ukládám, a vrátím se k tomu zase ráno. Fakt jsem s tím bojoval asi 3 hodiny, navíc jsem přišel asi na deset lepších způsobů, někteří pánové ale říkají ne - takhle je to přece logické. :))

Máš stejný postup, ale jiná čísla..., 100% je podle zadání 2,5M, ty počítáš s 0,5M, takže vyšlo něco jiného.

no ved sa o prispevok nizsie opravujem

ano, vidím, píšu pomalu, tak sem to našel až po odeslání předchozího příspěvku.

Hele já už se pohyboval kolem kolem 30% procent. taky :)

Když 0% je 7M a 100% 2,5M, tak 100% jde brát jako -4,5M což je rozdíl obou hodnot. Pak by 5,3M bylo -1,7M a to je 37,777%Záleží na tom, co ty čísla vlastně reprezentují a jestli to jde takhle počítat.

Reprezentují peníze. a procenta v podstatě pravděpodobnost. Má to sloužit k nějakému procentuálnímu odhadu úspěšnosti nabídek. ;) Je to dle mě, ale hodně padlý na hlavu systém.

To je nesmysl. Kdyby to reprezentovalo pravděpodobnost, pak číslo 2 500 000 by bylo = 1Tedy pak by nebylo "místo" pro ostatní jevy.Máš to špatně ocejchované.

No jasně, jako zadání je v podstatě nelogické, - já se to snažil přeložit a logicky si to odůvodnit - něco jako když manželka říká: "hele Milouši nechceš, abych TV přepla na rugby místo mého oblíbeného německého romantického seriálu?"

Ale jo, když nejnižší cena (nabídka) bude 100% a nejvyšší 0%, tak pro nabídky mezi tím ti vyjde jejich % vzdálenost od minima a když tohle spočítáš pro více výběrových řízení, tak můžeš snadno porovnávat ceny nabídek "dodavatelů" přez poměrová procenta a ne přez absolutní čísla (nebudeš srovnávat hrušky s jabkama), takže to půjde nacpat do grafů a podobně

No na to, že mi táhne na 50 mi to celkem ještě myslí . Jen kdybych nebyl tak línej, výsledku bych se určitě dopracoval taky - příště zas .... čusko

čao

Tohle není moc "složité" na logiku. Ideální představa je přes úsečky.Namaluj si na papír čáru 10cm dlouhou. Na začátek si napiš 2 500 000 a na konec 7 000 000. A do správného místa zakresli bod 5 300 000.Teď do stejné čáry na začátek napiš hodnotu 100, na konec hodnotu 0. A změř si jak daleko je ten zakreslený bod od těch krajních a víš jeho hodnotu. Teď to stejné provést přes normalizaci těch hodnot.V první řadě musíš převést ty hodnoty na normalizovanou úsečku, kde začátek je v bodu 0, konec v bodě 1, a bodu C odpovídá něco mezi 0 a 1.K tomu potřebuješ 2 pomocné hodnoty. Minimum na té úsečce, a délku té úsečky.Min = 2 500 000Len = 7 000 000 - Min = 4 500 000A pozici bodu C mezi 0 a 1 spočítáš snadno. C = (C-Min)/Len = 0.6222A ve stejné vzdálenosti 0.6222 ten bod bude i na té úsečce 100..0 Protože tahle úsečka je "obráceně" tak potřebuješ znát její délku, a maximální hodnotu.Max2 = 100;Len2 = 100-0 = 100;A teď už jen ten bod přeneseš do té druhé úsečky díky těmto dvěma hodnotám.C2 = Max2-C*Len2 = 100 - 0.6222*100 = 100 - 62.22 = 37.77%Ale excelovské vzorce si pro to napiš sám. Když to uděláš dobře tak si můžeš libovolně nastavovat všech 5 hodnot (pokud zachováš logiku že první úsečka má vlevo menší hodnotu a vpravo větší, a ta druhá je přesně opačně) a vždy dostaneš správný výsledek. Třeba když si C zadáš 0 (mimo rozsah A, B) tak dostaneš 155%. Teda za předpokladu že předpokládáš že obě dvě úsečky mají lineární rozložení hodnot. že jedna není třeba exponenciální atd.

koukal jsem na to když ten dotaz byl nový a říkal jsem si že je to triviální , on mu někdo odpoví. Vidím, že není takže řeknu co si myslím. Pojal bych to jako lineární funkční závislost mezi hodnotami nezávisle proměnné x = a, b, c, ... a y = 100, 0, "?" . Proč lineární? protože pokud bychom předpokládali jinou, tak úloha nemá řešení protože nevíme jakou (a taky množství procent je lineární funkcí příslušné veličiny). Takže mám dvě dvojice hodnot nezávisel a závise proměnné [x1,y1] = [2500000,100%] , [x2,y2] = [7000000,0%]. Najde se rovnice příslušné lineární závislosti a do ní se dosadí x3 = 530000 a vyjde y3 .

Pokud to máš řešit v excelu - když ty dvě dvojice dám pod sebe do excelu a nechám vykreslit graf, tak jedna z funkcí grafu je proložit těmi body přímku. Pravým klikem na tu přímku můžeš zobrazit její rovnici. A do ní dosadíš ...