Mam na doske sloty na SIMM aj DIMM ale DIMM RAMku mi neberie

Caute! Mam takyto problem: Mam na maticnej doske sloty na SIMM aj DIMM RAMky. Povodne tam boli 2x 8MB a 2x 16MB, t.j. 48MB SIMM RAMky. Ked som pridal DIMM (SD RAM 128 MB), pocitac mi absolutne novu RAMku ignoruje. V Biose nic na nastavenie RAMky nie je(aspon som nic take nenasiel, aj ked som hladal asi 5 krat). Myslite ze je to v tom, ze je 128MB na taky comp vela? Nemal by ale aj tak aspon napisat, ze zaregistroval novu RAM alebo vyuzit aspon cast pamate? Maticna: San-Li SL-586V; ID: 11/06/96-i430VX-2A59GSM9C-00. Za kazdu radu vopred dakujem! P.S.: Manual na comp samozrejme nemam:)

Odpovědi na otázku

Velmi často je to tak, že v některém banku můžeš mít buď SIMM, nebo DIMM - ne obojí současně.

Taky si myslím, že nelze mít obojí současně (ale třeba se mýlím). Nech tam jen jeden typ pamětí. A pokud ti ta DIMM RAMka nepojede ani tak, tak zkus sehnat novější BIOS. Mě kdysi starej komp odmítal brát 64MB nové SDRAM, ale kamarádovu 64SDRAMku to bralo (byla starší, rozměrově větší víc švábů). Novej BIOS by to prej vyřešil, ale já ho tehdy nesehnal.

Koukam, ze se tu probira vec z "praveku" Takze: predpokladam, ze ta 128ka je funglovka, tedy nova, jednostranna (svaby jen z jedne strany). Do tehle desky, pokud uz vubec, potrebujes "starou", oboustrannou (blbe se shani a jeste je o dost drazsi). A tim se dostavame k hlavnimu jadru pudla a to je deska sama o sobe: jak uz nazev vypovida, tak je osazena chipsetem intel 430VX, coz byl ve sve dobe low-end urceny POUZE DO 64 MB omezenych cache pameti a u nekterych desek i fyzicky, ze to proste vic pameti nez 64 MB nevzalo. A ne, nemusi skutecne vypsat vubec nic a nepouzit ani kousicek. Pokud bys ovsem trval na pridani pameti, pak holt taky na jine desce. Ostatni muze zustat zachovane, ale shanej desku s intel 430HX (ty ovsem podporuji pouze SIMMy), ktere umely az 256 MB, nebo intel 430TX (nejmodernejsi z intelackych chipsetu pro klasicka/mmx pentia), ktery take umi kombinaci SIMM/DIMM a to az do 128 MB (pochopitelne, ze stare, oboustranne pameti). A to je o krevetach asi vse..

V prvom rade sa nesmu kombinovat SIMM a DIMM, bud mas SIMM alebo mas DIMM. Este je mozne ze na to bude najky jumper na doske, najlepsie je pozriet si navod k doske (mozno najdes este na strankach vyrobcu - k tomu by ale bolo treba napisat co to je za dosku).

sorry nevsimol som si ze si napisal typ dosky, popis jumperov mas napr. tuhttp://www.elhvb.com/mboards/superpower/SL-586... pouzi google a hladaj oficialny manual (hladat slovo SL-586V)Zaujimave su aj jumpery na nastavenie DIMM voltage (som ani nevedel ze sa robili dakedy DIMM na 5V), asi by si tam mal mat nastavene 3.3V inac ten DIMM asi znicis (mozno si ho uz aj znicil). Zaujimave je tiez ze podla toho popisu ta doska vie max. 64MB modul, ale podla mna by ten 128 mal ist (mal by rozpoznat aspon polovicu).