» Poradna » Web a internet

Máte někdo reálnou zkušenost a radu s instalací Starlinku?

Přestěhovali jsme se do malé obce, kde není žádná reálná možnost internetu. Není ADSL/VDSL, není WiFi, není mobilní síť vyšší než 2G (EDGE). Proto jsem začal uvažovat o Starlinku. Jenže podle některých zpráv bych prý potřeboval dobrý výhled na severní oblohu a to by asi byl problém. Hned za domem je na sever prudký svah zarostlý vysokým lesem. Máte někdo reálnou zkušenost a radu s instalací Starlinku? Dokonce bych přivítal někoho, kdo by mi s tím pomohl - přece jen v mém věku 73+ už lození po střeše apod. pro mne moc není.

Odpovědi na otázku

Uvažovat o starlinku lze až při dostatečně vysokém důchodu - jsi si toho vědom?? I když vlastně nedávno dosti zlevnili.. https://www.lupa.cz/aktuality/starlink-v-cesk... Ale i tak to stále není žádná láce...https://www.lupa.cz/clanky/starlink-na-tyci-a...

Používal jsem Ka-Sat Tooway (https://intv.cz/satelitni-internet-cenik/) a u něj je anténa směrována víceméně na jih. Mají tam i nové modemy, u kterých snad nehrozí hack, jak u těch předešlých.

Když se podíváte na ceníky tak to stojí VÍC než Skylink a přitom parametry připojení jsou mizernější.

To já nijak nerozporuji, jen říkám, že anténa Ka-Sat je orientována na jih, nikoliv na sever.

Každá z těch služeb má satelity na jiné orbitě, proto je Ka-Sat směrovaný na jih a Starlink na sever

Ano, i o tom jsem samozřejmě uvažoval a mohlo by to být krajní řešení. Ale dotaz nebyl na alternativy ke Skylinku, ale na zkušenosti se Skylinkem.

Můžeš to udělat jako tenhle týpek: https://www.youtube.com/watchprostě si u baráku postavil 10m vysoký sloup a na vrchol dal starlink anténu.

nevim.. on se da Starlink uz zprovoznit v CR a pokud ano tak mate jako duchodce tak vysoky duchod ze platba za Starlink bude pro Vas akceptovatelna ? Instalace je asi to nejmensi.

Že jde Starlink v ČR objednat i zprovoznit samozřejmě vím. Platba 1400 Kč/měsíčně za reálně 200+ Mb/s a ping do 50ms je docela konkurence schopná, i když k tomu musíte připočíst i náklady na elektřinu (Starlink žere cca 100-120 W). Podle návodu je instalace prý hračka, ale mne zajímá zkušenost někoho kdo to OPRAVDU dělal a jestli by špatná dostupnost severní oblohy měla být problémem.

Pokud se nemýlím Starlink má mobilní appku která je schopná výhled prolustrovat a říct jestli je to OK nebo ne

Ano, má. Mám ji i nainstalovanou a zkoušel jsem to. Výsledky nejednoznačné.

Spotreba starlinku neni tak vysoka, tech 100-120w je k dispozici jen kvuli vyhrivani anteny pri minusovych teplotach at muze roztopit snih. Normalne to je 45-75w podle delky kabelu a vytizeni.

50W je 350Kč/měsíc při ceně elektřiny 10 Kč/kWh, to je pořád nezanedbatelné. Samozřejmě může se třeba na noc vypínat.

starlink nie je jediny satelitny internet. google -> 'satelitni internet cr' a najdes nejake firmy, potom len zistovat co by vyhovovalo u vas ...

To jsem samozřejmě udělal, ale nic vyhovujícího a lepšího než Starlink jsem zatím nenašel - ani cenově ani parametry služeb. A to moc náročný nejsem. Právě proto hledám lidi se zkušenostmi se Starlinkem a nikoliv alternativy.

Ani nenajdeš - Starlink je momentálně mezi satelitními službami nejlepší.

Mezi Starlinkem a ostatnimi satelitnimi systemy fungujici na mnohem vyssi orbite jsou diametralni rozdily v pouzitelnosti.

Mam dva kamarady, kteri maji Starlink jako primarni pripojeni. Zeptam se jich, ale zastihnu je asi az v pondeli.

Jednoho kamarada jsem chytil. Taky doporucuje aplikaci do mobilu, ktera ti ale nepomohla, tak nevim. Jeho antena pry smeruje na jih.

Možná jsem něco dělal špatně. Teď jsem v Praze, a tak znovu zkusím až ve středu nebo ve čtvrtek. Ono to taky může být už lepší, než bylo v i zde zmiňovaném rok starém článku na lupě – družic je už zase víc.

Určitě není vyžadován výhled na severní oblohu. Je vyžadován výhled přímo nahoru.Zvládne to člověk se základními znalostmi sítí a iPhonem (Android nemám zkušenost), ale úplný laik by mohl mít problémy.Do Čech se v dohledné době nechystám. Sorry

NA ŽÁDNÉM z mě dostupných míst mi aplikace neukázala, že by STARLINK mohl fungovat. Kopec na sever od domu s lesem opravdu vadí.

1. Zjistit jestli nějaký jiný mobilní operátor nemá lepší připojení (u nás na chatě O2 - 2G a Vodafone 4G)2. Zkusit okolní poskytovatele za jakých podmínek a nákladů je možné dopravit signál až k vám. 2 roky Starlinku vás vyjdou na cca 35 000 a za to se dá pořídit dost výkonné zařízení, nehledě na to že by mohl mít zájem i někdo ze sousedů včetně chatařů a chalupářů.3. A až pak zkusit ten Starlink.

Rekapitulace k 1.2.2023Žádný mobilní operátor u nás nemá slušný signál LTE a ani kapacitu a nic nenabízí. Ukecal jsem Vodafone na mobilní internet 10 Mb/s s FUP 60GB (když jsem přešel i s dalšími službami). Cena celkem víc, než bych dal za STARLINK. Ale protože v domě už není ani 2G tak doma stejně musím všechno přes Wifi(LAN). Takže hodně dat dokupuji. Nakonec mi slíbili internet LTE 30Mb/s bez FUP. Před týdnem dokonce nainstalovali, chodilo to sice 15-18 Mb/s, ale i to by mi stačilo. Ovšem dodnes službu neaktivovali. Prý jim externí firma, co to montovala, nesdělila IMEI (!!!). Tak jsem jim ho dal já (podle administrace v routeru) a zatím čekám kolik dalších dnů jim bude zprovoznění služby trvat. HOWGH.

Ad 2) Samozřejmě jsem zkoušel, ale jediný poskytovatel WiFi tu má AP ve středu obce a to je za kopcem a pro našich 5 domků, kde nikdo další nic nechce nic dělat nebude.Ad 3) I pro ten STARLINK bych musel postavil 20m stožár nebo jít cca 400 m mimo náš pozemek.Prostě černá díra u Blatné.

Starlink není geostacionární, takže vůbec nepožaduje výhled na konkrétní místo oblohy. Mělo by stačit směrování antény kolmo vzhůru.

Nestaci - Starlink antena se behem instalace aktivne (sama) natoci na nejlepsi misto, protoze satelity proletaji po predem urcenych drahach. Zbytek se pak resi fazovym posuvem.