» Poradna » Počítačové sítě

Mapování disku v síti

Zdravím. Mám doma router Tplink (AC750 Wireless Dual Band Gigabit Router) s možností zapojení USB disku. Podařilo se mi to nějak rozchodit, že k disku mají přístup všichni (nepotřebuji to mít zaheslované) na síti, kteří si namapují disk/složku příkazem \\tplinklogin.net. Na dvou PC (notebooky) to funguje bez problémů ale na stolním PC se mi to odmítá připojit. respektive disk namapuji a druhý den mi vyskočí toto: https://ctrlv.cz/O5Ot https://ctrlv.cz/ktKk Při opětovném pokusu o namapování toto: https://ctrlv.cz/3EYy a při pokusu o otevření složky přes "run" toto: https://ctrlv.cz/zMGUV průběhu dne se mi to občas povede namapovat a pak to chodí přibližně do dalšího zapnutí počítače.Nevíte, kde hledat chybu?Nejsem žádný IT technik takže tomu moc nerozumím Používám toto řešení k přenosu souborů mezi jednotlivými počítači takže NAS bych plně nevyužil. Děkuji za pomoc!

Odpovědi na otázku

namapuj to tak, aby to bolo cez IP adresu routra a nie nejaky divny .net resp. sa na cele vykasli a kup si NAS, cez router ti to nikdy nebude fungovat spolahlivo a rychlo

A jak se to mapuje přes tu IP? Ten NAS by byl určitě lepší ale plně bych ho nevyužil. Toto řešení mám na přenos př. word dokumentů z jednoho pc do druhého abych to nemusel nahrávat třeba na sdílenej disk google apod (nebo to tahat flash diskem :D)

Disk pomoci IP adresy namapujes ve windows tak, ze das pripokit sitovou jednotku a napises tam \\<IP adresa>\<jmeno disku> - treba \\192.168.0.1\sdileny

zadej do adresního řádku v průzkumníku nebo do řádky WIN+R:\\192.168.0.1 a dej enter (místo ip co jsem napsal doplň ip adresu svého routeru)Objeví se ti okno s výpisem sdílených složek na dané adrese, případně ještě zadáš jméno a heslo pro danou složku (pokud si tam nějaké nastavil).Ze složky kterou vidíš si udělej zástupce na ploše nebo připoj pod písmenem jako síťovou jednotku (pravé tlačítko).Ale jak bylo napsáno - router není na sdílení složek na USB disku vhodný. Pravděpodobně ti to bude dělat problémy. Kup si NAS.

Sdílená složka se mi objevila ale při pokusu to namapovat (jak píšete) mi to vyhodí tohle: https://ctrlv.cz/e0yJ

Nejspíš proto, že nemáš přístup do složky sda1, ale až do volume. Zkus napsat celou cestu:\\192.168.0.1\sda1\volume

Nebo to zkus po restartu počítače.

Ja som v routri nakonfiguroval FTP prístup s USB flash zapojenej do routra, ale Windows flash disk nevidí. Sieťové disky a FTP sú 2 rôzne veci?

FTP a SMB jsou odlišné protokoly.

sambu si nastav na ftp sa vyprdni

Krásně přiblblý smajlík. Já se zase podivuji, když někdo na prostředek v místní síti přistupuje přes vzdálený server ve WAN síti Internet.

ak potrebujes menej ako 15GB dat, tak ggl disk je super vec. Nastavis na vsetkych pocitacoch, na PC1 nieco nakopirujes do zlozky "ggl_disk" a automaticky sa ti to objavi v PC2 a PC3. Vykasli sa na cely usb disk z tplink routra.

Název místního zařízení je již používán: toto je chyba, která se i mně občas objevuje po instalaci Windows 10 2004. Tam, kde ti to funguje, upgrade na 2004 možná ještě neproběhl.Disky jako písmeno nemapuj trvale, ale vytvoř si dávkový soubor s příkazem například:net use t: \\192.168.0.1\sda1\volume /PERSISTENT:NOa ten naplánuj automaticky spouštět po přihlášení uživatele.Nebo si dej dávkový soubor na plochu a mapuj disky až v případě potřeby.

Tak nakonec se mi to namapovat podařilo když jsem napsal celou cestu \\192.168.0.1\volume(sda1) Jinak proč to má takovej název? jde to změnit třeba na "sdílené" ?

Někdo mu poraďte fintu s vypínáním SMB1 na W10. Já to datluju z telefonu.

tak můj problém to nevyřešilo :( přemapoval jsem disk na IP adresu ale ze stolního PC se po restartu na disk nepřipojím a po opětovném pokusu o namapování mi napíše že je disk "nedostupný" nebo tak něco a namapovat jde až za cca 2 hodiny :/ Nějaké nápady? Co je ten SMB protokol, co tu píšete?

Google nefunguje?Zadaj do Googlo, Bingu, ... a nastuduj

Dobře, to už mám nastudované ale co s tím? Teď mi po zapnutí pc zase disk nefunguje. https://ctrlv.cz/6i6I https://ctrlv.cz/Yda5 https://ctrlv.cz/TLvb

Viz můj příspěvek z 22. 11. 2020 13:10Mapuj disky ne trvale, ale skriptem pomocí net use po přihlášení uživatele nebo až v případě potřeby. (Na počítačích ve firmě, kde to házelo tuto hlášku a mapuju teď disky .bat souborem po každém přihlášení uživatele, to funguje jak víno.)

a nebyl by nějaký jednoduchý návod jak na to? Jak jsem psal tak nejsem žádný it a pořádně ani nevím co to script je a jak se používá. Je to tedy reálné že bych do dokázal nějak zprovoznit? :D

Vytvoř si v nějakém adresáři soubor test.txt.Pokud vidíš jeho příponu .txt, je to v pořádku, pokud ne, zruš skrývání přípon známých typů souborů. https://wintip.cz/515-jak-zobrazit-pripony-... Přejmenuj soubor na test.batKlikni na ten soubor pravou myší, upravit.Napš do nějnet use t: \\192.168.0.1\sda1\volume /PERSISTENT:NOa ulož.Když na něj 2x klikneš, měl by se disk namapovat.